Решено: Държавата плаща тока на бизнеса, ако цената мине 180 лева на борсата

26.07.2024 13:05 Виктория Бочевска
Енергийният министър Владимир Малинов.

Бизнесът ще получава компенсации за високите цени на тока до края на годината, а прагът е намален от 200 лева на мегаватчас на 180, за да може помощта да бъде по-съществена. Това решиха депутатите с приетият проект на решение със гласа 185 "за" от всички партии. 

Парите за компенсациите ще идват от фонд "Сигурност на електроенергийната система". Според председателят и Диан Червенкондев това би струвало около 230 млн. лева. Вчера Червенкодев увери депутатите в ресорната комисия, че средства има.

Червенкондев даде разчет, че от 1 юли във фонда се очакват приходи от 160 млн. лева, за компенсациите могат да послужат и налични вече 471 млн. лева.

Днес и енергийният министър Владимир Малинов потвърди, че има финансов ресурс програмата да бъде изпълнена. 

До края на юни тази година компенсации се даваха при праг над 200 лева за мегаватчас, но парите се даваха само на болници, училища, детски градини, читалища и храмове. За фирмите помощ нямаше.

Преди гласуването в парламента правителството пък удължи до края на годината механизма, с който се изземват т. нар. свръхпечалби на енергийните компании. Таванът на цената на тока на АЕЦ „Козлодуй" е 150 лв. за мегаватчас. а за тецовете на въглища е 300 лв., плюс умножената по 1,32 средномесечна цена на тон емисионни. За производителите, използващи въглища и биомаса е 300 лв., плюс умножената по 0,9 средномесечна цена на тон емисии квоти. За ВЕИ без договор за компенсиране с премии - също 300 лв. Парите над тези котировки отиват във фонд "Сигурност на електроенергийната система". Тази мярка се оказала устойчиво решение, което балансира интересите на производителите и необходимостта от акумулиране на финансов ресурс във фонда за компенсации, посочват от правителството.

Таванът на приходите на централите беше въведен от кабинета на Николай Денков през март 2023 г. с действие със задна дата - от 1 януари същата година и щеше да е до полугодието, но продължи много по-дълго.

От "Продължаваме промяната" предложиха да се изработи механизъм за компенсации и за битови потребители в положение на енергийна бедност, но предложението им не беше прието. 

Други от От страната и света

Еколози, местни и прокуратурата срещу завода на Гайтански до Павликени, щял да мърси почвата и водата (Обзор)

ВАС гледа делото и ще се произнесе вероятно след повече от месец Екозащитници, граждани и прокуратурата се обединиха срещу изграждането на завода за боклук край павликенското с

Няма да махат командири заради падналия самолет, първо чакат експертизи (Обзор)

Радев избухна: Самозванци, които не са рискували живота си за България, манипулират Пеевски продължава да им иска оставките, “ако в тях е останало воинско достойнство” Черната кутия на учебния

Земетресение със сила 4,1 удари Източна Турция

Земетресение с магнитуд от 4,1 по Рихтер беше регистрирано днес окръг Тунджели, Източна Турция, съобщи правителствената Дирекция за управление при бедствия и извънредни ситуации (АФАД)

Васил Терзиев: Отделихме рекорден бюджет от 5 300 000 лева за граждански проекти

Рекорден бюджет от 5 300 000 лева за граждански проекти е отделила Столична община, написа кметът на София Васил Терзиев в профила си във Фейсбук. „Независимо дали имате предложение за нова детска

Институции в Русе обсъдиха мерки за намаляване на трафика на ГКПП Дунав мост

Предлагане на мерки за регулиране нормалното изчакване и преминаване на тежкотоварните автомобили през ГППК „Дунав мост - Русе/Гюргево", без да се допуска образуването на опашки от неправомерно

>