Музикант с тежка диагноза рисува с кауза в помощ на онкоболни деца в Пловдив
- Минал съм по този път, изстрадал съм и затова реших да помогна, казва Явор Куманов, чиято първа благотворителна изложба бе в сградата на парламента
- Той използва интересна техника с пресован въглен, който по-трудно се изтрива и се нанася върху хартия, различна от тази за бои
"Минал съм по този тежък път - през 2017 г. ми откриха рак. В първия момент бях шокиран. Пет минути не знаех как да реагирам и започнах да мисля не само за ужасната ситуация, в която съм изпаднал, но и за това какво очаква близките ми." Така започва разказа си музикантът и художник Явор Куманов.
Той обаче бързо успява да преодолее отчаянието и започва да се бори. Оперират го в пловдивска болница и после преминава химиотерапия в онкоцентъра в града.
"Човек никога не трябва да се предава - отчаеш ли се, си загубен
Ако е писано нещо, то ще стане. В такава ситуация трябва да се превъзмогне отчаянието и да се бориш", категоричен е Явор. Той е на 38 години, но е преминал през много изпитания. Понася ги със стоицизъм и воля, разчита на подкрепата на своето семейство, уповава се на изкуството и успява.
Решава да помогне и на най-тежко страдащите. Организира благотворителна изложба "Пътят" от негови картини в сградата на парламента.
Експозицията включва 21 графични творби и е с кауза за подпомагане на онкологичното отделение на пловдивската УМБАЛ "Свети Георги" и най-вече на малките пациенти в него.
Част от изложбата са произведенията "Лъв", "Копнеж" и "Грация". На откриването присъстваха народни представители, експерти в областта на изобразителното изкуство и журналисти.
Явор Куманов е роден в Добрич през 1986 г. и се дипломира като професионален музикант. Той изпитва интерес към рисуването от ранна детска възраст.
"Знам какво е страданието и затова реших да помогна", заяви творецът. Той е второто дете в семейството на Нела и Дойчо Желеви, има по-голям брат Калоян.
Като ученик завършва музикална паралелка с акордеон при преподавателя Севдалин Симеонов. След това продължава обучението си в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев" в Пловдив, където се дипломира.
От малък има проблеми със слуха, но това не го спира да стане добър музикант
"Напротив, даже ми помогна", твърди Явор. С любимия си акордеон той е член на оркестър "Тракийско настроение".
"Свирим по събори, сватби, кръщенета, празници на села и градове. Хората ни харесват и ни канят. Повечето ни изяви са в Тракийския регион, но напоследък ни канят и от Северна България. Предстои ни гостуване в Ловеч", споделя Куманов.
Рисуването е другата му страст. Още като дете взима молива и хартията и твори с тях, докато приятелите му играят навън.
"Започнах да се занимавам сериозно с рисуване от 2014-а, не съм взимал уроци, самоук съм
Първата ми изложба беше в град Раковски през 2018 г., а следващата - в Хасково", заяви Куманов.
През тази година подрежда своя експозиция и в Пловдив.
"Явно рисуването за мен е даденост и реших, че нямам право да го пропилявам. От малък усещам молива. Успявам да съчетая успешно музиката и рисуването. Реших да направя тази благотворителна изложба в помощ на болните деца с надеждата и аз да им помогна, доколкото мога. Аз също ще даря мои средства.
Не съм правил такова нещо до този момент. През август ще ходя на профилактични прегледи и тогава ще дам събраните средства", казва Явор. Той все пак успява да пребори болестта. Много му помагат и неговите близки, които са до него в тези тежки моменти.
"Продължих да се занимавам с музика и рисуване и това оказа своето положително въздействие върху мен", добави Куманов. Сега се чувства добре, ходи редовно на профилактични прегледи.
"Ако ме поканят да се срещна с болни деца, с удоволствие бих говорил с тях.
Ще направя всичко възможно да им вдъхна кураж и да им вдигна духа",
категоричен е творецът. Той добави, че в бъдеще смята да организира и други благотворителни инициативи. Доволен е, че настоящата му кампания се приема много добре и от непознати хора, които са го поздравили в социалните мрежи и са изразили готовност да помогнат за децата.
Щастлив е, че е здрав и може да се занимава с музика и рисуване, които са негово призвание. Вече активно играе и любимия си спорт - футбола. Решил е да остане да живее в Пловдив.
"Градът ми хареса и след като завърших висшето си образование, реших да остана тук. Устроих се в Пловдив и не смятам да напускам. Баща ми и брат ми работиха в Испания и имаше възможност и аз да отида там, но се отказах. Брат ми, който също е акордеонист, живее тук. Така по-лесно общуваме", завърши Явор.
Доволен е, че интересът към неговите картини става все по-голям. За това говори и фактът, че е изпратил една творба на цeнител в Германия преди месец.
Последната му изява е през този месец. Поредна негова рисунка на великия поет и революционер Христо Ботев е изографисана на стена. Този път в основно училище "Христо Ботев" във варненското село Търнава.
Преди това нарисува великия българин в ОУ "Христо Ботев" в град Раковски. Това стана на 2 юни, когато България се прекланя пред подвига на загиналите за свобода.
Техниката, която Явор Куманов използва, е с пресован въглен. Той се изработва от овъглен дървесен прах и свързващо вещество, след което се оформя на къси, дебели пръчици. Поради това той
има най-наситения черен цвят сред останалите
видове въглени,
но това му качество го прави и много по-труден за изтриване. Той не се чупи толкова лесно и е подходящ за тониране на по-големи площи и повърхности.
Пресованият въглен освен самостоятелно се използва и в комбинация с други материали като пастели, сангини и креди. Често се използва за подчертаване на контури, акценти или за засилване на контраста.
Накрая, за да бъде запазено това, което е сътворено върху листа хартия, творбата трябва да се фиксира. С тази техника се рисува на специална хартия, която е различна от тази, върху която се рисува с бои.