Трусове от Халкидики до Сахалин, сеизмолог разкри как са прогнозирани в Япония

14.08.2024 20:11 Петя Минкова
На Халкидики всички са свикнали с умерените трусове. СНИМКА: АРХИВ

Земята е като врящ котел със земетресения над 4 по Рихтер, само в София бе по-слабо с епицентър в столицата

Този август Земята е различна - бушува като врящ котел и тези дни част от големите сеизмични огнища се активизираха по неописуем начин. 10 труса за денонощие удариха любимия на стотици хиляди българи Халкидики и предизвикаха сериозно безпокойство. В Румъния от началото на август станаха няколко земетресения, последното от които на 11 август, а Япония и Сахалин регистрираха кошмарните 7,1 и 6,5 по скалата на Рихтер. Голямата изненада в случая ни бе поднесена от учените в Токио, които доказаха, че са все по-близо до успешното прогнозиране на мегаземетресения.

На 12 август дори в София имаше, а епицентърът в столицата възроди страховете от опасния Боянски разлом. Заедно с това имаше няколко над четвърта степен на остров Крит, в Сирия, Турция и Лос Анджелис.

На Халкидики най-силното разлюляване стигна до 4,5-а степен, което е малко над обичайните нива. „Самият район е със слаба сеизмичност между 2,3 и 3,8, докато сега надмина леко този диапазон", обясни пред „24 часа - 168 истории" доц. Пламена Райкова от департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" на Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН. Според нея Гърция е известна със своята сеизмичност, но специално за Халкидики тя е от умерена до слаба.

„Там като цяло трусовете са предимно плитки – до 50 км – посочи още сеизмологът. - Колкото по на юг се отива в посока Крит, огнищата стават все по-дълбоки и земетресенията - по-силни."

Почти по същото време, на 11 август, на 240 км от Видин и на 390 км от София, в съседна Румъния комшиите ни се сблъскаха с 4,7-а степен по Рихтер. Само 6 дни след поредния трус във Вранча от четвърта. 

На 8 август Япония бе ударена със сила над 7 по Рихтер и ден по-късно, на 9 август, след анализ на ситуацията, сеизмолози в страната предупредиха, че населението трябва да се подготви за мегаземетресение. Те посочиха, че не могат да се ангажират с дата, но такова ще има.

„Вероятността от ново е по-висока от обичайното", прогнозираха учените в Токио. Разбира се, веднага след това започна колосално изпразване на магазините. Наложи се правителство да призове хората да не се презапасяват с продукти за повече от седмица. И докато в цялата страна течеше подготовка за нещо колосално, ден по-късно, на 10 август, прогнозата се сбъдна. Сеизмологичната станция в Сахалин, северно от Япония, регистрира земетресение с магнитуд 6,5 в южната част на Охотско море – в района между Страната на изгряващото слънце и Камчатка. Епицентърът е бил на около 151 километра от град Долинск в Русия.

Всъщност тази прогноза заслужава поздравления и наистина е сензационна, защото това бе първият път, в който науката успя с приблизителна точност да предупреди един цял ден преди опасен трус. Естествено, това си има своето обяснение.

Хипоцентърът е бил твърде навътре в земните недра – на 400 и 410 километра - и екстремните сблъсъци там са избили на повърхността като мощен трус.

„За този район са характерни доста дълбоки земетресения, в началото на годината там имаше още един трус от 7,1 по Рихтер, допускам, че самото раздвижване на структурите е „подсказало" на сеизмолозите, че ще има следващ, макар да не се ангажираха със срок – обясни доц. Райкова. – Освен това най-вероятно са направили изявлението и на базата на вероятностен сценарий. Примерно, ние също можем да кажем, че в период от 475 години може да се реализира земетресение от 6,5-а степен в района на София. Самите сценарии се подготвят на базата на статистически данни за трусове в миналото." От тази гледна точка обяснението е, че учените в Япония, познавайки своята сеизмика, опирайки се на статистика и предвид реализацията на по-слаби трусове преди основния, са преценили, че е редно да обявят, че има опасност.

Факт е, че Страната на изгряващото слънце се намира в зона, наситена с едни от най-силните земетръси на планетата, и там са наясно, че рано или късно катастрофален трус от над 8 по Рихтер все някога ще има. От друга страна, науката придобива все по-ясен „поглед" какви процеси бушуват в земните недра и може би няма да е далеч денят, в който с точни прогнози ще могат да се спасяват от смърт десетки хиляди хора.

Други от От страната и света

Изкуственият интелект вече помага на тези, които си търсят работа

Все повече водещи специалисти по подбор на персонал призовават тези, които си търсят квалифицирана работа, да използват онлайн инструменти с изкуствен интелект

Намаляват площите, засети с пшеница в област Добрич

Засетите площи с пшеница в област Добрич тази година са 1 064 220 дка, с ечемик - 140 100 дка., съобщават от Министерството на земеделието и храните. С рапица са засети 67 960 дка

Най-възрастният жител на село Макариополско празнува 103-ти рожден ден

Дядо Ибрям от търговищкото село Макариополско празнува 103-ти рожден ден. Ибрям Салиев посреща празника си в тесен семеен кръг. През целия ден в дома му се отбиват близки и съседи да поздравят

Малката Криси, която спешно се нуждаеше от ново сърце, заминава за Индия за операция

Добри новини за малката Криси от великотърновското село Къпиново, която се нуждае от трансплантация на сърце и бял дроб. Стотици хора дариха средства и само за 24 часа сумата, необходима за лечението

Бил Клинтън се извини на Моника Люински в книга, за да й даде шанс за нов живот

В мемоарите си бившият президент признава, че много ѝ се възхищава за кампаниите срещу тормоза 26 години след аферата, която за малко да го свали от власт

>