Партиите май стреснати, че Радев ще получи властта за дълго
Турбуленцията в парламента нажежи страстта около Конституционния съд - чува се, че служебното правителство ще се избира по новите правила, а съдебната власт по старите
Как, кога и дали Конституционният съд ще преподреди властта в България?
Решението на 12-имата топмагистрати се очакваше още до края на този месец - времевия хоризонт, когато вероятно ще се очертае и предизвестеният край на настоящия парламент.
Всички промени в конституцията, които мнозинството от ГЕРБ-ПП-ДБ и ДПС гласува, бяха оспорени от БСП, “Възраждане” и “Има такъв народ”. Президентът Румен Радев пък поиска КС да се изкаже за двойното гражданство на депутатите, непрекъсваемостта на парламента, новия ред за назначения на шефовете в Темида и орязаните му правомощия да назначава служебно правителство. Както и по самата процедура, по която основният закон бе променен.
Първоначалните очаквания бяха, че 12-имата най-висши съдии в държавата ще върнат старите правила в съдебната власт, а служебната отново ще е в ръцете на държавния глава.
Турбуленциите в партиите и парламента през последните 3 седмици обаче са усложнили и променили рязко ситуацията и вече има коренно противоположни очаквания и сигнали какво точно ще пише в мотивите на КС. Вероятно затова се очаква те да бъдат изложени на
около 200 страници
Юристи са категорични, че заради сложната материя няма устойчиво мнозинство сред членовете на съда, избрани на квотен принцип - по четирима от Народното събрание, президента и от Върховния касационен и Върховния административен съд.
Така всеки от 12-имата може да покаже различна нагласа дали да подкрепи, или да има особено мнение за различните оспорени текстове в променената конституция.
Всяка дума в мотивите ще е важна, а самото решение вече не е ясно
дали все пак ще бъде обявено до края юли,
каквито бяха първоначалните очаквания.
Според достоверни източници от парламента, в крайна сметка Румен Радев няма да си върне властта над служебното правителство , но пък съдебната система ще започне да функционира по правилата отпреди драстичната реформа, превърнала се в кауза за бившия правосъден министър и лидер в оставка на “Да, България” Христо Иванов.
Интересна е ситуацията около признанието на партиите, че надали ще се състави правителство в 50-ия парламент и след около две седмици трябва да се назначи отново служебно, което да организира предсрочния вот в началото на октомври.
От решението на КС зависи дали Радев отново ще избира премиер от късата листа, от която се спря на Димитър Главчев, или ще може
да върне Гълъб Донев
Настоящият шеф на кабинета му, а преди това - секретар по социалната политика е най-дълго управлявалият служебен премиер у нас. 10 месеца Донев ръководи две последователни правителства, назначени от Радев.
За формата на служебното правителство особено важно е кога КС ще се произнесе - преди да бъде обявена новата дата на изборите, или след указа. Юристи допускат, че няма да има категорично и ясно тълкуване на конституцията до есента. Причината виждат в политическата криза, която е стреснала всички партии - че скоро развръзка няма да има и при произнасяне срещу ремонта на конституцията президентът може да получи властта за неопределено дълго време.