Рейсовете закъсняват, нямат климатици, жалват се пловдивчани
- Празникът на св. Георги т.г. съвпадна с последния ден на Великден, защо нямаше допълнителна почивка, пита жена
- До омбудсмана пристигат и екзотични сигнали - как духове крадат дрехи или зеленикав прах се сипе от тавана
- Има жалби от хора и от други общини, в които няма обществен посредник
При срещите си с обществения посредник на Пловдив хората поставят сериозни проблеми - за крайно нередовния градски транспорт, неуредици с професионалните домоуправители, чести аварии на водата, незаконно строителство.
“Това е обяснимо, защото градският транспорт нито е редовен, нито автобусите са с работещи климатици. В това горещо лято пътуването е крайно дискомфортно,
а шофьорите и кондукторите са неучтиви.
Има конфликти, препродажба на билети,
системата за електронно таксуване не работи”, разказва за “24 часа” омбудсманът на Пловдив Борислав Стаматов. До него стигат и жалби от хора от други общини, които нямат обществен защитник. (Виж интервюто долу.)
Има обаче и по-странни оплаквания.
“През 2024 г. Великден и Гергьовден съвпадат, а това ощетява гражданите от полагащите им се почивни дни.” С този сигнал се обърнала към Стаматов възмутена жена. Той е на този пост вече 8 години, макар да беше избран за временно изпълняващ длъжността през 2016 г.
За това време с екипа му са получавали и други нетрадиционни жалби. Мъж на около 60 години например ги потърсил, защото си купил смартфон, но в магазина отказали да му покажат как се работи с него.
Възрастна пловдивчанка се оплакала, че нощем зеленикав прах се сипе върху леглото ѝ от тавана, а се случва и съседите да ходят по первазите на прозорците. Имало и обаждане за 2 големи кучета, които се хвърлят по хората в сравнително безлюдната пешеходна зона до бившата Окръжна болница. При направената проверка животните се оказали пинчери.
“Жената, която се чувстваше ощетена заради съвпадането на Гергьовден и втория ден на Възкресение Христово, е работила дълги години на Запад, в момента е у нас, но е служител на чужда фирма. Обясни, че в западните страни това няма как да се случи и ако се припокриват празници, държавата намира начин да компенсира хората и те да не загубят почивни дни”, разказва Борислав Стаматов.
На човека с новия смартфон колегите му помогнали -
инсталирали му приложения и му направили профил във фейсбук
А на жената, оплакваща се от ходещи по первазите ѝ комшии, обяснили, че това едва ли е възможно - тя живее на доста висок етаж, малко вероятно е и зеленикав прах да пада от тавана.
“Имаме и една друга почитателка, на около 80 г., живее наблизо до нашата приемна и от години е много активна. Подаваше всякакви сигнали за дребни градски проблеми и даже съм ѝ правил комплименти колко активна е физически и как гладко тече мисълта ѝ. Но в последните 7-8 месеца ни засипва с жалби, че някой влиза в апартамента ѝ, краде пари и дрехи, задигнали ѝ зимнината, дори веднъж ѝ откраднали чушките. Тя има СОТ в жилището, но въпреки това споделя, че носи всичките си пари със себе си, когато излиза. От други хора получаваме сигнали, че някой ги обгазява, преследва и т. н. Те са с очевидни проблеми, но ние ги изслушваме и ако можем, помагаме, например свързваме се с техните близки, ако ги имат”, разказва общественият посредник. Обикновено подателите на екзотични сигнали са кротки, но преди години
мъж извадил нож
в едно от районните кметства. Полежал в ареста за дребно хулиганство и отишъл при омбудсмана. “Предупредих го, ако има оръжие, да го сложи на масата, но той нямаше. Оплака се, че къщата му, строена през 70-те години, няма изградено коминно тяло, което е задължително. Този проблем беше поставил и в кметството, преди да посегне към ножа, но и ние не можахме да му помогнем. Не е редно да се издава акт за въвеждане в експлоатация на подобна сграда, но при положение че това се е случило преди 50 години, ние нищо не можем да направим”, обяснява Стаматов.
Има обаче много случаи, в които общественият посредник успява да помогне. Най-лесно това става, когато хората търсят някаква информация. “Обаждам се на кмета, на някой от неговите заместници или в районните администрации и веднага отговаряме на въпросите на гражданите”, казва общественият посредник.
През есента предстои нов конкурс за омбудсман на Пловдив, на който ще се търси титуляр.
Борислав Стаматов: Уж временно, а изкарах два мандата. Няма да се кандидатирам отново
- Какво е съотношението между странните сигнали, които получавате, и истинските проблеми, които хората поставят пред вас, г-н Стаматов?
- По-нетипичните жалби са около десета от всички сигнали, които получаваме. Класифицираме ги в раздел “Други”, когато обобщаваме дейността си.
- Кой е най-сериозният проблем, с който ви търсят хората?
- Градският транспорт. В общината са наясно с това, надълго и широко съм говорил със зам.-кмета по транспорт Савина Петкова, тя има идеи за решаването на проблема, но това не е лесно. Линиите на градския транспорт на Пловдив от години се обслужват от частни превозвачи, а те са няколко в града, няма 20 фирми, от които да се избира. Градската управа създаде общинско транспортно дружество “Екобус”, което да пусне 2 нови линии. Ако идеята се реализира успешно, това би било голяма стъпка напред, защото
ще има алтернатива на частните превозвачи
- Какви са другите най-чести оплаквания?
- Имаме много сигнали в сферата на устройството на територията и незаконното строителство, по подобни теми ни търсят не само от Пловдив. Работим по сигнал на едно младо семейство от Куклен например. Започнали да си строят къща, имат всички документи, но в един момент строителят зарязва работата и си тръгва. Те му изпращат нотариална покана да изпълни задълженията си, но той се крие. В крайна сметка те се обръщат към община Куклен да им издаде т. нар. акт 10 за спиране на строежа. От администрацията отказват, защото според техния юрист нотариалната покана не е връчена по надлежния ред. Ние поискахме становище от РДНСК, като им изпратихме цялата документация. Те са на мнение, че община Куклен може да издаде акт 10, но оттам отново отказаха и ние предложихме на младите хора да започнат отново процедурата с нотариалната покана. И им обяснихме, че когато най-накрая се сдобият с нужния документ,
може да потърсят отговорност за забавянето от общината,
защото то вероятно ще бъде 1 година.
- Тоест ви търсят и от други общини, в които няма обществени посредници?
- Да, защото в България има само десетина омбудсмани. Преди 15 години са били около 25, но после по различни причини са намалели. В Кюстендил например имаше един чудесен юрист за обществен посредник, но той почина от ковид. По закон за избора на омбудсман са нужни гласовете на 2/3 от общинските съветници и в тази община още не могат да се разберат. Същото е и в Шумен, мандатът на техния обществен посредник изтече преди 3 г., но местният парламент не може да се обедини около един кандидат.
- В Пловдив не е ли същото, вие сте временно на поста от 8 години?
- Да, и тук се провалиха няколко конкурса. Сега обявяват нов, предстои да видим какво ще стане.
- Вие ще се кандидатирате ли?
- Не, 8 години са два мандата, които изкарах, макар и като временно изпълняващ длъжността.
- Чувствате ли се понякога като арменския поп?
- Винаги. Общественият посредник е институцията, към която хората могат да се обърнат във всеки един момент и знаят, че ще бъдат приети веднага, а след това ще получат отговор в кратък срок. Затова и местната власт трябва да разбере, че ние сме мост между нея и гражданите.