Шампионът Семен Новиков: Ако претендираш за златен медал, трябва да знаеш химна! Научих българския език сам (Видео)

09.08.2024 12:41 Найден Тодоров
Семен Новиков със златния си олимпийски медал на фона на светещата в "златно" Айфелова кула. СНИМКА: ЛЮБОМИР АСЕНОВ, LAP.BG

Минали са над 3 часа, откакто Семен Новиков е получил златния си олимпийски медал. И близо 4 часа, откакто борецът обикаляше кръга на тепиха с българското знаме, след като донесе първа олимпийска титла за страната ни в борбата от 24 г. насам и първа на игрите в Париж. След изтощително чакане за допингконтрол шампионът в категория 87 кг борба класически стил, Семен Новиков най-после излиза от съоръжението до арена "Шамп де Марс". Отдавна е минало полунощ. Застанал със златния медал на гърдите си пред светещата в златно Айфелова кула, 26-годишният натурализиран украинец даде специално интервю. Интелигентност, уважение към България, дълбоко познаване на историята на българската борба и още по-големи амбиции. Това демонстрира с лекота и усмивка Семен.

- Семен, беше ли много по-спокоен във финала, когато вече знаеше, че имаш спечелен медал?

- Когато се боря на финала, тогава е най-спокойно за мен. Не защото вече имам медал, а защото не съм турист и не гледам отстрани как се борят други.

- Когато сложи българското знаме върху себе си и празнуваше титлата, сякаш се отправи и към конкретни хора, на които искаше да благодариш...
- Аз съм много доволен и много благодарен за възможностите, които ми дадоха. Благодарен съм, че хората повярваха в мен. Надявам се, че това не е последният медал, който ще донеса.

- През какво мина, за да стигнеш до олимпийското злато? Какво ти коства този безценен медал?
- Пътят беше много дълъг и труден. Не беше толкова леко, когато дойдох в България, защото не знаех езика, семейството ми беше в Украйна, приятелите ми бяха в там. Нямах приятели, не знаех езика. Това не е лесно. И още един минус беше, че все още бях контузен, не бях във форма. А тогава се запознавах с отбора, с треньорите - всички гледат, че нищо не мога. Но след това се оправих.

- Сега май имаш много приятели в България?
- Ако имам много приятели, значи нямам приятели. Близките не са много. Ако говорим за познати - те са много. А по принцип вече си знам български. Може би не перфектно, но сам го научих, без учител. Защото нямах време.

- Поздравление за това. Да покажеш това уважение към страната, в която си дошъл, е и част от пътя към олимпийския връх. Би ли разказал как успя онлайн да научиш български?
- Намерих сайт с уроци на български. Плюс, когато практикуваш, това също помага.

- Би ли описал чувството в два момента, след като се пребори за олимпийската титла - когато взе българското знаме и правеше обиколки около кръга на тепиха с него и когато химнът на България звучеше в твоя чест?

- Аз не мога да го опиша. (Усмихва се.) Даже ако ме питате да го направя на руски или украински, няма да успея, защото няма такива думи.

- А след като научи българския, колко време ти отне да научиш и българския химн?
- Научих го, когато тръгвах за европейското първенство. Защото мисля, че ако претендираш за златен медал, трябва да знаеш химна на държавата.

- Положил си усилия да научиш български език. Сигурен съм, че си положил усилия да научиш повече и за историята на българската борба. Какво знаеш за нея? Макар напоследък да нямахме големи успехи, ти донесе 68-ият медал за България от олимпийски игри, имаме огромна история в този спорт...
- Може би не знам много, но достатъчно. Последният златен олимпийски медал взе Армен Назарян. Първият го е спечелил Никола Станчев. Ако броим Армен Назарян, България има трима двукратни олимпийски шампиони. При жените два пъти втора е Станка Златева. Но има и много медалисти. Медалистите вече не ги знам всички. (Смее се.) Само за последните години ги знам. Като Явор Янакиев в класическата борба - последният олимпийски медалист в класическата борба. Той също се бореше хубаво за своето време.

- Показваш сериозни познания за българската борба...
- Аз имам познания не само за българската борба, а изобщо за световната борба, защото обичам този спорт.

- Може ли България да има четирима двукратни олимпийски шампиони след четири години, тоест ти да влезеш в този списък?

- Ще направя всичко от себе си. Надявам се, че ще бъда четвъртият.

- Доколкото разбрахме, и президентът на България те е поздравил...
- Да, аз бях много изненадван, че президентът ме поздрави лично.

- Кои са най-ценните поздравления, които вече получи? Може би от семейството, от тези свои най-близки хора, за които вече говори?

- Честно да кажа, много съм доволен от всички, които ме поздравиха. Знаете, има и такива хора, от които не очакваш. Има, знаете, такива хора, от които не очакваш, че ще те поздравят, защото са се обиждали за нещо, но и те ме поздравяват. Още не успях да приема всички обаждания.

- На кого ще посветиш златния олимпийски медал?

- Не мога да посветя тази победа само на един човек. Посвещавам я на своите родители, на господин Гриша Ганчев, който ми даде втори живот в спорта, и на своя личен треньор Сослан Фарниев, който повярва в мен и вдигна моето ниво от бронзов до златен медалист.

- Какво те накара да дойдеш от Украйна в България? Силният украински конкурент в категорията - Жан Беленюк, или нещо друго? Дори украинските журналисти тук те питаха защо не си останал да спечелиш златото за Украйна...

- Аз просто исках да започна живота си отначало. От чист лист. Затова дойдох в България. Мога да кажа, че започнах от нулата, когато получих контузия на рамото. Извадих рамото, скъсах връзки. Това по принцип за всеки борец е почти нереално след тази контузия - да се върнеш на сто процента в борбата, в същата форма. Не всеки може да мине през това. Но на 90% мисля, че се оправих. Имах хубав рехабилитатор, хубав хирург. Благодаря им. Искам да кажа "благодаря" на господин Гриша Ганчев, защото той ми помогна много да се оправя от контузията. Затова казах - просто исках да започна наново, от чист лист. Да се боря да се върна в спорта. С нов отбор.

- Какви са плановете ти за бъдещето, докъде искаш да стигнеш?

- Моето следващо желание е да стана световен шампион. Искам да спечеля световна титла.

- Преди да тръгнеш към Париж каза: "Не тръгвам на олимпийските игри за медал, тръгвам за злато". Тръгна. Дойде, видя, победи. Почувства ли се най-щастливият човек, че изпълни тази своя цел и мечта?

- Да, за момента се чувствам най-щастливият човек. С моето семейство всичко е наред. Сега аз съм здрав, имам златен олимпийски медал. Да, най-щастливия човек съм.

Други от Интервюта

Д-р Цветеслава Гълъбова: До 5 години няма да има психиатри, от 520 по списък много са в чужбина

От 30-те души, постоянно настанени при нас, поне 15 са жертва на имотни измами. Схема, в която участват нотариуси, полиция, общински служители, твърди директорът на психиатричната болница в Курило -

Рая Пеева и Красимира Демирова: Повече се обичаме, отколкото спорим

Дъщерята: Много ми е хубаво да съм с нея, но понякога ме ядосва Майката: Рая е характер – нямаш ли го, отиваш на кино - Г-жо Демирова, г-жо Пеева, с какво ви спечели предаването “Кажи честно” по Би

Илиан Илиев: Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън

Илиан Илиев е давал десетки интервюта за "24 часа", но за първи път го прави като треньор на националния отбор по футбол. Затова при уточняването на темите всички от спортния отдел се събраха на т

Малолетни сами се снимат голи в Онлифенс за пари

Георги Еленков е юрисконсулт на Национална мрежа за децата (най-голямото обединение на граждански организации и експерти в България, работещи за деца и семейства) и координатор на Мрежата за правна

Адриан Николов, ИПИ: В Северозапада плюс още 6 области училищата са с лоши резултати. Но гладът за работници расте

Трябва да говорим за числова грамотност - тя е важна колкото езиковата По-добро образование дава 30 млрд. лв. повече богатство у нас до 2045 г. За пръв път в историята заетите над 55 г

>