Костадинов: "Възраждане" не вижда подходящ човек за служебен премиер
"Възраждане" не вижда подходящ човек за служебен министър-председател сред възможностите, от които президентът Румен Радев може да избира. Това обясни пред журналисти в Народното събрание председателят на партията Костадин Костадинов.
"Не виждаме такъв", отговори Костадинов на въпрос кой е подходящ. Съгласно чл. 99 от Конституцията, след като не е постигнато съгласие за правителство, президентът след консултации с парламентарните групи и по предложение на кандидата за служебен министър-председател, назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок. След промените в Конституцията за служебен министър-председател държавният глава може да избира измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка (БНБ), председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник.
Според Костадинов датата на предсрочните парламентарни избори трябва да бъде колкото е възможно по-късно, "защото рискуваме да правим кампания по време на първия учебен ден". На въпрос каква е оценката на "Възраждане" за сегашния служебен премиер Димитър Главчев, Костадинов припомни, че от партията вече поискаха оставката на Главчев и на служебния министър на вътрешните работи Калин Стоянов заради неспособността им да се справят адекватно с пожарите в страната, пише БТА.
Имали сме срещи, които бяха свързани с подкрепата на третия мандат за съставяне на правителство, отговори Костадинов на въпрос участвали ли са в разговори за сваляне на Рая Назарян от ГЕРБ от поста председател на Народното събрание. Нашата позиция беше ясна – правителство с третия мандат в този парламент няма как да подкрепим, защото имаме разминавания с другите политически сили, които биха подкрепили третия мандат, коментира Костадинов.
Създадохме нова европейска практика, която дефинира що е то нетрадиционна сексуална ориентация, каза депутатът относно приетите по-рано днес промени в Закона за предучилищното и училищното образование, внесени от парламентарната група на „Възраждане". Със създаването на европейска практика и прокарването на законопроекта даваме възможност на други политически организации в Европейския съюз да действат по български пример. Нещо, което не се е случвало кой знае колко много. България даде положителен пример, който може много скоро да бъде последван и в други държави, защото на тях им казваха, че това няма как да стане, каза още Костадинов.