България пак отличник в ЕС – сега е втора по ръст на икономиката (Инфографика)
Изпреварва ни само Испания с 2,9%
Равномерното нарастване на българската икономика, характерно за последните тримесечия, продължава и през второто, когато у нас са произведени стоки и услуги за 45,190 млрд. лв. Това прави годишния ръст на икономиката 2%, какъвто не е бил от началото на миналата година. Спрямо първото тримесечие ръстът е 0,5%, показват експресните данни на НСИ, публикувани в сряда.
Този път страната ни е на второ място в ЕС по ръст на БВП, изпреварена единствено от Испания, която има 2,9% годишен ръст. Все пак данните за всички държави все още не са публикувани. Предходното тримесечие българската икономика също беше сред отличниците, достигайки до 6-о място в ЕС.
Данните на Евростат показват задълбочаване на тенденцията, забелязана в началото на годината - водещите икономики на ЕС и еврозоната са изпаднали в рецесия, или имат незначителен ръст за сметка на южните държави, чиито икономики растат.
През второто тримесечие немската икономика например има спад от 0,1% и тази тенденция продължава вече четвърто тримесечие, т.е.
Германия на практика е в техническа рецесия.
Икономическият ръст в България продължава да се дължи на потреблението, което се подхранва от постоянно растящите заплати и пенсии.
Онзи ден НСИ отчете ръст на заплатите през второто тримесечие от 18% - един от най-големите за последните години, при 2,5% инфлация.
Общият ръст на кредитирането също е доста голям - 13,24%, почти колкото най-високия ръст от средата на 2022 г., изобщо постиган някога, а раздадените заеми на населението също подхранват потреблението.
Има още едно обстоятелство, което натежава върху постигнатия икономически ръст - за първи път от над една година износът нараства, макар и много леко - с 0,9%.
За сметка на това обаче индустриалното производство у нас, а и в цяла Европа продължава да отчита спадове и това прави прогнозите за икономиката поне за близкото бъдеще доста несигурни. Българските предприятия са много тясно обвързани със западноевропейските компании, а индустрията специално в еврозоната продължава да стагнира и външното търсене на стоки и услуги намалява, което е малшанс за нашите износители.
Засега данните само отчасти съвпадат с прогнозите на банки и институции, но далеч не с всички. Според МФ например към края на тази година българската икономика би трябвало да отчете 3,2% годишен ръст, което изглежда все по-несигурно. Предвижданията на МВФ, ЕК, на БНБ и на търговските банки се движат между 1,9 и 2,2% ръст за тази година.
Експресните оценки на НСИ, публикувани в сряда, са първите данни за отминалия период, които се публикуват 45 дни след като периодът е свършил. Впоследствие те винаги се коригират, например първоначалната оценка за годишния ръст на икономиката през първото тримесечие беше 1,7%, но после бе увеличена на 1,8%.