Заради жегите безводие мъчи 18 бургаски села, жителите им на протест
Кметовете да проявят инициативност за трайно решение на проблема, само с ограничения и водоноски не става, казва областният управител проф. Мария Нейкова
Жителите на няколко села в област Бургас излизат до броени дни на протест. На воден режим това лято са 18 населени места в района на Айтос, Карнобат и община Сунгурларе.
"Нервите им не издържат, хората искат да бъдат чути", заяви кметът на най-голямото айтоско село - Карагеоргиево, Метин Латифов.
Заради горещото лято чешмите са пресъхнали в Тополица и Зетьово на територията на общината. Местните били твърдо решени да излязат да блокират пътища, за да им обърне някой внимание.
Досега опитите им да се реши проблемът удряли на камък. За Карагеоргиево, което наброява 2700 жители,
един от вариантите бил на места в селото да се
правят сондажи
От ВиК обаче обяснили, че нямат заложени средства в бюджета. И предложили трайно да решат проблема, но догодина.
Решението е населеното място да се свърже с тръба с деривацията на яз. "Камчия". И сега има такава, но дебитът е малък и не може да захрани селото, което се налага да пуска чешмите за вода през 7 часа.
Проблемът с водата в айтоските села е от 30 години, но заради голямата суша тази година положението станало нетърпимо, след като и местните водоизточници пресъхнали.
Жителите на селата получили уверението на ВиК, че се работи по проблема и предсрочно. Местните хора обаче не могат да чакат дотогава и решили да протестират.
Най-много - 10, са селата на воден режим в община Карнобат.
Според областния управител проф. Мария Нейкова за трайното решение на проблема с водата има два начина. Първият бил да се изгради водопровод от водоизточник до резервоар на населено място съгласно Закона за устройство на територията.
Второто решение било да се направи сондаж, за който се изисква строително разрешение по ЗУТ. Всички стъпки и документи за задвижване на процедурите били ясно разписани в Закона за водите и Закона за устройството на територията.
"Ако общинските власти са достатъчно инициативни, ще се справят с избрания от тях вариант за решаване на проблема за следващото лято. ВиК-Бургас ще съдейства на кметовете.
Координацията между тях и ВиК е добра и трябва с общи усилия да се започне и да се реши трайно проблемът и да няма повече хора в областта, които в най-горещите дни да нямат вода за каквито и да е нужди", заяви бургаският управител.
Досега кметовете на населените места са се справяли, като издават заповеди за забрана за ползване на водата извън основните питейно-битови нужди или с водоноски.
Климатичните промени обаче показали, че положението е сериозно и вече трябва да се търси трайно решение за безводието, казаха от областната администрация.
Общините са поставени в ситуация, че трябва
да инвестират в изграждане на нови водоизточници
или на водоизточник до резервоар, ако искат да се реши трайно проблемът с безводието, казва проф. Мария Нейкова.
Ситуацията с безводието се отразява и на поминъка на местните хора в тези три общини, които се препитават основно със земеделие, но не могат да поливат нивите си.