Здравният министър мисли до октомври как да вдигне с 50% медсестрите и акушерките до 2030
Министърът на здравеопазването има 60 дни, в които трябва да изготви стратегия за увеличаване с 50% на правоспособните медицински сестри и акушерки до 2030 г. За това той бе задължен с проект на решение, приет от Народното събрание с гласа "за".
В документа депутатите изискват стратегията да включва как да се подобри достъпа до висше образование и местата държавна поръчка, държавно финансиране на студентските такси, както и тези за общежития и стипендии, провеждане на информационни кампании за повишаване на престижа на професиите и за насърчаване на кандидат-студентите, осигуряване на заплащане минимум 90% от средната работна заплата в страната. За 2023 г. например това би означавало 1811 лв. бруто месечно.
Предложението е на ПП-ДБ, като в мотивите си посочват, че годишно медицинските сестри намаляват с по 1000 на година. Основната причина за отлива от двете професии е ниското заплащане, заради което често на специалистите им се налага да работят на повече от едно място, което пък води до бърнаут.
Лена Бориславова от "Промяната" посочи, че нивото на смъртност, предотвратима чрез добро лечение, у нас е два пъти по-висока от тази в Европейския съюз, че некачественото здравеопазване е един от най-големите проблеми за българите, както и че в момента не се извършват животоспасяващи операции на деца заради липсата на такива кадри. Припомни още, че средната продължителност на живота на българите намалява вместо да се увеличава.
Критики дойдоха от "Възраждане" за това, че ПП-ДБ предкампанийно с надеждата, че гилдията ще гласува за тях.
В здравното министерство вече разработват част от мерките, заложени в проекта на решение, понеже те са залегнали в плана за възстановяване като задължителни за повишаването на качеството на здравеопазването. В МЗ имат почти финална готовност за премахване на студентските такси на студентите по медицина, подобряване на заплатите на здравните специалисти чрез обвързване на заплащането с нивото на квалификация, възможност за установяване на собствена практика и право на включване в преговорите с НЗОК.
По данни на Световната здравна организация средно в България за 2021 г. на 100 хил. души се падат 419 медсестри при средно 666,3 в Европа. Така недостигът е около 16 900, но според Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи реалният недостиг е 30 000 души. В момента медицинските сестри са около 22 хиляди.
У нас медицинските сестри са по-малко от лекарите. През 2021 г. съотношението им е било 0,97:1. За да се постигне съотношение 2:1 са необходими още 29 000 сестри. А иначе изискването на СЗО е то да бъде 3:1.