Христо Иванов: Срещах се с и.ф. главен прокурор и шефката на ВКС заради конституционната реформа, не съм влияел
В 49-ото НС един от ключовите приоритети беше провеждането на конституционната реформа. Бях един от хората, които водеха диалог с различни политически формации и институционални играчи. Имаше един постоянен процес на съгласуване - политическо и институционално. В изпълнение на тази задача бях провел редица срещи с и.ф. главен прокурор и с председателката на ВКС на база на техни заявки, че са готови да се включат в разговорите за съдебна реформа. Тези колеги ги познавам от много години, защото от десетилетия се занимавам с анализ на съдебната власт. Тези срещи бяха на неутрално място, на тях винаги присъстваха и други хора. Ще се въздържа да споменавам имената на неиституционалните играчи, които са били на тези срещи. Усилието, което се опитвах да направя, беше търсено на съгласие. Всички хора, които са участвали в процеса на търсене на съгласие.
Това заяви подалият оставка лидер на "Да, България" Христо Иванов в началото на заседанието на временната комисия, която проучва дейността на Мартин Божанов-Нотариуса и Петьо Петров-Еврото. Неговото изслушване беше поискано от ДПС на предишното заседание. Тогава беше решено да бъдат изслушани още бившият шеф на ВКС Лозан Панов и председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски. Те не се явиха. Хамид Хамид уточни, че Пеевски се явил предишния път, показал документи, казал каквото има да каже, и затова сега не се явил.
По повод на това, че не иска да споменава имената на хората, които са участвали на тези срещи, Иванов обясни, че имало риск да бъдат омазани с катран. "Абсолютно неоснователни са твърденията, че съм се опитвал да влияя на конкретни дела, или че съм се опитвал да предизвиквам дискусии по кадрови въпроси", обясни Христо Иванов.
Лена Бориславова го попита защо не се е срещал с шефа на ВАС Георги Чолаков, Иванов каза, че не е случайно, не е имал никаква форма на диалог с него.
"Не ми е известно да се е ангажирал с каквато и да е становище", каза Иванов. "Направи ми впечатлени, че г-н Пеевски се грижеше правомощията на г-н Чолаков да не бъдат орязани", добави той.
Според Иванов Пеевски настоял за възможността да се предвиди втори мандат и това силно щяло да удовлетвори г-н Чолаков, защото неговия мандат изтичаше.
Той припомни, че "Правосъдие за всеки" реагирали остро и тогава последвал нов разговор с Делян Пеевски. "Прави му чест, че се съгласи, че това не е добро решение", каза Иванов. После бил повдигнат въпроса за номинирането на Георги Чолаков за КС, а после било казано, че можело да има интерес към конкурсите за нотариуси.
"На среща през януари, един уикенд на лидерска среща, Пеевски емоционално реагира, че се предвижда да бъдат орязани правомощията на ВАС по отношение на кадровите дела", каза още Иванов.
Хамид Хамид от ДПС го попита дали се е срещал насаме, многократно с Борислав Сарафов и дали му е предлагал прокурорите Сава Петров и Божидар Джамбазов да станат негови заместници.
"Тези, които го говорят, да дойдат и да кажат откъде имат тази информация. Не съм му предлагал нито двама, нито трима, нито споменатите от вас лица", отговори Христо Иванов.
"Легенди се носят колко уиски сте изпили с шефа на ВКС и колко фъстък сте изяли заедно, вие ли наредихте да бъдат оправени делата на Иво Прокопиев", попита Хамид Хамид. Не, отговори Иванов.
След неговото изслушване Лена Бориславова отново поиска да бъде изслушан Пеевски, а Хамид Хамид - Лозан Панов. Покани към тях отново ще бъдат отправени.
Комисията ще изслушва още жената на Пепи Еврото - Любена Павлова, брат му Емил Петров, Десислава Иванчева, Биляна Петрова, които излежават присъда в Сливенския затвор, а ако не успеят - Петър Кърджилов. Ще бъдат викани още Калин Стоянов, Антон Славчев,, журналистите Атанас Чобанов и Димитър Стоянов.