Къде отглеждат най-успешните седмокласници?

29.07.2024 21:30 Адриан Николов, Институт за пазарна икономика
Ножицата в постиженията между изпитите по български език и математика след седми клас намалява.

Батак е първи по български, а в Антоново
впечатляват по математика. Има обаче цели клъстери от общини с ниски средни оценки

Къде са най-успешните седмокласници по български език и математика?

На поредното външно оценяване ножицата в постиженията между двата изпита се свива. Остават обаче разликите между отделните региони, като все по-ясно се оформят клъстери с ниски средни оценки.

При анализа на данните трябва да се има предвид, че колкото по-малък е броят явили се ученици, толкова е по-голяма вероятността средният резултат в конкретната община да варира значително от година на година и е възможно сред водещите да се нареди малка община, където са се явили едва няколко добре подготвени ученици.

Обратно – големите общини, където всяка година се явяват голям брой ученици, в общия случай запазват относително постоянни резултати.

Водещата община на изпита по български език и литература за 2024 г. е Батак, със 70 точки от възможни 100, следвана от Златоград и Борино, съответно със 70 и 66 точки. Причината малки общини да излизат напред в класацията по успех на външното оценяване или на зрелостните изпити често е свързана с малкия брой ученици, които се явяват на тях.

Челната десетка се допълва от областните центрове Варна, София, Благоевград, Велико Търново, Бургас и Русе, както и малката смолянска община Неделино.

Тази година разликата между силния клъстер от родопски общини и останалата част на страната изглежда по-малка, а на преден план в класирането пробиват големите градове, водени от профилираните училища. Няма нито една община с под 10 точки, а на дъното е Трекляно с 11.

Клъстери с по-слаби резултати на изпита по български се оформят в Североизтока и Северозапада, около Пловдив и Стара Загора, както и край Ямбол.

На изпита по математика лидер по висок успех е община Антоново с 62 точки, следвана от Копривщица и Белица с по 60.

Сред първите 10 общини попадат само два областни центъра – столицата и Варна, където са съсредоточени училища с най-високи постижения на национално ниво.

И по математика няма общини със среден резултат под 10 точки. Доколкото може да се говори за клъстериране в региони с високи резултати, те са най-вече в Смолянско, в Средногорието, Габрово и Велико Търново.

След външното оценяване се потвърждава анализът, че почти всички общини се представят значително по-добре на изпита по български език, отколкото на този по математика (но двата изпита не са изработени с идеята да се сравняват директно – тоест изводите от сравнението са силно условни и илюстративни.

Ако се върнем назад, разликата е чувствително по-малка – докато през 2023 г. тя беше 20 точки в полза на българския език, то през 2024-а тя се свива до 12 точки. През 2024 година обаче изпитът по математика претърпява корекции, които предразполагат към по-високите резултати - увеличаване на времето за работа по задачите от първия модул с 15 минути и промяна в две от задачите от тези с отворен отговор към тези със затворен избираем отговор.

Повече са и общините, в които математиката има превес – 22 спрямо едва 9 година по-рано. По-малко са и тези с много голяма разлика в полза на българския език, като с над 20 точки отклонение са само 20 общини на фона на цели 111 миналата година. Тази динамика най-вероятно е продиктувана в известна степен и от разликите в съдържанието на изпитите между отделните години, които не гарантират сравнимост.

(От седмичния бюлетин на Института за пазарна икономика)

Други от Просветни

Факултетът по журналистика към СУ отбеляза 50 години от създаването си

Факултетът по журналистика и масова комуникация към СУ "Св. Климент Охридски" отбеляза с академично тържество 50 години от създаването си. То се организира съвместно от ръководството на ФЖМК и Съюза

Директорката на ЦЕРН при българския научен елит, откриват изложба за 25 г. наше участие

Докато войната разделя Израел, Палестина и Иран, центърът в Женева събира изследователите им в общи проекти Д-р Фабиола Джаноти, генерален директор на ЦЕРН, пристигна в България

INSAIT ще представи първия изкуствен интелект на световно ниво

Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) ще представи нов изкуствен интелект от последно поколение, създаден да работи на български език

За вдигане на заплатите и 3 януари - неучебен настоява учителски синдикат

"Синдикатът "Образование" направи проверка на нарастващото напрежение в сектора "Средно образование" във връзка с липса на политическа отговорност от българските депутати и риск от неприемане на

Цоков обсъди включване на обучения за пилоти на дронове в STEM кабинетите

Служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков се срещна с председателя на Европейската асоциация за автономен транспорт и отворени системи (ATOS) Радослав Атанасов

>