2 Х 75: Богдана за любовта: уви, става навик, за Стефан обичта помъдрява

20.07.2024 11:51 Паола Хюсеин
Богдана Карадочева и Стефан Димитров пеят на представянето на биографичната си книга "Безнадежден случай".
Художествен чернобял портрет на Богдана и Стефан, който влезе в книгата им "Безнадежден случай"
Богдана поздравява с песен Стефан Димитров на премиерата на книгата му "Мъжът на 60 интимно".
Стефан Димитров е на рояла на един от концертите си в НДК.
2016 г. - Богдана Карадочева, Васил Найденов и Стефан Димитров на концерт по случай 20 години от избора на Петър Стоянов за президент
Богдана Карадочева и Стефан Димитров на концерт в Бургас

Тя цени отношението му към живота, а той – сините ѝ очи

Аз не искам да се давам. Духът ми е същият, готова съм винаги и лудости да правя, казва Богдана Карадочева

Всеки от нас е едва ли не егоист, особено в изкуството. Но това е хубаво, защото иначе щяхме да се загубим, смята Стефан Димитров

24 x 24 е новата ни рубрика, с която "24 часа" влиза не само в 2024 година, но и в дълбоките, понякога спокойни, друг път бурни води на човешките отношения. В нея каним известни "дуети" - в живота, на сцената, на екрана, в бизнеса. Общото между тях е едно - те са умни, талантливи и стойностни хора, които имат какво да кажат. И не се страхуват да бъдат искрени.

Всеки от двамата отговаря на общо 24 еднакви и лични въпроса - една забавна, но и провокативна възможност човек да забави темпото и да си припомни защо обича другия или какво не харесва у него. А за любопитните ни читатели - шанс да ги опознаят по-отблизо.

Този път гости са голямата певица Богдана Карадочева и талантливият композитор Стефан Димитров. Животът им е песен не само на сцената, но и вкъщи, където заедно създават великолепна музика и смислени текстове.

На 28 май Стефан навърши 75 г., а само преди 2 дни - на 19 юли, Богдана го настигна.

- Какво най-много цените в половинката?

Богдана Карадочева: Таланта му, отношението към музиката и към живота.

Стефан Димитров: Големите ѝ сини очи.

- Какво ви дразни?

Богдана: Дразни ме, че понякога е много инертен и отлага винаги всичко за после или за утре.

Стефан: Основно ме дразни, че когато реши да се обажда по телефона, трябва веднага да стане. Аз казвам: “Не, ще се обадя утре”. “Не, днес ще се обадиш.” Ей това е едно от нещата.

И пак ме дразнят понякога големите ѝ сини очи, когато гледат студено.

- Кои са трите най-любими негови/нейни неща?

Богдана: Всеки ден огладена риза и огладен панталон. Парфюмите му ми харесват, както и това, че когато седне да свири, измисля нещо ново.

Стефан: Когато дойде Коледа, започва да готви коледни неща, а на Великден обича да боядисва яйца.

Обичам това при нея, че има огромна отговорност към текстовете. Когато реши, че някоя дума не е подходяща, тя трябва да намери точната. Другото е, че чисти непрекъснато.

- Коя е случката с него/нея, която никога няма да забравите?

Богдана: Те са толкова много - когато имаме концерт, когато се вълнуваме еднакво. Най-вече емоциите преди концерт. Това са нашите случки.

Стефан: Има много конкретни случки. Една от тях е много смешна. Беше на годишнина от смъртта на Стефан Воронов, с когото Богдана е била близка приятелка. Заедно са започнали да пеят. Концертът беше в зала 1 на НДК. Богдана излезе разплакана, на първия ред жена му и синът му също плачеха, както и публиката. Обясни колко са били близки със Стефан Воронов, как са пеели, как са вадили френски текстове. И накрая с вдигната глава каза: “Аз винаги съм обичала и ще обичам Стефан Димитров”.

Богдана: Исках да се отвори земята. Това е лапсус, защото с него работим и го обявявам непрекъснато. Щях да умра.

Стефан: Както Джо Байдън каза на Зеленски Путин. Богдана го каза от сцената на зала 1 и просто умрях от смях.

Богдана: Всички, както плачеха, се разсмяха.

- Кой избира храната, филмите, музиката, пътуванията?

Стефан: Храната особено - аз.

Богдана: Ами. Никога не готви, едни яйца най-много може да изпържи. Обаче напоследък все е недоволен, все не му харесва нещо. Аз имам претенции, че готвя доста прилично за близките си, за хората, които обичам. Не съм готвач, но си имам моя кухня, която е от майка ми.

- Кое е най-любимото ви време на деня и годината, когато сте заедно?

Богдана: Заради професията ни толкова много сме били заедно, че даже е малко в повече. И пътуванията, и вълненията, и концертите - във всичко това все сме заедно. Имаме една песен - “Чифт обувки”. Ние сме точно така, което понякога не е най-хубавото нещо. Друго е той да се върне от работа или да се видят след 20 дни.

Стефан: И тя да му сипе една ракия и да е направила салата. За това си мечтая, обаче няма да ми се случи.

Богдана: Не. Аз съм против ракиите.

- Какво помните от първия път, в който я/го видяхте?

Богдана: Ние се видяхме в училище в 5-и клас и на мен ми направи впечатление, че беше много активен. Непрекъснато вдигаше ръка и казваше: “Нека аз, другарко”.

Стефан: А ти беше пухкаво момиченце с плитки.

- Кога разбрахте, че я/го обичате?

Богдана: Много късно и много странно. Бяхме приятели, знаехме си гаджетата, живота, всичко. И винаги се чудя как стана това нещо - една сложна химическа реакция.

Стефан: Много ненадейно. Изведнъж се преоткрихме, дали не беше на един “Златен Орфей”, или много по-късно. Изведнъж се получава химия.

- Знаете ли кой е любимият ѝ/му филм, книга, цвят?

Стефан: Да, знаем, защото изповядваме еднаква естетика във всички тези неща.

Богдана: Той обаче обича повече филми за войната и екшъни, където се стрелят, защото се бори за мир. Аз обичам по-романтични филми. Разбира се, гледаме и много сериозни.

Стефан: Харесва филмите, в които да дойде принцът на бял кон. Ти още вярваш в тези неща, нали?

Богдана: Да, разбира се. И го чакам да дойде.

Стефан: Сега след изборите ще дойде. (Смеят се.)

- Кое е най-голямото различие в характерите ви?

Стефан: Аз съм весел. Ставам сутрин, пея, изобщо съм един жизнен човек.

Богдана: Той е типичен Близнак, който си сменя настроенията. Аз като Рак съм по-последователна в моите чувства и поведение. Той е малко отнесен, но съм свикнала вече.

- По какво си приличате най-много?

Богдана: По това, което харесваме.

Стефан шеговито: По почерка.

Богдана: Като гледаме нещо, което никак не ни харесва, едновременно казваме: “Ах, отвратително е”.

Стефан: Партия “Величие” много ни харесва. Тя пък взе, че се разтури.

Богдана: Те са ми любими.

- Болка или преживяване, което бихте отнели от другия, ако можеше?

Богдана: Не мога да кажа нещо конкретно, но винаги ми се иска да му помогна, да го спася.

Стефан: Сега много ми тежи, че Богдана наистина се пребори за тези пенсии (през март парламентът отпусна пожизнени пенсии от 500 лв. на известни певци и музиканти - б.а.).

Богдана: Не само аз, няколко души бяхме.

Стефан: Тя самата би трябвало да има персонална пенсия, а няма. Това ме боли.

Богдана: Аз съм много благодарна, че когато брат ми си отиде, той беше непрекъснато до мене, защото знаеше какво преживявам. Брат ми беше един от най-близките ми хора.

- Как се променя любовта ви във времето?

Стефан: Помъдрява.

Богдана: За съжаление, започва да става навик.

Стефан: Даже един текст имаш.

Богдана: Да, в него се казва: “Любовта превърнахме в навик”. Това беше една песен с Тодор Колев. Аз бях направила текста. Казва се “Семейно”.

Стефан: Много хубав текст. Знаеш ли какво ме дразни у Богдана? Тя е прекалено скромна за себе си. Има страхотни текстове, но дума не казва никога. Певица страхотна, но ако може да не се поклони на сцената, а отстрани някак си. Има хора, които се бият в гърдите. Да, вярно, това също не е най-хубавото нещо, обаче все пак малко повече да се покаже.

Богдана: Защо да говоря за текстове, аз не съм поетеса. За мен поет е нещо велико, надарено.

Стефан: Аз говоря, че винаги искаш да стоиш в сянка.

Богдана: Така ми харесва. Да гледаш отстрани на живота, е по-интересно.

- Как се променихте вие в тази любов?

Стефан: Остаряхме.

Богдана: “Пораснахме на София във скута на пътя между Лондон и Калкута” (цитат от песента “А бяхме млади” - б.а.). Миряна Башева. Страхотна е.

- Как бихте описали партньора си на друг човек?

Богдана: Зависи на кой човек. Още повече че всички ни познават. Ако е някоя много близка приятелка, мога да ѝ кажа и някои от неговите негативи. Но иначе, общо взето, го хваля.

Стефан: Остаряхме наистина. Пътувам в едно такси, а шофьорът, както се казва на руски, е поживой старик (възрастен старец - б.а.). И ми казва: “Ей, Стефчо, Стефчо, какво момченце беше, а сега на нищо не приличаш”.

Богдана: Аз не искам да се давам. Годините са си години, но те са цифри. Духът ми е същият, готова съм и лудости винаги да правя, да бъда такава, каквато бях преди години. И да си обичам винаги близките и приятелите, защото приятелите са нещо много важно.

Стефан: И двамата не сме някакви черни песимисти, гледаме философски на живота и знаем, че всичко е преходно и няма друг екзит (exit - от англ. изход) освен този.

Богдана: Екзитпол.

Стефан: Няма човек, който да е останал вечно. Според мен остава все пак това, което сме създали, което сме написали.

Богдана: Това ще остане след нас, сигурна съм.

Стефан: И аз мисля, че някои от нещата, които съм написал, ще останат. Примерно “Дано” ще се пее и след 50 години, както и (запява) “Нова годино, добре си дошла”. Тези знакови песни ще ги има и затова, че са изпети по такъв начин, и затова, че са създадени с такива текстове, музика, с екип от аранжори, певци. Може би се гъделичкам, но все пак си мисля, че в културния фронт на България ще оставим нещо.

- Какво не бихте простили на другия?

Богдана: Лъжа. Много мразя да ме лъжат. Напоследък защо така всички лъжат и говорят негативно?

Стефан: Защото е готино, защото е полезно за всички.

Богдана: Отвратително е.

Стефан: Гледай какво става на екрана, оттам се учат хората. Самите политици, които са най-важните в държавата, са абсолютно нестойностни хора. Нечитави хора. Изведнъж започват да увъртат някакви неща, обличайки ги в едни думи: “ние за народа”. За кой народ точно? Вие мислите за себе си.

Богдана: Изведнъж проличава домашното възпитание.

Стефан: 30 години са депутати. Вижда ми се много нескромно, сякаш той се е родил за депутат.

Богдана: Майка му го е родила депутат.

Стефан: През последните години така се изложи политическата класа. И поведението на цялата държава никога не е било такова мазно, разкрачено. Имаме такава богата история, която сега се изроди в някакво угодническо поведение - “ах, ние колко обичаме народа”.

Богдана: И непрекъснато дрънкане. Какво значи “народът”? Това е фикция, всички сме народът. Какво правят те? Другото безумие е “ние сме за мир”, сякаш другите са за война.

- Защо я/го обичате?

Богдана: Защото е той. Защото това е била волята на бог да сме заедно, аз вярвам в тези неща. И искаме - не искаме, трябва.

- Как посрещате партньора си, когато се прибира у дома вечер?

Богдана: За нас не важи, защото сме все заедно.

- Какво обичате да правите заедно и какво всеки предпочита да върши сам?

Богдана: Обичаме да пеем заедно, да сме на сцената.

Стефан: Процесът, който обичаме - един градивен процес е, когато двамата седнем и измисляме песен. Или когато дойде и Васил Найденов и с него започнем да създаваме някоя песен. Това са едни от най-добрите и любими моменти със страхотни усещания да създаваме нещо, да креатираме нещо, както се казва сега, което обикновено е песен. Тази песен винаги е с текст, който също обсъждаме дума по дума.

Богдана: Обаждаме се на Маргарита Петкова, която пристига по спешност като с линейка. Идва и почваме да се разправяме за някоя дума, но Маргарита е страхотна. Тя веднага го измисля.

Стефан: И Васил, разбира се.

- В този процес има ли нещо, което всеки сам предпочита да направи?

Богдана: Всеки мисли.

Стефан: Как всеки мисли? Аз съм измислил песента. Всеки дава някаква опорка в текста. Много мразя думата “опорка”. Преди това има създадено нещо, върху което се опираме и правим всичко останало. И е готино.

- Както сте все така заедно, чувствате ли се свободни във връзката си - да бъдете себе си, да имате свой приятелски кръг и занимания?

Богдана: О, разбира се. Аз много обичам да съм с приятелки, да пътувам с тях, да си говорим.

Стефан: Ние сме индивидуалисти. Характерите ни са толкова различни, всеки е едва ли не егоист сам по себе си, особено в изкуството. Много трудно стигаме до някакво съгласие. Но това е хубавото, защото иначе щяхме да се загубим.

- Как реагира партньорът ви, когато му съобщавате лоша новина?

Богдана: Като всеки човек. Познавам го достатъчно и знам как реагира.

Стефан: И аз така.

- За какво се карате най-често и как решавате споровете?

Богдана: За глупости, но се караме. За нещо вкъщи.

Стефан: Аз много мразя да ми се повтаря едно и също нещо, направо полудявам.

Богдана: Аз повтарям, да.

Стефан: Аз чувам идеално, ти повтаряш по сто пъти.

Богдана: Защото не чуваш. Не ме чуваш мене.

Стефан: Чувам те тебе и всички останали звуци.

Богдана: Ами реагирай.

- Има ли навик, който искате другият да промени?

Стефан: Те са много.

Богдана: Да, но вече май е късно да се променяме и той, и аз. Всеки знае у другия какво го дразни, но всеки си е индивидуалист.

Други от Интервюта

Д-р Цветеслава Гълъбова: До 5 години няма да има психиатри, от 520 по списък много са в чужбина

От 30-те души, постоянно настанени при нас, поне 15 са жертва на имотни измами. Схема, в която участват нотариуси, полиция, общински служители, твърди директорът на психиатричната болница в Курило -

Рая Пеева и Красимира Демирова: Повече се обичаме, отколкото спорим

Дъщерята: Много ми е хубаво да съм с нея, но понякога ме ядосва Майката: Рая е характер – нямаш ли го, отиваш на кино - Г-жо Демирова, г-жо Пеева, с какво ви спечели предаването “Кажи честно” по Би

Илиан Илиев: Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън

Илиан Илиев е давал десетки интервюта за "24 часа", но за първи път го прави като треньор на националния отбор по футбол. Затова при уточняването на темите всички от спортния отдел се събраха на т

Малолетни сами се снимат голи в Онлифенс за пари

Георги Еленков е юрисконсулт на Национална мрежа за децата (най-голямото обединение на граждански организации и експерти в България, работещи за деца и семейства) и координатор на Мрежата за правна

Адриан Николов, ИПИ: В Северозапада плюс още 6 области училищата са с лоши резултати. Но гладът за работници расте

Трябва да говорим за числова грамотност - тя е важна колкото езиковата По-добро образование дава 30 млрд. лв. повече богатство у нас до 2045 г. За пръв път в историята заетите над 55 г

>