След нов ценови рекорд бизнесът поиска компенсации за скъпия ток (Обзор)

17.07.2024 22:00 Марияна Бойкова

Бизнесът поиска в сряда да се възстанови програмата за компенсация на нестопанските потребители за скъпия ток на борсата. Настояването е разликата над 200 лв. на пределната цена да се покрива от държавата. Тази програма действаше до края на 2023 г. и беше въведена заради кризата с високите цени на електроенергията от 2022 г.

Писмото е от Асоциацията на организациите на българските работодатели и е подписано от ротационния ѝ председател Кирил Домусчиев.

То е изпратено до председателя на парламента Рая Назарян и премиера Димитър Главчев, до финансовия, икономическия и енергийния министър и до председателя на КЕВР.

Индустриалците пишат, че от началото на юли България е с четвъртата най-висока цена на тока в Европа - за периода 1-15 юли електроенергията струва средно 249,15 лв. за мегаватчас. По-скъпа е само в Унгария - 272,24 лв./мвтч, Румъния - 266,99 лв., и Гърция - 251,25 лв. Цената у нас е 2 пъти по-висока от тази в Чехия, 2,1 пъти от Германия, 2,2 пъти от Нидерландия, 2,3 пъти от Австрия и 3,2 пъти от тази във Франция.

Разлики на цените в пъти са пагубни за цялата икономика на България, смятат работодателите.

В писмото те се позовават на данни от 15 юли с цена 373,82 лв., дотогава най-високата. Но следващите дни те надминаха това ниво, за да стигнат на платформата “Ден напред” стойности за 17 и 18 юли от 444,04 лв. и 467,02 лв. за мегаватчас (Виж инфографиката.)

А във вечерните часове стигнаха до 1704,35 лв. за мегаватчас между 20 и 21 ч на 18 юли.

Индустриалците посочват и факторите - дефицит в региона, намалена преносна способност, голям износ за Украйна и други. Те смятат, че тези фактори са извън контрола на пазарните участници и “българският бизнес за пореден път е принуден да заплаща колосални цени на електрическата енергия, и то в условия на спад на поръчките, 17 поредни месеца срив в промишленото производство и общо забавяне на икономическия ръст. Тези събития се развиват на фона на проблеми с бюджетния дефицит и рискуват да подхранят нови инфлационни процеси”, пишат те.

Според работодателите цени на електроенергията, които са сред най-високите в ЕС, са пагубни за конкурентоспособността на българската икономика. Припомнят, че през изминалите няколко години индустрията е претърпяла енергийна криза и е оцеляла благодарение на компенсациите за цените на на тока.

Те настояват да бъде възобновен компенсаторният механизъм като единствен начин за запазване на конкурентоспособността на предприятията спрямо основните им конкуренти в ЕС, където цената на тока е между 2 и 3 пъти по-ниска от българската.

Обръщат внимание, че има драматичен спад в поръчките за голяма част от българските заводи, работещи за износ. Бизнесът се възмущава, че има производители на ток, които при условия на дефицит и високи цени не натоварват допълнителни мощности.

Други от От страната и света

Габриел Вълков отново начело на младите в БСП

„Времето на младите в политиката дойде!" – заяви най-младият депутат от БСП Най-младият соцдепутат - Габриел Вълков, ще е отново начело на Младежкото обединение на БСП

Служителите на "Фолксваген" в германския град Оснабрюк не виждат "план за бъдещето"

Преди 15 години Карлос Олива участва в производството на първите автомобили в завода на "Фолксваген" (Volkswagen) в Оснабрюк, Западна Германия, информира Франс прес

Тийнеиджъри набиха мъж в столичен мол

Група тийнеиджъри са на или мъж в столичен мол, научи "24 часа". Нападението е станало преди минути в квартал "Манастирски ливади". В момента полиция отива към мястото

Йордан Цонев: Не е сериозно да правиш санитарен кордон, когато има доказателства за корупция

Санитарният кордон щеше да ни притеснява, ако идваше от политици, които имат авторитет. Да правиш санитарен кордон, когато над теб тегнат доказателства за много тежка корупция, не е сериозно

Емил Димитров: Ако не завали, яз. "Камчия" остава без вода след 108 дни

Яз. "Камчия", който захранва южното Черноморие, остава без вода след 108 дни, ако не завали. За поредната потенциална водна криза предупреди бившият екоминистър Емил Димитров в предаването "120

>