Неизвестен рязал с флекс и боядисал с латекс римски саркофаг на 2000 г. да си направи маса (Обзор)
Полицай откри културната ценност на плажа в Св. св. Константин и Елена, МВР и археолози проучват как се озовала там
Кой занесе саркофаг от римската епоха на плажа на Св. св. Константин и Елена? На този въпрос търсят отговор полицаи, археолози и специалисти във Варна. Находката бе открита в сряда от бивш полицай.
Вероятно саркофагът е бил подготвян за маса, научи "24 часа".
"Боядисан е с фасадна боя, прилича на латекс, в момента я чистим. Не мога да кажа със сигурност кога е била положена", каза реставраторът към Регионалния историческия музей Милен Маринов.
Според него процесът ще отнеме време, ще се правят и технически експертизи.
Реставратори почистват външните му стени, за да разплетат загадката. Какво ще намерят под нея, би разбулило донякъде мистерията.
Някой е занесъл този саркофаг на плажа със специален транспорт,
но кой и защо - към момента не е ясно. В района няма камери, за да стане ясно как се е озовала на плажа такава ценна и тежка находка.
Според мнението на експерти при първоначалния оглед културната ценност е от римската епоха, с богата релефна украса, вероятно от периода II- III век сл. Хр., с приблизителни размери 90 х 235 х 75 см.
Четирите му страни са украсени с характерни релефни стилизирани орнаменти - гирлянди с висящи гроздове, животински глави, розети, лабрис (двуостра брадва) и др.
Когато е открит саркофагът, върху него е имало солиден мраморен капак с три ниши. Според запознати това е сигурен белег, че старината е била приготвяна да краси нечий богаташки дом в комплекса.
За да се постави капакът, саркофагът дори е бил рязан с флекс, подозират експерти. Възможно е в него да е имало и останки и те да са били изхвърлени.
Капакът е съвременен и се съхранява в Регионалния исторически музей, каза за "24 часа" неговият директор Игор Лазаренко. Той смята, че боята е нова. Находката не е типична за северната част на страната, по-скоро украсата свидетелства, че е от Западна България.
"Но всичко ще стане ясно, когато се отстрани
фасадната боя",
допълни Лазаренко. Според него от тази епоха в музея има много саркофази, но този е съвсем различен и няма нищо общо с тях. Украсите с бичи глави и гирлянди не са характерни за Варненския район.
"Ще го запазим като веществено доказателство по досъдебното производство. Ако бъде отнет в полза на държавата, ще се обърнем към Министерството на финансите, каквато е процедурата да ни бъде предоставен", допълни Лазаренко.