Седмица за Радев да преглътне пак Главчев, май няма кой друг да организира избори

05.08.2024 08:00 Павлета Давидова
Служебното правителство с премиер Димитър Главчев положи клетва на 9 април

ИТН връща папката, но указът за датата на вота върви с решението за премиер

България официално отива на шестите поредни предсрочни парламентарни избори, след като лидерът на ИТН Слави Трифонов в неделя обяви - връща третия мандат в 12 ч на обед на президента.

А неофициално като дата на вота се очертава 13 октомври, въпреки че неочаквано бързото връщане и на третата папка позволява да се влезе в хронограмата от два месеца и вотът да е още на 6 октомври. Кампания през август и избори през септември вече бе отхвърлено категорично и от партиите, и от Румен Радев.

Проблемът обаче е, че за да насрочи изборите, президентът трябва да е готов да обяви и новия служебен премиер. А откъм “Дондуков” 2 и политическите централи все по-често се чува, че на Радев не му се иска това отново да е Димитър Главчев.

Нещо повече - почти всички парламентарни сили, както стана ясно, са коментирали на тайна среща в петък вечерта възможността да свалят Рая Назарян от председателския стол в Народното събрание и да излъчат човек извън ГЕРБ, който да е потенциален следващ служебен министър-председател. Въпреки че отрекоха такава завера, хората на ПП-ДБ, ИТН, БСП и ДПС около Джевдет Чакъров на няколко пъти се изпуснаха, че в определен “контекст” - на мнозинство в настоящия парламент за правителство с третия мандат, все пак въпросът е бил обсъждан.

Така, за да не се отлагат прекомерно изборите за края на октомври, на Радев му остава седмица, за да преглътне повторното премиерство на шефа на Сметната палата и бивш парламентарен председател от ГЕРБ. Или да намери друг съгласен кандидат от оскъдните на брой имена в списъка според променената конституция, вече популярен като “Домовата книга”.

Какво, ако Радев откаже да назначи Главчев,

питат се анализаторите. Реално държавният глава няма избор - трябва да спази конституцията и закона, отговарят юристите, до които “24 часа” се допита.

При минисериала “Търси се премиер” през март, когато за първи път Радев трябваше да действа според 6-ата поправка в конституцията, той свика всички възможни кандидати на разговори. От ръководството на БНБ категорично отказаха да влизат в политически роли, обмудсманът Диана Ковачева замина съдия в Страсбург, а заместничката ѝ хвърли оставка именно за да не я обсъждат като служебен премиер.

Така от домовата книга остават само заместниците на Главчев в Сметната палата - Горица Грънчарова-Кожарева и Тошко Тодоров (освен самия Главчев, разбира се).

Тодоров също настоя, че те са финансисти, не политици, и не желаят поста. Кожухарова не говори публично. Съпругът ѝ е бившият прокурор и бивш член на ВСС Михаил Кожарев, който беше сред публичните поддръжници на Иван Гешев, което тогава създаде допълнително напрежение около името ѝ.

“Искам да благодаря на всички кандидати за служебни премиери, които се отзоваха. Разбирам и уважавам мотивите им за нежелание или невъзможност да заемат този пост. Съжалявам за трудната ситуация, в която са поставени. Искам да благодаря на Димитър Главчев, който единствен прие да се нагърби с тази отговорна задача и прояви чувство за дълг”, заяви тогава президентът.

Радев очакваше КС да върне старото положение, но заради паритета 6:6 гласа в него тази конституционна поправка остана в сила, макар че може да се атакува отново, след като и съставът на съда бъде обновен.

Междувременно отношенията между Главчев и президента

се влошаваха с всеки изминал ден

- от махнатия външен министър през темата НАТО и Русия, посланика в Украйна, дори до гасенето на пожарите от последните дни. “Видно е в момента, че и г-н Главчев, и Калин Стоянов са министър и министър-председател на г-н Пеевски”, обяви от името на ДБ-ПП Божидар Божанов. Трябвало да се търсят варианти българското правителство да не е само на един човек. А Радев и лидерът на ДПС влязоха в най-ожесточената словесна война, в която президентът вече е назоваван единствено като Мистър Кеш.

Забърканата в сюжета със свалянето ѝ Рая Назарян пък предварително отсече, че и да ѝ предложи, няма да приеме премерския пост. Никой не призна дали идеята е била вместо нея да бъде избран бившият министър от ПП-ДБ Андрей Цаков, за да стане служебен премиер, както “издаде” Пеевски. Съдейки по скоростното връщане на мандата от ИТН, и да е имало план, участниците в него не са се разбрали.

Други от От страната и света

Явор Куюмджиев: Цената на тока при нас сега е най-висока в Европа

„В момента сме с едни от най-високите цени на ток в Европа. Районът на Югоизточна Европа е силно засегнат от войната в Украйна, защото руснаците унищожиха над 60% от възможностите за производство на

Бойко Борисов благодарил с SMS на Урсула фон дер Лайен за подкрепата за Шенген

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е пуснал SMS на председателката на Европейската комисия, за да ѝ благодари за подкрепата за България и Румъния за приемането им в Шенген

Тихомир Безлов: Позитивът на Шенген - няма да ни гледат като нещо отделно

Затварянето на границите на Германия, Австрия и от Централна Европа как изглежда - просто няма граничен пункт. Не знаете къде свършва държавата. Има т.нар

Павела Митова: От години говорим, че политическата ни система е болна и страда

„От години говорим, че политическата ни система е болна и страда. Сега имаме прекрасният шанс да изберем лекар, който да я излекува. Тъй като Силви Кирилов е уролог

Росен Плевнелиев: Хората да не си продават гласа, а политиците да подпишат пакт за почтеност

В България това се превърна в спорт, присъщ на всички политически партии. Лидерите взаимно се обвиняват за това безобразие. Хората трябва да спрат да продават гласа си

>