Бургас става център на подводната археология в българската акватория
Кметът Димитър Николов предлага сътрудничество на общината с културен институт, основан през 1979-а с одобрението на проф. Александър Фол
Амбиция Бургас да стане център на подводната археология в национален мащаб е заявил кметът Димитър Николов в докладна записка до общинския съвет. Тя ще се гледа на предстоящата сесия и се очаква да бъде гласувана с голямо мнозинство.
Морският градоначалник предлага общината да сключи споразумение за сътрудничество с Центъра за подводна археология, което ще е от полза и за двете страни.
Идеята на Николов е съвместната работа с научния институт да даде тласък за популяризирането на морското и подводно наследство и за развитието на културния туризъм в региона.
Тя не е самоцелна, тъй като
дъното на Бургаския залив изобилства от артефакти,
които трябва да бъдат проучени и популяризирани. Това пък ще доведе допълнително туристи, за които Южното Черноморие няма да е само слънце, плажове и море, а и много история, която трябва да бъде видяна, коментираха общинари.
Центърът за подводна археология е национален културен институт към Министерството на културата и отговаря за проучването и опазването на подводното ни културно наследство.
Основан е през 1979 г. с благословията на проф. Александър Фол. Той все още е единствената по рода си специализирана научна и културна институция в черноморските страни, първата в Европа и една от първите в света.
Под ръководството на центъра са проведени много научноизследователски експедиции като
разкопки на потънали праисторически селища и кораби
край Несебър, Китен, Созопол и Ропотамо, Каварна, Ченгене скеле и Черноморец.
Постиженията на Центъра за подводна археология са една от причините България да е втора в света и първата страна в Европа, която през 2003-а подписа конвенцията на ЮНЕСКО за опазване на подводното културно наследство.
"В контекста на идеята за проучване и опазване на подводното културно наследство споразумението предвижда и създаване на лаборатория за консервация на находки от морска среда, участие в програми, финансирани от ЕС, Министерството на културата и националния фонд "Култура", даже и по проекти, включени в плана за възстановяване и устойчивост, провеждане на научни конференции и тематични експозиции.
Ще се открие възможност и за създаване на
нови туристически продукти като водолазни турове
и културни маршрути", каза кметът Николов. Според него сътрудничество с центъра ще доведе и до привличане в Бургас на екипи от млади специалисти и ще спомогне за развитието на нови академични програми.