С ултиматум за Белене шестимата на Ивелин Михайлов казаха "Не" на ИТН

30.07.2024 11:55 Павлета Давидова
Красимира Катенчарова

"Вие отказвате да говорим по другите теми, така сте решили. Не съм сигурен, че ще водим разговор с вас след това", отговори й Тошко Йорданов след половин час

Ултиматум, свързан с бъдещето на АЕЦ "Белене", се оказа препъникамъка за евентуалната подкрепа към ИТН от шестимата независими депутати напуснали "Величие". Единствено Красимира Катенчарова се отзова на срещата с ИТН и половин час въртя темата само около предложението на колегите й за строителство на атомна централа заедно с Украйна. Уверението от ИТН, че ще направят всичко възможно идеята да влезе в енергийна комисия обаче не бе достатъчно, а тя отказа да говори по други въпроси докато не види как се развива това.

В крайна сметка и шефът на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов каза, че повече няма да води разговори с тях.

"Не очакваме да срещнем друго освен политическо високомерие в този парламент, който е пълен с играчи, които са вече компрометирани. Дори да бъде избрано правителство с третия мандат не виждаме стабилност в основни приоритети, които да гарантират, че от ще успее да изпълни своите цели", заяви независимата депутатка.

"Виждаме липса на амбиция дори да се провери дали това ще работи. Няма да подкрепим такова правителство, защото дори това, което е най-важно за нас - енергийната самостоятелност и независимост на България, никой от тези политически играчи не си прави труда да погледне сериозно",обобщи тя след края на срещата. Шестимата, приближени до Ивелин Михайлов искат АЕЦ "Белене" да бъде построен с помощта на Украйна, предложението им обаче все още не е влязло в енергийната комисия, което стана причина за гнева на Катенчарова.

А разговорът в залата преди това бе доста напрегнат и безрезултатен.

Павела Митова настоя, че се опитват да защитят българската енергетика, а парогенераторите от Белене могат да се използват в Козлодуй. "Има две писма от Козлодуй, от които става ясно, че парагенераторите са идентични с това в Белене. Ние имаме оборудването, ако трябва да сме технически честни, не всички части от нашето пасват идеално на украинското оборудване", каза тя. А за площадката на Белене можело да се мисли за друг тип енергийни проекти - дали ще са модулни генератори или други, те били готови да чуят предложения

Катенчарова настоя, че АЕЦ Белене само преди 5 г. бе на ниво конкурс и бе спрян само заради КОВИД. "Имаше дори 5 заявки от инвеститори, дори днес в МЕ има стая, в която стои документация, с която да се запознаят инвеститори. Ковид свърши преди 2 г. Какво обърна нашата енергийна политика за нас е неясно. Този проект може да се случи 2-3 пъти по-бързо и 2 пъти по-евтино от двата генератора, които ще доставя "Уестингхаус" в Козлодуй. Може да поканим инвеститори и да не започваме от начало", настоя независимата депутатка.

От ИТН настояха, че сертитфикацията на Белене е изтекла с всички срокове.

"Видимо по Белене имаме разминавания по някои неща, но това не може да е причина за или против подкрепа на правителство. За да се стартира проекта, има нужда от сериозна техническа експертиза. Едно правителство би трябвало да поиска такава, да е ясно колко ще струва, а не само дали ще се прави с тези или онези", настоя Тошко Йорданов. А Павела Митова съжали, че не стои енергетик срещу нея. "За разлика от вас съм виждала всички изчисления и доклади в министерство на енергетиката. Когато взимахме решението за продажба на оборудване от Белене бяха изразени становища от МЕ, Козлодуй, БЕХ. Голяма част от параметрите, които визирате са с изтекъл срок", атакува тя тезата на Катинчарова. И я попита дали Украйна, намирайки се във война, има интерес да строи АЕЦ в друга страна, вместо да строи в собствената си.

Катенчарова заяви, че също имали екип енергетици и специалисти. Само до преди 5 г. правителството е било на друго решение, натърти тя. "Говорим за 10 млрд. нискоемисионна базова енергийна мощност. Нови мощности в Козлодуй може да има след 15-20 г. Там също няма ОВОС и други изисквания. За нас това е приоритет и условия е - да видим интересувате ли се от енергийната независимост на България, има ли като цел енергиен суверенитет и склонни ли сте да го поставим на масата и да го разгледаме, ако не върви да го коригираме така че да се случи", настоя депутатката.

"Хванала сте се за Белене, но няма как украинци да строят. Базови мощности са не само Белене - такива са допълнителните мощности на Козлолуй, трябва да ползваме и тецовете, ПАВЕЦ. Не смесвайте нещата", атакува Митова, а Катенчарова продължи да настоява искането им да се разглежда в енергийна комисия. А ИТН я пратиха към шефа на енергийна комисия, който определям дневния ред

"Нямаме нищо против да се обсъди, но сме против поставянето на ултиматум - или Белене или нищо. Ако това е ултиматум, разговорът няма смисъл. Белене е част от енергийната система, но не е всичко. "АЕЦ "Белене" ли е нещото, с което имаме разминавания или може да говорим и за други неща? Ако мислите да говорим само за него и да се съгласим с вашата теза за това, няма смисъл да обсъждаме образование, закон за фалитите и др. Това ли е единствената тема за разговор между нас сега или не? Като цяло искаме да разговаряме и обсъждаме проекта, но не може да кажем, че това ще е цел номер 1 за бъдещо управление", настоя Йорданов.
Катенчарова обаче продължи да настоява да продължат да дълбаят по темата за Белене. А Митева й обеща да говори с шефа на енергийната комисия Делян Добрев да го включи в дневния ред, както и да присъстват "всички възможни енергийни експерти и специалисти". "Вдигате топка с болна тема, за да намерите подкрепа за 6 независими, които ще се явяват на следващи избори под някаква форма Не виждам причина на причинявате това на обществото. Доста дълго отне на политици да убедят обществото, че проектът е приключил", каза Митева.

Катенчатова призова "да не се горят мостове преди да сме тръгнали". "Колкото и да сме малки, заслужаваме внимание", каза тя. И се ядоса на спекулациите, че го правят заради изборите. Надявам се да сме повече в следващия парламент и да работим заедно за важни за държавата цели, вметна обаче депутатката.

Наложи се Йорданов пак да й обяснява, че ще опитат да вкарат темата в комисия. Тя обаче каза, че ще говорят с тях след това. Заседанието на комисията било утре - отвърна тя на напомнянето на Йорданов, че за мандатите има срокове.

"Вие отказвате да говорим по другите теми, така сте решили. Няма проблем. Благодаря за гостуването. Не съм сигурен, че ще водим разговор с вас след това. АЕЦ Белене не е единственият проблем на страната", закри срещата шефът на парламентарната група на ИТН.

Други от От страната и света

Слави Трифонов: Изборът, Кирилов да стане временно председател на парламента, е спасителен пояс

„Изборът, най-възрастния депутат да стане временно председател на 51-вия Парламент, е спасителен пояс. Е, паднал се е от „Има такъв народ"... паднал се

В София нов хотелски оазис с 5 звезди - топдизайн, символи на килимарството ни и мотиви от Греди Асса

Crowne Plaza Sofia - веригата, за която Балканите са стратегически център за развитие, стъпи в българската столица след 400 локации по света Crowne Plaza Sofia е последното попълнение към  над 400-те

Вижте седмичния отчет на община Русе

РЕСОР „ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА И КОМУНАЛНИ ДЕЙНОСТИ": - приключиха строителните дейности по ремонт и подготовка преди полагане на нова асфалтова настилка на околоблоковото пространство към бл

МРРБ е сезирало ВКП за нарушения по европейски проект за реставрацията на църква

Министерството на регионалното развитие и благоустройството е сезирало Върховната касационна прокуратура за нарушение със средства от Европейския съюз за реставрация на църква в България

Румяна Бъчварова: За партньорите отвън изглеждаме изключително нестабилни

„За партньорите отвън изглеждаме изключително нестабилни и уникални. Трябва да кандидатстваме за рекордите на „Гинес" – за много кратък срок, толкова пъти проведени избори без резултат"

>