Павел Езекиев: Елитът ни опитва да лавира между Русия, САЩ и ЕС и България изглежда като хамелеон

07.08.2024 08:00 Румяна Дeнчeва
Павел Езекиев

Америка не капитализира сериозно възможности у нас и в частния сектор. Новата администрация може промени това, казва бившият шеф на Българската агенция за инвестиции 

Още акценти: 

- Господин Езекиев, твърдите, че втори мандат на Доналд Тръмп ще има сериозни последствия за държави, нации и региони. Казвате още, че управлението му “ще се стреми да капитализира пропуските на сегашното американско ръководство спрямо войната в Украйна и кризата в Близкия изток”. Какво означава това капитализиране и кои са пропуските?

- Изглежда, досегашната администрация на САЩ не оценяваше достатъчно важността на България като политически и икономически партньор, като се има предвид, че тя е крайна граница на ЕС с Турция, политиката на Ердоган, фактът на силно влияние на Русия в Сърбия, а вече и в Северна Македония.

Икономическата активност на САЩ в България, а също и в областта на отбраната като партньор в НАТО, са от стратегическо значение.

Америка не е капитализирала сериозно възможности в България и в частния сектор с няколко разредени във времето изключения.

Това се дължи на недоброто познание за България в САЩ и на “разтрояването” на политическия елит тук между свои, прозападни и проруски интереси.

САЩ и бъдещата им политика в региона биха могли да помогнат България да възстанови своята идентичност на стожер на икономическата стабилност, етническата толерантност и доставчик на дигитална инфраструктура, екостоки и здравословни продукти за пазари като Япония и ЕС, а и на мащабен здравен туризъм.

Тези наши активи, както и ежегодните успехи на младите ни ученици и студенти по естествени науки, имат над 30-годишна давност.

- Ако погледнем по-широко към двойката политика-бизнес, какво е важното, което ще видим?

- Нищо впечатляващо особено на фона на професионализирания лобизъм на съседните на България държави и в Брюксел, и във Вашингтон, и в Пекин и Делхи, както и положителните резултати от това за тези наши балкански съседи.

- А убеден ли сте, че войните и кризите засилват вътрешната поляризация и неизбежно водят до залитане към национализъм. Да чакаме ли нов Хитлер, ако това е така?

- Национализмът е този, който провокира войните и конфликтите. Това е съвременният разлом. Защото е отговор на  глобализацията. Данните пък показват, че е по-малко вероятно демокрации да воюват с други демокрации. Тоест войните най-често са между не-демокрации или между недемократични режими и демократични такива.

- Имате ли обяснение защо тоталитарните режими изпреварват като темп на развитие икономиките си развитите демокрации?

- Тезата, че тоталитарните режими изпреварват по обем на икономиката развитите демокрации, не е вярна. От първите десет икономики в света като обем само Китай не е развита демокрация, а ако се приложи критерият за БВП на глава от населението, всички първи 10 страни са развити демокрации, да не говорим за критерия покупателна способност.

Така че западният модел на демокрация с всичките си недостатъци продължава да е най- успешният по отношение на качеството на живота и стандарта.

 - При последния ни разговор казахте, че е “време разделно”, което ще открои опортюнисти от професионалисти във всички сфери. Времето все така си е разделно, но професионалистите все така липсват във всички сфери. Защо?

- Много от българите показват инертност и силен консерватизъм към промени поради историческото засенчване на безспорни лидерски и поведенчески модели, понеже не е имало много трайни такива и понеже историята ни е прекроена в книгите.

Икономическата и политическата ни класа е силно конюнктурна и освен отделни примери не демонстрира трайно визионерство. Професионалистите предпочитат да са извън прожекторите в такава ситуация.

- Какво ще роди сегашната политическа криза у нас, която продължава вече трета година? Ако проектираме вашия поглед върху нея, то да очакваме ли възход на национализма, социални ерупции и поява на нови играчи?

- Достатъчно много на брой съвременни политици в региона ни имат ясна ориентация спрямо модела на западната демокрация, възникнала и установила се в Древна Гърция, и като термин и като практика, и към капитализма като модел на икономическа система.

- Какво е вашето обяснение на това, че въпреки политическата криза икономиката ни не е в криза, дори напротив - в добро здраве е? Дали това не е сигнал държавата да се оттегли от силното си присъствие в нея?

- Абсолютно задължително е държавата да се оттегли от икономиката, тъй като това не ѝ е свойственото място.

Ние сме вързани за външнополитически явления. Факт е, че сме на огромна загуба заради това, че нямаме правителство и дори парламент.

Например има неусвоени средства по плана за възстановяване. Липса на законодателна инициатива в ключови сектори. Липса на модернизиране. Липса на предвидимост и дългосрочно планиране, които са ключови за големи проекти.

- А може би и политиците да спрат да се рекламират чрез кризата и решението ѝ, защото такава няма? Или представите за криза на властта, на политиците и на обикновените хора са твърде различни?

- Опитите за лавиране между Русия, САЩ и ЕС и различни порочни практики оставиха страната ни в позиция на хамелеон. И в момента фигурираме в списък на FATCA (акт за спазване на данъчното законодателство във връзка със задгранични сметки - б.р.) за изпиране на пари, което е симптом на криза на доверието на инвеститорите в България.

- Да, но Световната банка ни подреди сред богатите държави. Защо нямаме усещане за това? И има ли изобщо тази класация реални ползи за бизнеса?

- Няма ползи според мен. Понеже реалната покупателна способност на съществена част от населението не сочи към термина “богата държава”.

- Ще съумеем ли да постигнем в близко бъдеще една голяма цел - членство в еврозоната? Защо по нея има такова огромно разминаване сред политиците ни, след като ползите са ясни, проблемите също? Или не са…

- Има липса на оценка в отговорните за имиджа ни среди как точно изглеждаме отвън.

Еврозоната е неизбежна необходимост за една недотам прозрачна икономика, каквато е България. Дали ще го постигнем, зависи от волята на кабинета. Перифразирайки Джордж Оруел: Свободата е право да кажеш на другите това, което те не искат да чуят.

- Сегашната ситуация в икономиката - и в Европа, и у нас, е време за рискови и дръзки решения, или напротив - за пестеливост и благоразумие?

- Бих оприличил момента със съзнанието на пилот във Формула 1 преди тръгване. Давайки газ, предусеща, че и повърхността под гумите му ще се завърти - но дали ще е в същата посока?

За колегите ми и за мен никога не е лошо време за рискови или дръзки решения, тъй като само така можем да поддържаме възвръщаемост от над 20% на годишна база в последния ни фонд.

Този вид поведенчески модел в бизнеса заимства от консервативни системи за управление на инвестиционните рискове, като тази на Microsoft и Deutsche Bank. Вече е приложена в над 50 проекта и резултатът е загуба на само 4 от тях под 7% от общо вложените капитали.

- Защо в последните години има такъв гигантски спад на инвестициите у нас?

- Защото тези инвестиции бяха извършени с погрешни очаквания на коефициента риск/възвръщаемост, на вероятност от цялостна загуба и на времевия срок за възвръщаемост.

- С какво държавата ни е най-голям длъжник на бизнеса и оптимист ли сте, че това ще се промени?

- Държавата не разбира бизнеса у нас, от съвсем скоро се появиха отделни личности с профил на успешни в България индустриалци и значими работодатели на министерски постове. Понякога има разбиране за нуждите на бизнеса и ролята му за съществуване на стабилна обществена администрация на много местно ниво и го спъва от завист. Наблюдава се закостеняла некомпетентност, неразбиране на процесите, бюрократщина и безхаберие. Помня го от 2002 година, когато заемах обществен пост за близо 2 години.

CV

Други от Интервюта

Д-р Цветеслава Гълъбова: До 5 години няма да има психиатри, от 520 по списък много са в чужбина

От 30-те души, постоянно настанени при нас, поне 15 са жертва на имотни измами. Схема, в която участват нотариуси, полиция, общински служители, твърди директорът на психиатричната болница в Курило -

Рая Пеева и Красимира Демирова: Повече се обичаме, отколкото спорим

Дъщерята: Много ми е хубаво да съм с нея, но понякога ме ядосва Майката: Рая е характер – нямаш ли го, отиваш на кино - Г-жо Демирова, г-жо Пеева, с какво ви спечели предаването “Кажи честно” по Би

Илиан Илиев: Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън

Илиан Илиев е давал десетки интервюта за "24 часа", но за първи път го прави като треньор на националния отбор по футбол. Затова при уточняването на темите всички от спортния отдел се събраха на т

Малолетни сами се снимат голи в Онлифенс за пари

Георги Еленков е юрисконсулт на Национална мрежа за децата (най-голямото обединение на граждански организации и експерти в България, работещи за деца и семейства) и координатор на Мрежата за правна

Адриан Николов, ИПИ: В Северозапада плюс още 6 области училищата са с лоши резултати. Но гладът за работници расте

Трябва да говорим за числова грамотност - тя е важна колкото езиковата По-добро образование дава 30 млрд. лв. повече богатство у нас до 2045 г. За пръв път в историята заетите над 55 г

>