Поне 50 отделения и хеликоптерна площадка ще има новата Национална детска болница

30.07.2024 21:30 Александър Трайков
Служебната министърка на здравеопазването д-р Галя Кондева СНИМКА: АВТОРЪТ

Към нея трябва да се направи училище за малките пациенти

Високотехнологична и с капацитет от 404 легла се очаква да е бъдещата Национална детска болница. Това заяви служебната министърка на здравеопазването д-р Галя Кондева във вторник малко преди началото на работната среща, на която беше обсъден докладът за структурата на лечебното заведение, изготвен от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ).

“Устройството на болницата ще бъдат прието окончателно, след като бъде постигнат консенсус между Министерството на здравеопазването, Здравната инвестиционна компания за детска болница и ЕИБ”, поясни тя.

В доклада на ЕИБ са описани подробно видовете отделения и специалистите, които ще работят в тях. Конкретни детайли все още не са обявени. В четвъртък проектът ЕИБ ще бъде представен на здравната комисия в НС, а до края на август ще бъде пуснат за обществено обсъждане.

“Ще има над 50 отделения, включително всичките субклинични специалности на педиатрията - детска хирургия, гинекология, кардиология и ревматология”, разкри проф. Иван Литвиненко, председател на Българската педиатрична асоциация.

Няма да има психиатрия и пластична хирургия

Очаква се Националната детска болница да бъде пример за модерна педиатрия, която отговаря на най-новите стандарти за лечение и грижа.

“Положителният резултат от срещата беше, че министерството ще застане зад политическото решение, че са необходими нормативни промени, които да осъвременят начина, по който българското детско здравеопазване функционира”, заяви Надежда Цекулова от Обществения съвет за изграждането на Национална детска болница.

“Докладът на ЕИБ предлага изграждането на детско болнично училище към болницата, нещо което преди го е имало в нашата здравна система, но е елиминирано поради невъзможност за неговото функциониране и комуникация между различните министерства, които отговарят за него”, каза Надежда Рангелова, председателка на фондация “За Доброто”.

Остава предложението и за хеликоптерна площадка към болницата, която ще осигурява спешен транспорт при нужда, потвърди Влатко Глигоров, изпълнителен директор на “Здравната инвестиционна компания за детска болница”.

Министър Кондева и Глигоров успокоиха, че кадровата обезпеченост се решава в процеса на работата и след като тя бъде построена ще има нужният персонал, с който ще може да функционира.

“Здравното министерството е започнало инициатива за обучение на лекари в 13 специалности, в които липсват достатъчно хора

Те ще бъдат целево субсидирани и стимулирани. От тези 13, само три не са педиатрични”, увери Глигоров.

“По отношение на медицинските сестри вървят процеси, резултати, от които ще видим след 6-7 години”, поясни Кондева.

В края на месец октомври се очаква да бъде пуснат следващ функционален доклад на ЕИБ за Национална детска болница, който ще разпише подробности относно проектирането и строенето на самата сграда на лечебното заведение.

Служебната министърка на здравеопзването д-р Кондева

Други от Докторе кажи

Пак глобяваме производителя на медицинските хеликоптери

Италианската фирма „Леонардо" АД (Leonardо S.p.A.) изпрати официална информация до Министерството на здравеопазването (МЗ), в която уведомява за поредно забавяне в доставката на следващите два

УПМБАЛ "Св. Йоан Кръстител" вече разчита на фотоволтаични панели

Успешно приключи основният ремонт на покрива и инсталирането на фотоволтаични панели на Университетската първа многопрофилна болница за активно лечение „Св. Йоан Кръстител" – София

За първи път в България бе направена криоаблация на белодробни вени без рентгеново облъчване

За първи път в България бе направена криоаблация на белодробни вени без рентгеново облъчване. Иновативната електрофизиологична процедура е дело на екип от Клиника по кардиология на УМБАЛ „Св

Пикът на грипа ще е по време на новогодишните празници и в първите дни на 2025 г.

Ръст на случаите на остри респираторни заболявания през последните дни, отчитат епидемиолози. Те прогнозират пик на грипните вируси по време на новогодишните празници и в първите дни на януари

Учени подготвят карта на човешкото тяло клетка по клетка

Изследователи са създали първоначална карта на някои от 37,2 трилиона клетки на човешкото тяло, предадоха Асошиейтед прес и Ройтерс. Всеки вид клетка има уникална роля и познаването на функциите им

>