Българин ли е основателят на "Булгари" - според "Фигаро" без съмнение, в Италия отричат

27.07.2024 20:18
През 2011 г. "Булгари" става част от френския моден гигант LVMH на мултимилиардера Бернар Арно. СНИМКА: РОЙТЕРС

Историк настоява, че Сотириос Вулгарис е син на българи, емигрирали в Гърция заради Кримската война

Българин ли е основателят на “Булгари”? Въпросът е предизвиквал редица спекулации през годините и винаги е оставал с неясен отговор. Скорошна статия във френския “Фигаро” отново повдига темата за корените на Сотириос Вулгарис.

Семейството на основателя на прочутата в цял свят бижутерийна компания “Булгари” е емигрирало в Гърция от България. Това пише “Фигаро”, разказвайки историята на 140-годишната луксозна марка.

Авторът Жером Ановер, който е известен историк и критик на бижутерийната индустрия, дори използва израза “без съмнение”, когато посочва, че родът Вулгарис е дошъл от българските земи.

Самият Сотириос Вулгарис, който по-късно основава компанията в Италия, е роден на 18 март 1857 г. в селцето Каларити (днес 130 жители) в северната част на областта Епир, която по онова време е под отоманско владичество.

Момчето е единственото оцеляло от 11-те деца

на Гиоргос Вулгарис и Елени Стругарис.

Малко преди раждането му е завършила Кримската война, от която вероятно семейството е бягало, за да емигрира в Гърция. Там те се занимават с обработка на сребро - обеци, катарами за колани, ножници за саби, които продават на албанските бейове, разказа френското издание. 

Когато Сотириос израства, двамата с баща му отново търсят по-спокойно място за работа и се местят на йонийския остров Корфу. Две години по-късно младият занаятчия тръгва сам за Италия, където през Бриндизи стига до Неапол. Няколко месеца след това малкото му дюкянче е ограбено и той остава без пукната пара. Но не се отказва да търси късмета си - този път във вечния град Рим.

Тази епопея най-накрая се увенчава с успех. През 1884 г. на ул. “Систина”, близо до вила Медичи, Сотириос отваря първия си бутик, като междувременно е сменил името си на Сотирио Булгари, като на латински то е изписано като BVLGARI –V вместо U, за да подчертае връзката си с древноримските надписи. 10 г. по-късно бижутерът се мести на ул. “Кондоти”, където десетилетия наред остава седалището на марката, която в следващите години се превръща в символ на лукса.

Основателят на компанията умира през 1932 г., като оставя разрасналия се извън територията на Италия бизнес в ръцете на синовете си Константино и Джорджо. Именно те създават специфичния стил на “Булгари”, еманципиран от френските влияния на площад “Вандом”. В средата на 60-те години третото поколение поема юздите на къщата, която през 2011 г. става част от френския моден гигант “Луи Вюитон Мое Хенеси” на мултимилиардера Бернар Арно. Днес неин креативен директор е атинянката Мери Катранцу.

И ако във “Фигаро” “без съмнение” са сигурни, че Сотириос има български корени, не така стоят нещата в Италия.

Още преди години на журналистически въпрос по време на пресконференция  има ли нещо общо между Булгари и българите Никола Булгари - внук на основателя на компанията, отговори, че няма. И напомни, че много често фамилните имена в миналото произлизали от прозвища. С други думи, можело

Булгари да са били наричани онези, които търгували с българите навремето

Когато през юни 2019 г. световноизвестната бижутерска фирма откри изложба в центъра на Рим за историята на създаването си, тя разказа чрез черно-бели снимки и експонати от миналото, че произходът ѝ води към гръка Сотириос, чиито деди били власи.

Експозицията “Булгари, историята, мечтата” беше показана в две емблематични места във Вечния град. В крепостта “Сант’Анджело” можеше да се види превръщането на семейната фирма в легенда, а в Палацо Венеция  организаторите проследиха произхода на фамилията. Според написаното в нея началото на марката поставя в Рим през 1884 г. Сотириос Вулгарис (1857-1932), грък с влашки произход. Според представената на изложбата история

дедите му произлизали от овчари номади, които обаче били и умели търговци

Другите им способности били във владеенето на няколко езика, благодарение на които можели да общуват с останалите търговци в Европа.

През август 2023 г. наследниците на фамилията Булгари отидоха в Парамития в Гърция, за да посетят местата, от които е тръгнал основателят на бижутерската империя. Кметът на общината беше известен само часове преди визитата на вицепрезидента на марката Никола Булгари. Заедно с жена си и седем други представители на фамилията те посетиха сградата на бившето начално училище, което навремето било изградено с дарение от Сотириос Вулгарис. Сега общината има идея да го превърне в музей.

Това обаче не може да убеди във версията за гръцки произход на фамилията

бившата зам.-министърка Любка Качакова, която води тази битка от 2006 г.

По време на своя визита в Рим тогава тя попада на каталог на “Булгари”, в който прочита историята и още на следващия ден ядосана отива в бутика, за да обяви, че Сотириос Вулгарис е българин.

“Казах им, че е некоректно да се представя като грък, разказах им колко древен е нашият народ и нашата история. Написах и гневен имейл през платформата за клиенти на марката, в който им обясних, че ако е грък, няма да си кръсти бутика “Булгари”, а “Греки”. След няколко дни те ми изпратиха историята на рода Булгари, но не признаха, че е българин. Аз им отвърнах, че това не е вярно и рано или късно истината ще излезе наяве”, разказа Качакова.

Версията ѝ е, че заради студената война в онези години създателите на марката не са искали да признават, че са българи, затова твърдели, че са гърци.

Качакова е категорична, че няма да се откаже. “Битката си струва, защото ако ние, като нация, не се преборим за това, че когато един българин е направил нещо, то трябва да бъде признато като принос на българин, винаги ще ни мачкат. А марката Made in Bulgaria няма да се продава”, казва тя. И до днес всеки път, когато види бутик на “Булгари” по света, влиза и обяснява, че компанията няма нищо общо с Гърция, а са българи, без значение къде са живели и къде продават.

Други от От страната и света

Цар Симеон, сам изгнаник дълги години: Липсва ни съпричастност - с бежанците и обществото трябва да се ангажира (Обзор)

Най-хубавото е съпричастността. Това е нещо, което може би в нашето общество липсва. Лично аз съм дългогодишен бежанец по принуда и имам специална емпатия към тази тема

Три пъти по-скъпа застраховка за такситата, но няма да вдигат цените

Такситата подготвят национален протест заради поскъпване на застраховка “Гражданска отговорност”. Увеличението според бранша е между 50 и 1100%. Цените за превоза обаче няма да бъдат вдигани

ГЕРБ отхвърли и двете ДПС от формулата за кабинет, а ПП-ДБ май сами се изключиха (Обзор)

Два варианта за правителство представил Борисов пред посланиците от ЕС, твърди Кирил Петков. И двата са с "Новото начало", единият - и с БСП От първата сила отказват да се подписват за "санитарен

Над 4000 заповеди за защита от домашно насилие за 9 месеца, една докара година затвор на бияч

Мъжът от Дупница шамаросал бившата си жена и двете им дъщери Над 4000 заповеди за защита от домашно насилие е издало МВР от началото на годината до края на септември

На 7-ия месец от делото за митниците Петя Банкова обвинена и за контрабанда (Обзор)

Тя се възползвала от правото си да не дава обяснения Почти месец, след като за първи път даде показания, в които твърди за корупционни схеми, бившата шефка на митниците Петя Банкова получи ново

>