Български ученик е на второ място в света на олимпиадата по химия

30.07.2024 12:38
Българските младежи спечелиха 4 медала – 1 златен, 2 сребърни и 1 бронзов в Саудитска Арабия Снимка: МОН

Българските ученици по химия отново направиха блестящо представяне на най-престижното състезание в областта – Международната олимпиада по химия. Тази година събитието се проведе в Саудитска Арабия в дните между 21 и 30 юли.

Българските младежи спечелиха 4 медала – 1 златен, 2 сребърни и 1 бронзов.

Златният медалист – дванадесетокласникът от СМГ „Паисий Хилендарски" Виктор Лилов, се класира на второ място в света в конкуренция с най-добрите 327 ученици от 84 държави.

Отличието е второ за ученика в рамките на 16 дни. На 13 юли тази година той спечели златен медал и от Международната олимпиада по биология, където беше единственият от ЕС в топ 10 на света.

Виктор е първият ученик в историята на Международните олимпиади по химия и биология, спечелил златни медали и от двете олимпиади.

Сребърният медал, завоюван от дванадесетокласника от СМГ „Паисий Хилендарски" Преслав Георгиев, е със златен оттенък, защото се разминава на съвсем малко от златото, като така дублира сребърния си медал от миналата година.

Вторият ни сребърен медалист е Явор Христов от същата гимназия, за когото това е трети пореден сребърен медал от Международната олимпиада по химия, което също е изключително силно постижение в конкуренцията на най-добрите ученици по химия в света за три години.

Бронзовото отличие беше спечелено от десетокласника Никола Нинков от същата гимназия, който е и най-младият ни участник тази година.

Ръководители на българския отбор са доц. д-р Донка Ташева и проф. д-р Пенка Василева от Факултета по химия и фармация на СУ „Св. Кл. Охридски".

Международната олимпиада по химия се провежда за първи път през 1968 г. в Чехословакия, а България е участник още оттогава.

Други от Просветни

Министър Цоков на 190-годишнината на Априловската гимназия: Всички трябва да работим за подобряване на образованието

Априловската гимназия и днес е едно от водещите иновативни училища в България. Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на честванетo на 190-годишнината от

Mинистър Цоков към 400 ученици от Габрово: Не позволявайте на дрогата да отнеме бъдещето ви

Не позволявайте на зависимости да отнемат бъдещето ви. С тези думи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков се обърна към близо 400 ученици в Габрово

Галин Цоков беше гост на интегриран STEM урок между две училища

Обикновено STEM обучението се свързва с технологиите, но този тип образование е и работа с ръцете – преживявания, междупредметно преподаване и изграждане на умения

Институтът INSAIT изпреварва Оксфорд и Харвард на световен форум за алгоритми

Българският институт INSAIT към СУ „Св. Климент Охридски" изпреварва университети като Харвард, Оксфорд и Принстън в един от най-престижните световни форуми в сферата на алгоритмите -ACM-SIAM SODA

Николай Денков поздрави наша ученичка, която представила проект на Нобеловите награди

"Да спечелиш първа награда на Европейския конкурс за млади учени и да те поканят да представиш изследванията си в програмата около връчването на Нобеловите награди - това е забележително признание и

>