Мицкоски готов на разговор с България по спорните въпроси, но при редовно правителство

17.07.2024 14:19
Християн Мицкоски СНИМКА: Туитър/mickoskih

Македонският премиер Християн Мицкоски заяви, че е готов да разговаря с България по спорните въпроси, но не със служебно правителство.

Отношенията между България и Северна Македония са спокойни, координирани, двете държави са партньори в НАТО, но „по някои въпроси" имат различни позиции, смята премиерът на Република Северна Македония Християн Мицкоски.

В интервю за ТВ Сител Мицкоски заяви, че с българския премиер Димитър Главчев са се чули и са координирали работата по пожара в Огражден планина, който започна в Северна Македония, но се прехвърли и на българска територия, но въпреки че е подготвен за разговаря с аргументи по спорните въпроси между двете държави не вярва със служебно правителство да има възможност за разговори за да бъде намерен начин Северна Македония да продължи по своя европейски път.

Мицкоски каза, че във Вашингтон се е срещнал с „много влиятелни хора, които формират мнението там, с аналитични центрове, с губернатори, сенатори предишни и сегашни влиятелни личности" и позицията на правителството на Северна Македония за условията за реален старт на преговори на страната с ЕС „е ясна и непроменена".

„Не защото се инатим, а защото някой преди това е направил грешка. Суспендирал е и опозиция, и парламент, мислел е, че може да постави ултиматум на опозицията и по този начин ще си реши проблема. Не може така. Подготвени сме да решаваме този проблем, но не под тези условия. Македонският народ не го приема, а на мен народа ми плаща да работя за неговия интерес - 75 процента казват, че това е неприемливо. Имаме подготвена позиция, готови сме да разговаряме и не мога да приема промяна на конституцията, заради вписване на няколкостотин македонски граждани, които казват за себе си, че са част от българската общност тук. Защо трябва да направим това? Коя е причината? Нека някой ми обясни. Понеже е вписано в рамката трябва да го приема? Не може така. Това е ултиматум. Ако нечии човешки права тук са ограничени, не са политиците тези, които отсъждат. Има институция. Решенията на Съда за правата на човека са 14 на нула за това, че правата на македонската общност в България са ограничени или ги няма. Ако това (промяната на конституцията) е мой вътрешен въпрос, кой има право да ми се меси във вътрешните работи? И ако това е условие трябва ли да се обезличим? Утре друго условие могат да поставят", заяви Мицкоски.

Той посочи, че обществеността в Северна Македония е заблудена, че условието за промяна на конституцията на страната е вписано в преговорната рамка, както и че никъде не е вписано, че промените в конституцията трябва да бъдат не само приети, но и изпълнени.

Той потвърди позицията на партията си ВМРО-ДПМНЕ срещу вписването на българите в конституцията на страната. Задължение, което бе вписано в преговорната рамка на страната, като условие Северна Македония да започне реални преговори за членство в ЕС.

На въпрос, свързан с очакваната в Северна Македония, но неосъществена по време на Срещата на върха на НАТО среща с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис, Мицкоски заяви, че не е обявявал такава среща, че е бил готов да разговарят, но очевидно програмата на Мицотакис е била много сгъстена и предполага, че не е намерил време да се срещне с него. Премиерът на Северна Македония отказа конкретика в отговор на въпроса дали след „фосирането на темата" с използването на конституционното име на Република Северна Македония, е имало някаква реакция от страна на Мицотакис по време на разговорите в затворената част на срещата във Вашингтон. Мицкоски заяви, че не може да разкаже за какво се е говорило на срещата, но е бил в „удобна позиция", направил е три изказвания и смята, че част от тях са привлекли вниманието на присъстващите в залата, пише БТА.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Други от От страната и света

Радев и партиите на едно мнение: военно обучение за всеки, за да може да брани Отечеството (Обзор)

Със сигурност увеличават разходите за отбрана Всеки български гражданин трябва да има умения да участва в защитата на Отечеството. Около това се обединиха и политици

Черноморска мида възстановява популацията си край Созопол

Възстановяване на популациите от черноморски миди се забелязва по крайбрежието на Созопол. Това отбелязват повечето водолази там. За тях тази тенденция е силно положителна

Георги Милков: Ударите на Иран са много добре калкулирани

Ударите на Иран са много добре калкулирани. Това не са просто едни ракети, изстреляни така, за да паднат където и да било, и израелците да ги хванат, защото техният железен купол и цялата им система

Нашите в Иран не искат извеждане, прибират още 25-има от Ливан (Обзор)

Още 25-има българи трябваше да бъдат евакуирани в петък и събота от Ливан, с което общият им брой стана 194. Това са последните ни сънародници, потърсили помощ от държавата след разрастването на

МВР: Простреляният румънец и синът му бяха агресивни, заплашваха полицаите

Румънецът, влязал нелегално със сина си на остров Средняк, за да краде дърва, е бил агресивен. Това заявиха от Министерството на вътрешните работи в изявление, разпространено до медиите

>