Само 35 години работа за българския мъж, тъй като умира рано. А защо?

05.08.2024 10:00 Георги Ангелов, старши икономист, “Отворено общество”
Безработни се редят за участие в трудова борса, организирана в Сливен. СНИМКА: БУЛФОТО

Не се грижи достатъчно за здравето си, а здравната система не залага на превенция в ранен етап

Средната продължителност на трудовия живот в Европейския съюз е 36,9 години, съобщи Евростат. Но в по-северните и скандинавските страни е над 40 години. В Нидерландия е близо 44 години, в Швеция 43 години, в Дания – 41, Естония – 40 години.

На този фон продължителността на трудовия живот в България е едва 34,5 години, т.е. с близо две години и половина по-ниска от средното и около девет години по-ниска от най-добрите примери.

Ако погледнем на картата, виждаме, че България не е изключение. Целият ни регион се отличава с по-ниска продължителност на трудовия живот. Резултатите в региона са толкова зле, че България дори изпъква с малко по-добри резултати, с едни гърди напред от всички останали. По-зле от България са и Турция, и Гърция, и Румъния, Хърватия, и Италия.

Фактът, че в региона стоим сравнително добре, е голямо постижение, особено като имаме предвид, че българите живеят най-кратко от всички в ЕС. Основната причина е сравнително ниската безработица и най-вече процентът на заетост – в нашия регион България е безспорен лидер по този индикатор с над 76% заетост. Всъщност по заетост България по-скоро прилича на страните от Централна, а не на Югоизточна Европа.

Разбира се, все още имаме да догонваме северните страни, където заетостта е над 80% - лидер отново е Нидерландия с близо 84%. Това, че Нидерландия е лидер както по процент на заетост, така и по продължителност на трудовия живот не е случайно – заетостта и по-точно икономическата активност участва при изчисленията на трудовия живот. В крайна сметка трудовият живот зависи от два фактора – продължителността на живота и процента на заетост (икономическа активност).

Ако погледнем по-задълбочено данните, виждаме, че проблемът на България е концентриран основно при мъжете. Тъкмо в тази група България се бори за последното място по продължителност на трудовия живот – в оспорвана конкуренция с Хърватия и Румъния, с които разликата ни е в рамките на статистическата грешка. Трите страни имаме продължителност на трудовия живот при мъжете около 35 години и половина, спрямо 39 г. средно за ЕС и близо 46 г. в Нидерландия и 44 г . в Швеция.

Над 10 години разлика с водещите страни – на какво се дължи това? Основната причина е, че мъжете в България живеят много кратко, едва 72 години средно, и по този показател сме твърдо на предпоследно място в Европейския съюз – само Латвия ни дели от последното място.

Средно в ЕС мъжете имат очаквана продължителност от близо 79 години, а почти половината държави от ЕС имат очаквана продължителност на живота на мъжете над 80 години. Дори фактът, че процентът на заетост на мъжете в България е малко по-висок от средното в ЕС, не може да компенсира късия живот на българските мъже.

След като намерихме обяснение за късия трудов живот на българския мъж, въпросът е какво може да се направи за ръшеването на този проблем? Има два възможни подхода – единият е да се тръгне в посока на допълнително повишаване на икономическата активност и заетостта на мъжете. Другият подход е да се фокусират усилия върху здравния статус и здравословния им начин на живот. А най-добре и двете заедно.

По отношение на икономическата активност и друг път сме коментирали, че България все още има голям резерв от хора, които нито работят, нито учат и са икономически неактивни. Включването им в образование и обучение, а след това и на пазара на труда може да осигури повишаване на икономическата активност, а в резултат и повишаване на доходите им, което ще помогне и за повишаване на качеството на живота.

По-голямото предизвикателство е повишаването на здравния статус, тъй като той изисква промяна в начина на живот и здравната система. Например, България е водеща по тютюнопушене особено сред мъжете, но също така и по употреба на алкохол, и по катастрофи по пътищата. Също така по данни на ОИСР в България, Румъния и Турция най-малък процент от населението тренира редовно, същото се отнася и до редовната консумация на плодове. Неслучайно в България смъртността от сърдечен удар и инсулт е сред най-високите. На всичкото отгоре според ОИСР България е сред лидерите по предотвратими и лечими смъртни случаи.

Въпреки всички тези проблеми огромното мнозинство от българите определят себе си като здрави и търсят лекар и лечение само в краен случай. Този проблем се задълбочава от това, че здравната ни система е фокусирана върху болнично лечение и не залага достатъчно на превенция в ранен етап. Тази година имаме рекорден бюджет за здравеопазване от над 10 млрд. лева, но минимална част от него отива за извънболнична помощ – всъщност заплащането на личните лекари е толкова ниско, че броят им постоянно намалява. Както е казал народът, евтини сме на брашното, но скъпи на триците.

Други от Анализи

Защо хиляди войници дезертират от руската армия?

Хиляди руски войници са дезертирали от началото на войната срещу Украйна. С това те излагат на риск не само собствения си живот, но и живота на близките си

И на 45 г. да сте, внуците ви викат “баба” и “дядо” - несправедливо, понякога обидно

В повечето чужди езици има различни думи за възрастните и прародителите, защо не и в българския Недостатък на българския език е, че много от възрастните хора – на видима възраст над 70-75 г

Щедростта на политиците направи половината пенсионери еднакво бедни

Вноската догодина няма да се вдига, ръстът ще е по швейцарското правило Щедростта на политиците към пенсионерите стигна своя неизбежен край. Битката за любовта им доведе до това

Го бараме Трамп

Как на Балканите викат духовете на великите сили Един призрак броди из Западните Балкани - призракът на тръмпизма. Този дух тръгва от Вашингтон, спира в Будапеща, пие едно кафе в Белград и разбира се

Радостин Василев: Няма председател на парламента заради ДБ и БСП

След поредния провал в избора на председател на парламента, Радостин Василев от МЕЧ коментира в кулоарите, че причината да няма такъв са "Демократична България" и БСП

>