Проф. Пламен Киров: Президентът не може да наложи някого за служебен министър

13.08.2024 11:00 Ана Михова
Проф. Пламен Киров Кадър: БНТ

Кандидатът за служебен министър-председател Горица Грънчарова-Кожарева вече от няколко дни провежда разговори с настоящи служебни министри и експерти, за да разбере тяхната готовност да се включат в служебното правителство, чийто състав трябва да е ясен до 19 август, понеделник.

"24 часа" потърси шефа на катедрата по конституционно право в Софийския университет проф. Пламен Киров, за да обясни процедурата, в която се намираме в момента и дали държавният глава може да влияе.

- Проф. Киров, може ли президентът да повлияе на избора на служебни министри?

- Не би могъл да окаже влияние. Той не може да наложи на кандидата за служебен министър-председател когото и да било за министър. Президентът назначава служебното правителство по предложение на кандидата за премиер, обвързан е от екипа, подбран от кандидата. 

- А ако не одобри някой от кандидатите за министри?

- Тогава той може да откаже да издаде указ, но на цялото правителство. И тогава ще се получи патова ситуация. Завързва се възел. От друга страна може да води политически разговори с политическите сили. Той и по конституция е задължен да проведе консултации. Тези разговори, които се правят, са чисто политически.

Вижте, конституционната процедура трябва да е такава, че от всяка ситуация да има изход, С последните промени в основния закон, които бяха направени, се получи така, че процедурата може да върви и в един момент да спре.  Да стане така, че да спре, да стане патова ситуация.

- Ако откаже да издаде указ, какво следва?

- Тогава служебното правителство на Димитър Главчев продължава да действа, но аз мисля, че ще се постигне съгласие и той ще одобри министрите.

- Горица Грънчарова-Кожарева сама ли подбира министрите?  

- Вероятно. Тя носи отговорността за министрите. Не може да се наложи неприемлив човек, а после да й се търси отговорност. Конституцията въвежда екипния принцип, но досега той беше за избраните редовни правителства. Не случайно при тях първо се гласува министър-председателя, а след това и правителството като цяло. Сега този екипен принцип важи и за служебното правителство. Президентът вече не носи отговорност за него и трябва да се съгласи с предложените министри. 

А ако откаже за някой от тях и не подпише указ, както казах, се получава патова ситуация, завързва се възел. Но всичко дойде от последните промени, заради които може да се получи така, че процедурата да върви и изведнъж да спре.  

Други от От страната и света

Външно: България е срещу опитите за политическа употреба на Международния наказателен съд

Отбелязваме решенията на Международния наказателен съд (МНС) от 21 ноември 2024 г. да издаде едновременно трите заповеди за арест. Без да коментираме по същество актовете на международната юрисдикция

Община Несебър започва изграждането на археологически музей в Обзор

Община Несебър строи нов археологически музей в гр. Обзор. Сградата ще бъде двуетажна и ще разполага с две експозиционни зали, хранилище и работни помещения

Шофьори на камиони чакат по 18 часа на "Дунав мост" при Русе

Шофьори на камиони изчакват по 18 часа да минат Граничния контролно-пропускателен пункт "Дунав мост" при Русе. От граничния пункт съобщиха за БТА, че трафикът от тежкотоварни превозни средства е

Австрия ни пуска в пълния Шенген през декември с нейни хора на границата с Турция

Министрите на вътрешните работи на Австрия, Румъния, България и Унгария се договориха днес за приемането на нов пакт за опазване на външните граници на ЕС

Главчев: Пълното ни приемане в Шенген върви по план, на 12 декември ще се реши (Видео)

Всичко за пълното ни приемане в Шенген върви по план. Това заяви служебният премиер Димитър Главчев, който посети ГКПП Кулата.  "Всичко върви по план, остава да се вземе финалното решение на 12

>