Ако лекар на морето няма договор с НЗОК, пациентът плаща - трябва обаче цените да са на видно място

08.08.2024 09:28
Мария Шаркова
д-р Мирослав Ненков Кадър; Нова
Проф. Георги Рачев КАДЪР: bTV

Какво се случва по нашето Черноморие, ако българин или чужденец се нуждае от медицинска помощ. Къде може да я получи и срещу каква сума. Има ли разлика в заплащането на граждани на ЕС и на други страни.

Отговорите на тези въпроси се опитаха да дадат в "Тази сутрин" по bTV адвокат Мария Шаркова, д-р Мирослав Ненков, бивш здравен министър, и проф. Георги Рачев, член на туристическа асоциация.

Те коментираха нашумелия в последните дни случай на болно дете от Литва, заведено на лекар в Златни пясъци, за чийто преглед родителите заплащат близо 1500 лв. Припомнен беше и един по-драстичен - на мъж от Кувейт, платил близо 18 хил. лв. Той бил прегледан в Балчик и закаран с линейка до Варна, където бил лекуван.  

"От гледна точка на закона, когато медицински центрове и отделни лекарски практики нямат договор с НЗОК, те могат да лекуват пациента по свой ценоразпис - няма таван и регулация на ценообразуването, трябва само заплатените услуги да са извършени.

Преди 3 г. се плащаше 500 лв. за почистване на ушна кал, сега е 1500 лв.
Не може обаче да има различно третиране на българи и чужденци. Както и никой не може да бъде принуден да сключи договор с НЗОК. Има курорти, в които никой не работи с касата и в кабинетите всички са на ценоразпис.

В случая с литовското дете "Медицински надзор" трябва да провери има ли ценоразпис на тази лаборатория. Аз не открих такъв и в сайта на МЗ - може да е технически проблем. Важно е да не изпадаме в крайност и да се въведе някаква хипер регулация", обясни адвокат Мария Шаркова.

"Никъде не пише, че медикът трябва да работи безплатно. Реформата направи така, че медицинският център е като бакалия - важното е да знаем колко струва сиренето. Не може обаче да има регулация на свободния пазар, какъвто е медицинският. В случая колегата се е надценил.

Но в Хипотратовата клетва не пише, че лекарят трябва да подари баничка на прегледания. Държавата може и трябва да организира лекарските услуги, но е скъпо. Трябва пазарът да определи цената, но липсата на лекари може и да качи цените", допълни д-р Мирослав Ненков.

"Имиджов негатив е случаят с литовското детенце - болният турист е мощна реклама. Хората са знаели, че трябва да платят, не знам дали им е обяснено какво трябва да се направи.

Големият бизнес по нашето море има договори с лекари на разположение. Но и българи, и чужденци трябва да си правят застраховки. Има държави, които изискват медицинска застраховка поне 50 хил. долара", каза проф. Георги Рачев.

Други от От страната и света

Православен календар за 25 ноември, вижте кой празнува днес

Св. Климент, архиеп. Охридски. Св. Климент, папа Римски. Св. Петър, еп. Александрийски Св. Климент бил от знатен род. Той служел на апостол Петър и от него бил поставен за епископ на Рим

Само в "24 часа" на 25 ноември - България е пред избор: по-скъпи таксита или по-скъпа застраховка за всички

Само в "24 часа" на 25 ноември четете:  България е пред избор: по-скъпи таксита или по-скъпа застраховка за всички Мария Габриел загуби след рисков залог на две карти - премиер на България и зам

Печелите успех и с професионално издигане на зигзаг

Не е светкавично, но води напред в кариерата, когато знаете към какво се стремите и не предприемате хаотични движения "Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех

Нова идея: Правят групите в парламента с подписи на лидерите, за да се завърти рулетката за правителство

След размяната на постове между ГЕРБ и ПП-ДБ през уикенда среща може и да има, но от нея май няма да се роди кабинет Всички формации в 51-ото народно събрание да подпишат споразумение

Двама под 18 г. и един под 14 г. задържани за боя в мола

Две момчета между 14 и 17 години и едно под 14 г. са задържани за боя в столичен мол, научи "24 часа". Те са били хванати след незабавни действия на криминалисти от 4-о РУ

>