Варна е третата ни икономика, безработицата е минимална - 2,1%
С голям дял са търговията, транспортът и логистиката, привлича все повече фирми от IT секторa
Икономиката на Варна не само се възстанови сравнително бързо от пораженията, нанесени на туризма по време на пандемията от COVID-19, но за кратко време зае отново мястото си на трети по размер икономически център в България, ако се добавят и резултатите на близката Девня.
Основните двигатели са туризмът и преработващата промишленост за Девня. Но икономиката на морската столица всъщност е доста разнообразна и в нея голям дял имат търговията, транспортът и логистиката, а в последните години градът привлича все повече фирми от високотехнологичния сектор.
През 2022 г., за която има данни,
добавената стойност на варненската икономика е 4,4 млрд. лева,
което отрежда трето място след столицата и Пловдив.
А по показателя добавена стойност на човек от населението Девня е на първо място не само в областта, но и в страната - 102 хил. лева на човек. Във Варна този показател е 14 хил. лева, в Белослав - 13 хил., а в Аксаково - 12 хил. лева.
Варна и Девня са и сред малкото общини у нас, в които в момента има ръст на инвестиционната активност, съответно 21 и 48%. Размерът на инвестициите във Варна е 1,1 млрд. лв.
Местният пазар на труда е динамичен. На практика безработица няма - тя е едва 2,1% от трудоспособното население. Градът е притегателен център за хората от Североизточна България.
По принцип българските морски общини са привлекателни за заселване заради добрия си стандарт на живот и с възможностите за образование и реализация.
Варна има положителен ръст на населението благодарение на механичния прираст, който е 0,8 промила. За сравнение - в Бургас е 0,3 промила.
Показателно е, че заселващите се не избират единствено областния град, а и околните общини.
Затова има доста голям поток от ежедневни трудови мигранти. Например по 3,7 хил. души пътуват всеки ден за работа във Варна от община Аксаково, а това представлява 48% от всички работещи в тази малка община.
По над 1000 души всеки ден идват на работа във Варна от Белослав и Долни чифлик. А най-големият източник на работна сила за Девня е самата община Варна – от областния град ежедневно пътуват до Девня 1,7 хил. души.
Варна е една от малкото области в страната, в които
средната заплата вече прехвърли 2000 лева
– към март 2024 г. тя е 2078 лв. Но ако се гледа на общинско ниво, в Девня, където са съсредоточени предприятия на крупни чужди инвеститори, средната заплата е по-висока – 2156 лв.
Независимо че е разположена в Северна България, Варна почти няма проблеми с пазара на труда. Делът на трудоспособните сред цялото население е един от най-високите в страната – 63,9%, на второ място след столицата.
Същевременно делът на възрастното население е относително нисък - 21,2%, като и тук Варна се нарежда на второ място в страната, а индикаторите за демографско заместване показват относително бавни процеси на застаряване в сравнение с повечето части на България.