Децата заложници стават параноидни: Мама беше добра и ме пазеше, но май ме лъжеше, че светът е страшен

20.07.2024 22:00 Цветелина Танкинска

Има няколко индикации за рискова семейна среда, в която детето е превърнато в заложник, обяснява пред "24 часа" служител на Дирекция "Социално подпомагане".

Най-съществената е продължително отсъствие от училище. Тук се включват и системни, заявявани от родителите уважителни причини. Рискът е повишен, когато се стигне и до пълно преустановяване на посещенията на учебните занятия, както и невъзможност на институциите да се свържат с майката или бащата. Сред тези институции могат да бъдат както образователни, така и здравни, социални, но също и органите по закрила на детето, ако те работят по даден казус.

Втората индикация е липса на съдействие и дори възпрепятстване на институциите от страна на родителите да си вършат работата - ограничават достъпа до детето, крият се, крият го и него.

Третата е липсата на личен лекар, както и на регулярни задължителни посещения за прегледи и имунизация. Също и навременни посещения при медицински лица с цел диагностика и лечение.

Друг фактор е липсата на забележимо присъствие и движение на децата извън жилището, за което съседите знаят, че обитават.

Сред по-забележимите сигнали са стенания, специфични звуци, удари по вратите, викове за помощ. Също и напускания на жилището от страна на децата в необичайно за общата за семейството активност/време.

По повод последния случай в Стара Загора, при който братче и сестриче са държани заключени 4 г. в жилището им, експерт предупреждава, че може да имат изградени поведенчески модели на неадекватно и неуместно поведение, на принципа на подражанието или т.нар. "педагогизирани психически или поведенчески разстройства" при липсата на нормално поведение за пример.

"Това е в случай, че малчуганът е отглеждан при условия на нарушени и ограничени личен живот, свобода, права, малтретиране и от родител с шизофрения - обяснява специалистът. - Детето може да страда също от недохранване, да развие комплексно посттравматично стресово разстройство, разстройства на развитието от аутистичния спектър, както и други психически и поведенчески разстройства, включително хранителни. Може да пострада неговото основно психо-емоционално и психо-социално функциониране и развитие, както и физическото му здраве. Всичко това зависи от факторите в ситуацията - възраст, пол, вид и степен на рисковата ситуация, динамика на случая и т.н.", допълва социалният работник.

Уточнява и че родители с шизофрения или психическо разстройство, които не се лекуват, може да бъдат съсредоточени върху религията, култ, както и в изпълнението на дадени ритуали. Те вярват в конспирации, което води до затваряне и изолиране от света. В тези случаи обаче не осъзнават какво причиняват на себе си и околните.

Какво се случва с психиката на децата, държани години наред под ключ в дома си с цел изолиране от света?

Според психолога Екатерина Велева те стават параноидни и се изправят пред най-тежката дилема - добра ли е била майка им, която ги е хранила и пазила от лошите навън, или тя е дяволът, защото ги е лъгала за това колко страшно е да ходиш на училище и да имаш приятели.

"Човекът е социално животно - обяснява пред "24 часа" Велева. - Ролята на майката, освен да покрива базовите нужди от храна и хигиена, е да дава топлина и емоционалност, да формира привързаност. При възрастта от три години на детето бащата има ключова роля да внесе външната реалност в диадата "майка-бебе". Той е човекът отвън и дава разнообразието, създавайки цялостната картина в главата на малчугана. В зависимост от това кога са били ограничени тези "блага", има и последствия. Докато растат, децата живеят в реалността, която им носят родителите. Ако си представим, че са затворени в един апартамент и една стая, те разбират, че светът се свежда до тези четири стени и че майката излиза някъде и носи храна, тоест - тя е добра и ходи навън сама, за да ги предпази от нещо. В главата им се появява външната заплаха, сиреч светът навън е враждебен. Адаптацията тотално се нарушава и те вече няма как да функционират, без да се тревожат, че някой ще им причини нещо, което не е добро", твърди психоложката.

Тя предупреждава, че децата, поставени в такава ситуация, много трудно след това създават връзка с други хора: "процесът с печелене на доверие ще бъде дълъг, защото остават с параноидна част в себе си. Поставени са в конфликт на лоялност - от една страна, към добрата майка, която е казвала, че ги пази от лошите, и от друга страна, когато се наруши идеята за реалност (бъдат изведени от средата - бел. ред.), към майката, която ги е лъгала. Тя им е казвала, че нещо е правилно, но те после разбират, че не е."

Според специалистката основната травма, която ще се налага да лекуват, е счупеното доверие, защото най-близкият им човек (майката) вече ги е излъгала.

"Дори пораснали, те вече ще живеят с идеята, че хората, които се доближат до тях, може да ги наранят, лъжейки ги за най-елементарните неща - твърди Екатерина Велева. - Затова стават предпазливи. Социализирането на такова дете ще бъде бавно и ще изисква търпение от колегите психолози, които ще работят с него", допълва тя.

Други от От страната и света

Павела Митова: Не гарантираме, че Силви Кирилов няма да бъде служебен премиер

„Няма да гарантираме, че ако Силви Кирилов бъде избран за председател на парламента, няма да бъде номиниран за служебен премиер". Това заяви депутатът от ИТН Павела Митова пред NOVA NEWS

Катастрофа затруднява движението по пътя Стара Загора - Казанлък

Движението по пътя от Стара Загора за Казанлък в района на Стара Загора е затруднено заради катастрофа, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ)

Атанас Зафиров: Младите са надеждата и моторът на левицата

На конференцията на Младежкото обединение на БСП председателят на БСП-Обединена левица Атанас Зафиров изрази своята признателност към младите социалисти и подчерта тяхната ключова роля за бъдещето на

Александър Симидчиев от "Да, България" за офертата на ГЕРБ: Принципи преди имена

Това, което се случва в България, в момента е, че една личност в България е овладяла значителна част от ключови институции, които отговарят за върховенството на правото

Ураганният вятър обърна товарен автомобил на подбалканския път София – Бургас

В Сливен ураганният вятър счупи клони, отнесе ламарини от покриви и нанесе щети на търговски обекти. Навесът за колички на голям супермаркет беше отнесен на няколкостотин метра

>