Затишие при кастинга за министри, само за МВР се чуха сирени (Обзор)
Полицаи на протест под прозорците на бъдещата премиерка за оставането на Калин Стоянов
Точно седмица преди дадения ѝ от президента срок да излезе със състав на кабинет Горица Кожарева “изслуша” мнението на близо 200 столични полицаи кой да е вътрешният министър.
Както се зарекоха, служители - най-вече от СДВР, се събраха пред парламента по обед. Там, в сградата на бившия Партиен дом, Горица Кожарева получи кабинет, в който да разговаря с настоящи и бъдещи служебни министри.
И докато откъм площада се изказваха униформените в защита Калин Стоянов да остане начело на МВР, така и не стана ясно с кого точно говори вътре Кожарева и дали въобще в понеделник се е провел кръг от срещи.
Иначе, както се разбра, въпросите са от типа “Бихте ли се съгласили да останете, ако аз реша?” и още за свършеното и проблемите.
Единици депутати като Томислав Дончев и Деница Сачева
бяха забелязани да влизат и излизат от бившия Партиен дом,
но - по собствените им думи, категорично, без да имат общо с преговорите по кабинета “Кожарева”. Поради архитектурата на Партийния дом няма как да се разбере кой пристига със служебна кола и къде отива.
Така засега единствената потвърдена информация е от старта на разговорите през почивните дни. Както “24 часа” разказа, тогава зам.-шефката на Сметната палата се бе видяла с Калин Стоянов и настоящата служебна министърка на финансите Людмила Петкова, която е дала съгласие да остане на поста.
Разговорите води сама
Очакваше се днес да минат и други от кабинета “Главчев”, които също като Петкова ще продължат вероятно - като военния министър Атанас Запрянов и правосъдния Мария Павлова. Но последната в понеделник бе в Благоевград и обясни пред репортери, че още очаква да бъде поканена (виж долу).
За разлика от тях вътрешният Калин Стоянов не очаква оферта да остане, защото по думите му Кожарева е под “брутален политически натиск” за смяната му. Дори се завъртя името на настоящия му заместник Тони Тодоров, шеф на “Охранителна полиция” в СДВР от протестите през 2020 г. Той сам напусна МВР, а преди да стане заместник на Стоянов в служебния кабинет, бе на работа в Сметната палата. Партийци споменават като вариант и дългогодишния бивш шеф на пожарната Николай Николов.
Още в неделя полицейските синдикати излязоха с писмо, в което заявявят притеснения от “опитите за политическа употреба на МВР и работещите в него професионалисти”. А на другия ден се събраха под прозорците на кабинета, отпуснат на Кожарева да води преговори по попълване на папката си.
Всичко тръгна от шефа на отдел в столичната полиция Лъчезар Колев - той в неделя пусна публикация във фейсбук. Тя бе споделена и от страниците на СДВР и ГДБОП (чийто шеф бе Стоянов, преди да отиде на “Шести септември”), Гранична полиция. Колев отрече да е имало заповед за подобна организация и посочи, че за 20 г. никой не е направил толкова много за МВР, колкото Калин Стоянов. Омръзнало му да слуша как политици, най-вече от ПП-ДБ, си измиват ръцете с МВР. Обясни, че просто хората са решили да споделят публикацията му. И добави, че през ноември м.г., когато полицаите пак излязоха в защита на Калин Стоянов, той не е имал нищо общо. Тогава от ПП-ДБ искаха оставката на министъра заради сблъсъците по време на протеста срещу БФС, но ГЕРБ и ДПС се възпротивиха остро на премиера Николай Денков.
А когато Стоянов се появи в 12,15 ч, полицаите включиха сирените си и бурно го аплодираха. Той им благодари, че, “те ще се опитат да се противопоставят на
неистовите желания на някои провалени политици да овладеят системата
на МВР” и предупреди, че те ще опитат да я използват като политическа дъвка и боксов чувал. Искат да си намерят “ала-бала” министър, продължи Стоянов и се мотивира: “В неделя видяхме как някои от тези политици започнаха да обясняват какво са имали предвид с това, че евентуално на последните избори били закупили 35 000 гласа. Как достигнаха до тази цифра, и то когато предстои сформиране на служебно правителство? Вероятно с помощта на някой “ала-бала” калкулатор.”
Лидерът на ПП Кирил Петков обяви за “абсолютно противозаконно и опасно” полицията да се ползва за политически натиск. “Призоваваме за пълна прозрачност относно съдържанието и целта на съобщенията до полицаите, както и за разследване на лицата, стоящи зад тази недопустима практика”, се казва в позиция на партията.
Сред дошлите да подкрепят министъра бяха шефовете на столични районни управления, двама от зам.-директорите на СДВР, началници на сектори и редови полицаи.
Павлова готова пак да е правосъден, има да се отварят над 100 закона
Ако бъде поканена, настоящата правосъдна министърка ще остане в служебния кабинет на Горица Грънчарова-Кожарева. Това обяви Мария Павлова пред журналисти в Благоевград. Там тя откри в понеделник нов офис на Агенцията по вписванията,
Павлова уточни, че тепърва предстои срещата ѝ с посочената от президента за следващ служебен премиер, а решението е изцяло в правомощията на Грънчарова-Кожарева. Но добави: “Винаги съм приемала предизвикателствата, това не ми е първо участие в служебен кабинет, тъй че не съм човек, който бяга от предизвикателства”.
Тя бе в екипа и на досегашните служебни правителства, назначавани от Румен Радев - министър в това на Огнян Герджиков и в сегашното на Димитър Главчев и зам.-министър в другите. В проектокабинета на ГЕРБ, за чийто премиер бе номиниран Росен Желязков, също бе посочена като титуляр. От една година е заместничка на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов.
Като служебен министър Павлова удължи срока на общественото обсъждане на Закона за съдебната власт, разработен от екипа на предшественичката ѝ в кабинета “Денков” Надежда Йорданова, и организира дискусия с магистрати, на която проектът бе сериозно критикуван.
Не бих казала, че ни пишат слаб (2) в Европа по която и да е част от правосъдната система, коментира вчера служебната министърка на въпрос къде има слабости в системата на правосъдието.
Предстоят множество реформи в законодателството във връзка с промените в конституцията, които КС остави в сила. Трябва да се отворят над 100 закона, засягащи най-вече дейността на прокуратурата извън наказателното производство. Работа има и по отменените от КС текстове, посочи тя приоритети, ако остане министър.