Лоши пътища и 3 пържоли за 490 лв. плашат туриста
Счупените плочки на пода в НИМ, задръстванията по морето и липсата на лифтове за зимните почивки също са негативи
Това, което чужденците не харесват на почивката у нас, е логистиката и комуникациите, споделя Венцислав Кръстев, председател на сдружение "Туризъм". Той даде пример с плочките на пода в Националния исторически музей (НИМ) в "Бояна" - отлепени, начупени. Иначе сградата е чудесна и експозициите впечатляват гостите.
Друг неприятен аспект за тях е бавното придвижване по пътищата. Няма какво да говорим за липсата на магистрала до Варна, но това не е всичко. Тази година
Слънчев бряг е разкопан точно в началото на сезона
и трансферите от единия до другия край отнемали страшно много време.
Огромни колони от автобуси, пътували от Румъния, Молдова и Украйна, няма къде и как да спрат, за да слязат туристите и да се прехвърлят в микробусите за своите хотели, коментира още Кръстев. Според експертите трябва да се построят специални логистични центрове. На границата стават задръствания заради само двете ленти за движение и оттам нататък хората се изнервят.
Що се отнася до обслужването, също има проблем, защото няма работна ръка. Внасяме от чужбина, обработката на документите на кандидатите за визи не е експедитивна, после собствениците не може да им платят, защото се бави и издаването на банкови сметки с карти. Всичко това се отразява на цялостната услуга.
Нерешен е и въпросът с регламентацията на здравната помощ. Само преди седмица семейство от Литва трябваше да плати
1500 лв. за преглед и лечение на 9-годишната си дъщеря,
която се разболяла по време на почивката им на Златни пясъци. Това беше тази година, а миналото лято се занимавахме с трите пържоли за 490 лв. - все скандали, които пречат на привличането на чужди отпускари.
Подобно е положението и при зимните почивки. Лифтовете на Витоша ги няма, този на Боровец е от 1972 г. Единствено този на Банско е съвременен, но трябва да чакат по един час за него и за влековете и това убива желанието на хората да се върнат. "Те се учудват, че не се решава проблемът", добавя Кръстев. Според него има начин това да стане и даде пример как в Ливан са купили старите съоръжения от френския курорт Куршевел, които са много добри, макар и втора употреба.
Така че има още какво да се желае, за да се качим по-нагоре в класацията за дестинации за почивки на европейците. И за това трябва стратегия и ангажирането на всички в бранша.