Тигрови паяци стряскат градинари и туристи у нас

10.08.2024 10:17

Огромни екземпляри на тигрови паяци плашат градинарите в България в последните години. Животните не се притесняват от човека, въпреки че някои хора изпитват ужасяващ страх от тях, предаде БГНЕС. 

Затоплянето на времето в последните години принуди паяка да мигрира от традиционното си местообитание - Черноморието, към вътрешността на страната.

Тигровият паяк не може да бъде сбъркан заради красивата си, но и особена окраска - наподобява тази на тигъра - жълти и бели ивици, разделени от черна шарка.

Паякът е доста голям - женските екземпляри достигат до около 2 см в диаметър на тялото. Мъжките от рода са по-малки и с по-тъмни краски, докато женската е с по-светли цветове и по-голямо тяло. Ярко жълтите ивици по корема на паяка примамват насекомите към мрежата му, като умело имитират вътрешността някои видове цветя. Ивиците по краката му са невидими за насекомите, което прикрива паяка от потенциалните му жертви.

Обичайно в градините, по храстите, в горите или планината хората виждат именно женските представителки на вида. Плетат огромни паяжини и търпеливо очакват плячката си там. Хранят се с насекоми, дори двойно по-големи от тях самите, което ги прави отлични "чистачи" на градината - тигровите паяци хапват дори и миризливки, които пък масово съсипват реколтата, не се влияят от препарати, и борбата с тях е трябва да е механична. Стратегията на тигровият паяк е да изчака жертвата, след което да изплюе отровата си и да я парализира. За целта паякът е снабден с огромни предни "зъби".

Когато дойде размножителния период, мъжкият изплита паяжина до тази на женската. След оплождането женската снася между 400 и 1400 яйца, които полага в яйчна торбичка в паяжината. Яйцата се излюпват наесен, но малките остават в торбичката, която им осигурява защита, до пролетта. Както постъпват много паяци, често женската изяжда мъжкия след чифтосване.

Тигровият паяк хапе при същите обстоятелства, както и другите паяци - ако бъде притеснен и принуден. Ухапването не е смъртоносно, но е силно болезнено и наподобява ужилване от оса.

Ухапването му, обаче, може да причини неприятности на хора с алергии, затова съветът е при контакт с този паяк винаги да се търси медицинска помощ.

Други от От страната и света

Само в "24 часа" на 15 януари: Несменяеми шефове на регулатори - има и от 17 г. на пост

Пътеводител за паркиране на летището, за да не струва 1300 лв. Какви са новите правила на терминал 2 5 депутати по-малко зад кабинета, ако КС пусне "Величие"

Умното слушане извиква психофеномен - резонанс на позитивност

Шансът да се договорите със събеседник е по-голям, ако покажете внимание, разбиране и положителни намерения "Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех

Мръсните тайни на БГ историята: Преди да създаде Червената армия, Троцки е кореспондент в България, цар Фердинанд го гони

Съратникът на Ленин прави актуален анализ на българския политически живот още през 1912 г. Лев Давидович Троцки е псевдоним на украинския евреин Лейба Давидович Бронщайн, роден през 1879 г

Първан Симеонов: Любопитно е дали ще има реакция от Слави Трифонов

„Политическият анализ сочеше, че нямат поле за маневриране и най-вероятно са търсели гаранции. Възможно е в хода на преговорите да са се опитали да постигнат нещо повече"

Прекратиха процедурата за главен прокурор. Бъдещето на Сарафов обаче зависи от 240-те (Обзор)

Но няма пречка нито да остане и.ф., нито да се кандидатира пак при старт на нова процедура 20 депутати от правната комисия прекратиха обявената процедура за избор на нов главен прокурор

>