За първи път в Родопите! Маслиново дръвче даде плод
- 73-годишната Хазел Мустафа от момчилградското с. Груево го гледа от 10 г., синът ѝ донесъл две фиданки от Гърция
- Опити да се садят средиземноморски растения се правят в Кърджали от 70-те на миналия век, но досега реколта не е имало
- Провали се и проект през 2009 г., който трябваше да намери поминък на хората, които се разделиха с тютюна
От десетилетия агроспециалисти се опитват без успех да отгледат маслинови дръвчета в родопския район на Момчилград. Успя да го постигне обаче една възрастна жена. Дървото на 73-годишната Хазел Мустафа от село Груево дори вече даде плод.
“Имам две дръвчета. Посади ги синът ми преди десетина години. Голям му е меракът да имаме маслини в двора. Една есен
ходи до гръцкия град Ксанти и от пазара там купил две фиданки,
които засади в двора пред къщата”, разказа пред “24 часа” Хазел Мустафа.
Синът ѝ живеел и работел в Германия и се връщал в родния край през отпуската, но много се радвал на дръвчетата. Затова и Хазел е изключително грижовна към тях. Преди няколко години едното измръзнало, после се възстановило, но още не е дало плод.
“Поливам ги редовно и ги окопавам. През пролетта ги варосах, а за рязането им се грижи брат ми”, разказва жената. Усилията ѝ били възнаградени тази година. През пролетта едно от двете маслинови дръвчета цъфнало, а след това и завързало плод. Така маслината се превърна в атракция.
“Хора минават редовно да гледат и се радват на дръвчето. Идват и от околните села. Досега маслина в района не е давала плод. Имаме всякакви фиданки в село, включително смокини и нарове, но никой не вярваше, че може да гледаме маслини”, казва Хазел Мустафа.
Жителите на селото чакат узряването на първата реколта от маслини. Тя е
символична и наброява 10-ина плодчета
Хазел не е наясно какво ще прави с тях.
“Малко са. Ще ги запазя, за да ги покажа на сина ми, като се прибере. Ако догодина дръвчето даде повече плод, тогава ще мисля. Все някой ще знае как се приготвят маслините. А дотогава ще си купувам от магазина”, каза жената.
Тя не знае, но преди години в Кърджали са правени опити за отглеждане на маслини.
Първото дръвче е засадено в центъра на града през 70-те години на миналия век пред сградата на Комплексно-опитната станция. Маслиновото дърво
оцелява вече половин век, но никога досега не е давало плод
Засаждането е част от тогавашната директива на комунистическата партия да се намерят земеделски култури, подходящи за отглеждане при условията в Източните Родопи. По онова време в района са правени експерименти с отглеждане на бадеми и шамфъстък.
С настъпването на демократичните промени опитите за отглеждане на топлолюбиви растения са прекратени. За сметка на това след отварянето на границите много кърджалийци започнаха да
отглеждат маслини в дворове и саксии, но като декоративни растения,
а не за да събират плод. Носят фиданките предимно от Гърция и Турция.
Първият опит за отглеждането на по-голям брой от средиземноморските дръвчета беше направен в късната есен на 2009 г. Тогава 110 фиданки бяха засадени в градината на Руслан Смилянов в землището на кърджалийското село Глухар. Инициативата беше на местен колеж по земеделие, спечелил проект на стойност 440 хил. лв. Амбицията на учебното заведение беше да намери алтернатива на традиционното за района тютюнопроизводство. Градини с маслинови дръвчета бяха засадени пилотно на още няколко места - край Крумовград, в Кирково и Джебел. Терените бяха подбрани с различна надморска височина и при различен климат, за да може да се направят по-точни изводи за адаптиране на вида.
Маслината бе сорт арпекина, един от най-добрите в Европа. Според специалисти е произведена инвитро в Испания, но с италианска подложка и адаптирана в Гърция. Според агрономите сортът издържал на температура до минус 20 градуса. Засадените маслини бяха от интензивен сорт и трябваше да започнат да дават плод на 3-ата или 4-ата година. Очакваният добив от едно дърво беше от 10-15 кг, а от декар - 2 тона. Експертите обясняват, че маслодайността на арпекината е висока –
от 3 кг маслини се получава литър зехтин
По проекта дори беше нает като консултант специалист от Гърция.
Новината, че в Кърджали ще се отглеждат маслини, вдъхнови местните хора. Много от тях купиха предлаганите от агроучилището фиданки и ги засадиха в дворовете и градините си. Четири години по-късно обаче стана ясно, че няма никакви резултати.
Според агрономи причините за неуспеха са две. Първата е, че температурите паднали неочаквано под минус 20 градуса и маслиновите фиданки измръзнали. Втората - жителите не се грижели достатъчно, дори не поливали дръвчетата.
А Хазел Мустафа няма амбиции да търгува с маслини или да прави зехтин, иска просто да донесе радост на сина си и на внуците. Това е и причината да продължава грижите за двете дръвчета, въпреки че вече е решила да не се занимава дори с отглеждането на зеленчуци в градинката си.
“Болят ме ръцете и краката. Трудно ми е да окопавам и поливам. Сама жена съм. Като си купя по един килограм домати и краставици от магазина, изкарвам цялата седмица”, казва възрастната родопчанка.