До дни пускат 1,2 млрд. лв. за батериите за ток, с предимство ще са проектите с готови разрешителни (Обзор)
До дни - на 16 август, трябва да бъде обявена мярката за кандидатстване по процедурата “Национална инфраструктура за съхранение на електроенергия от възобновяеми източници” (Rеstore) от плана за възстановяване със срок за подаване на предложенията 90 дни, тоест до 16 ноември. С предимство ще бъдат проектите с готови разрешителни.
Това съобщи енергийният министър Владимир Малинов в сряда по време на заседание на енергийната комисия в парламента.
Целта на мярката е да се изгради мрежа от батерийни стопанства, които да осигурят възможност възобновяемите източници да складират електроенергия в периодите на свръхпроизводство на ток и така да се помага за балансиране на електроенергийната система.
Малинов припомни, че на 25 юни т.г. Министерството на енергетиката е публикувало за обществено обсъждане условията за кандидатстване и за изпълнение на инвестиции по процедурата.
“През януари трябва да бъдат сключени договорите. Това е крайният срок, в който трябва да се справим и не можем да си позволим закъснение”, категоричен бе министърът. Общият размер на безвъзмездното финансиране по проекта е 1 179 365 490 лева,
а крайната цел е да се складират 3000 мегаватчаса
Председателят на енергийната комисия Делян Добрев изрази своето притеснение от това, че по процедурата не се допускат инвестиции към разпределителната мрежа, а само към мрежи високо напрежение.
“Освен това смятам, че кандидатите няма да се справят със сроковете, които са поставени, с което страната ни рискува да загуби средства по плана”, обърна се Добрев към министъра и добави, че е честа практика, когато има съмнения, че няма да бъдат усвоени средствата, да бъдат наддоговорени с 25%.
“Ако вашият бюджет е 590 млн. евро, е възможно вие да го наддоговорите, за да сме сигурни, че ще усвоим максимална част от тези пари”, каза Добрев.
Малинов обаче отговори, че вместо наддоговаряне ще бъде направено нещо друго: в първата една трета от периода на процедурата ще се допускат само проекти, за които вече има издадени разрешителни за строеж. В случай че не достигат такива кандидати, от резервен списък ще бъдат включвани и проекти, за които все още няма издадено разрешение за строеж.
Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов пък каза, че се обсъжда да бъде въведена
такса от 50 хил. лв. за 1 MW инсталиран батериен капацитет
Целта на гаранцията е да не се допусне злоупотреба с отпусканите европейски средства по програмата.
Според Делян Добрев това е наложително тъй като може да се появят инвеститори без познания, които ще кандидатстват и след като спечелят проект, ще го продадат.
Сумата от 50 хил. лв. обаче все още не е окончателна, предстои обществено обсъждане, стана ясно от думите на Иванов.
“Стараем се да равнопоставим енергийните обекти, защото тогава ще има най-малък натиск в една или друга посока”, каза още той.
След финализиране на проекта Електроенергийният системен оператор (ЕСО) би трябвало да възстанови сумата на инвеститора.
Енергийният министър заяви, че по принцип ведомството му подкрепя предложението, но трябва да се приеме в кратък срок, съобразявайки се с периода за подаване на предложенията по мярката.
Когато бе пусната за обществено обсъждане, енергийното министерство уточни, че тази процедура не е
само за големите фотоволтаични фирми,
а за всяка компания, която има интерес да оперира батерийни стопанства.
Депутатите изслушаха и Малинов по повод вчерашната акция на Европрокуратурата в “Булгартрансгаз”, където стана ясно, че се проверява проект, финансиран с европари. Малко по-късно се разбра, че този проект е газохранилището “Чирен”.
“По-скоро фокусът е в част от проекта, а именно в изграждането на сондажния фонд”, каза Малинов пред депутатите.
Той разказа, че проверката е продължила повече от 10 часа и в рамките на нея от служителите и от ръководството на “Булгартрансгаз" е оказано пълно съдействие на органите.
Именно заради това и докато не се уточнят всички факти по случая, Малинов е разпоредил временно спиране на поръчката за разширението на газохранилището.