Проектът "Турну Мъгуреле - Никопол" възкръсна. Има шанс за европейско финансиране
Предвижда две руслови водноелектрически централи по най-съвременни технологии и резервоар за съхранение с голям капацитет
Възобновеният проект за Хидротехнически комплекс „Турну Мъгуреле-Никопол" е предложен за статут на трансграничен проект за възобновяема енергия с възможности за европейско финансиране. Той е от 60-те години на миналия век, а първата копка е през 1977 г. В днешно време е съвместени проект на „Националната електрическа компания" и румънската компания „Хидроелектрика".
Сега хидротехническият комплекс на Дунав успешно премина етапа на оценка и е включен в Списъка на трансграничните проекти за възобновяема енергия на Европейския съюз. Предстои окончателното одобрение на списъка и публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.
Проектът е един от трите одобрени за цяла Европа през 2024 г. Включването му в списъка и перспективата за получаването на статут на трансграничен проект за възобновяема енергия са значим етап от неговото развитие, като се откриват и възможности за подкрепа на проекта чрез Механизма за свързване на Европа, коментират от НЕК.
Проектът „Изграждане на хидротехнически комплекс „Турну Мъгуреле - Никопол" е важна трансгранична инициатива между Румъния и България за оптималното оползотворяване на хидроенергийния потенциал на река Дунав. Предвижда две руслови водноелектрически централи по най-съвременни технологии и резервоар за съхранение с голям капацитет.
Проектът акцентира върху устойчивостта на околната среда и производството на енергия от възобновяеми източници, като същевременно се задоволяват нуждите на местното население и промишлеността. Изпълнението му ще подкрепи съвместния ангажимент на България и Румъния за ускорено постигане на целите на ЕС в областта на устойчивата енергия и ще насърчи регионалното сътрудничество, като следва да послужи като модел за международно сътрудничество в областта на устойчивата инфраструктура, обосноват се от Националната електрическа компания.
Допълнителните комплексни ползи са пътнотранспортна, железопътна и енергийна свързаност, подобрени условия за плаваемост и превенция от наводнения.
Проектът ще кандидатства за финансиране на предпроектни проучвания пред Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA).
Списъкът на трансграничните проекти в областта на възобновяемата енергия (CB RES) в рамките на Механизма за свързване на Европа (МСЕ) в областта на енергетиката стартира за първи път през август 2022 г. и вече включва осем проекта.
Реализацията на трансграничните проекти ще допринесе за постигане на амбициозните цели в областта на възобновяемата енергия в рамките на Европейския зелен пакт, както и за целите на плана REPowerEU.
Благодарениена официалния статут CB RES осемте проекта са допустими за финансова подкрепа за проучвания и работи по Енергийната програма на МСЕ. Освен това те се ползват с по-голяма видимост, повишена сигурност за инвеститорите и по-силна подкрепа от държавите членки. Част от проектите вече са получили финансиране през 2023 г. и 2024 г.
Проектите CB RES се определят от Регламента за Механизма за свързване на Европа и имат за цел да насърчат трансграничното сътрудничество между страните от ЕС (и между страните от ЕС и страните извън ЕС) в областта на планирането, развитието и рентабилната експлоатация на възобновяеми енергийни източници. Проектите CB RES могат да улеснят интегрирането на ВЕИ чрез съоръжения за съхранение на енергия или производство на водород с цел да допринесат за дългосрочната стратегия на ЕС за декарбонизация. Те трябва да бъдат създадени чрез механизъм за сътрудничество, както е определено в текста на Директива за енергията от възобновяеми източници.