20 фирми осигуряват стаж на IT кадри и електротехници от гимназия “Ломоносов” в Горна Оряховица
От 2017-а в училището е въведена дуална система на обучение
"Ако успееш тук, ще успееш навсякъде" - с този девиз вече 65 години Професионалната гимназия по електротехника и електроника "Михаил В. Ломоносов" в Горна Оряховица създава кадри с нужните умения за професии на бъдещето. Оттук тръгват младежи, доказали се в IT сферата, промишлената електроника и енергетиката.
"Един от успелите ни възпитаници е Данчо Божилов. Обучаваше се в "Електрически мрежи и централи", сега работи в компания за изграждане на вятърни паркове във Великобритания.
Здравко Хвърлингов, завършил "Системно програмиране", е старши софтуерен експерт във "Файненшъл таймс", а Венцислав Йорданов, завършил "Радиотехника и телевизия", е преподавател в НБУ.
Нашите ученици могат да се вдъхновят от постигнатото
от тях и от професионалните им истории", казва директорката инж. Милена Димитрова.
Училището традиционно обучава в търсени от бизнеса професии като електротехник, техник на енергийни съоръжения и инсталации, техник на компютърни системи, приложен програмист.
Създадено е през 1959 г. за нуждите на разрастващата се индустрия на Горна Оряховица и региона: летището, възловата за Северна България жп гара, "Електроразпределение", заводите за радиоелектронна апаратура и телферни електродвигатели във Велико Търново.
"Складова техника" имат нужда от специалисти за енергетиката, радиотехниката и електрониката, компютърната техника и електрическите машини и апарати.
Гимназията обучава 377 ученици в 15 паралелки по 6 специалности. От 2017-а е въведена дуална система на обучение, което означава, че учениците се адаптират в реална работна среда.
Напътствани от обучители, те са в екипите на компаниите, участват и изпълняват възложените им операции. Партньори на училището в дуалното обучение са над 20 от най-големите фирми от региона, благодарение на които се провежда практика с XI и XII клас по "Приложно програмиране", "Промишлена електроника", "Възобновяеми енергийни източници".
За практическите обучения са оборудвани модерни лаборатории и кабинети.
"Най-новата лаборатория е по електрически
измервания,
електрически машини и релейни защити. Създадена е по програма "Професионално образование и обучение", модул 1 - "Модернизиране на материално-техническата база" за обучението на учениците от специалностите "Електроенергетика" и "Електрообзавеждане на производството".
Тя е оборудвана с модерни и безопасни изпитвателни стендове, захранващи блокове на ниски напрежения и нови електроизмервателни уреди за почти 100 хил. лв.", каза Димитрова.
Преди 2 г. с помощта на фондация е обзаведена компютърна лаборатория за 3D проектиране и изработване на детайли на 3D принтери.
След успешно завършен основен ремонт на сградите на училището през 2022 г. бе открита и работилницата по заваряване, където ученици получават правоспособност по заваряване като допълнителна квалификация.
Отбори на гимназията участват в утвърдилото се изложение "Младежко техническо творчество" - Горна Оряховица. Печелят призови награди за своите разработки. През изминалата учебна година станали вицешампиони на България в състезанието по приложна електроника "Мога и зная как".
"Всички паралелки са с разширено изучаване на английски,
което способства за засиленото участие на наши ученици в европейски мобилности и практики по програмите "Леонардо да Винчи" и "Еразъм" във Великобритания, Испания, Италия, Ирландия, както и в множество партньорства по европейски програми и проекти.
Всички получават сертификати Europass, както и сертификати за професионално и чуждоезиково обучение.
През настоящата учебна година 100% от учениците, допуснати до държавни изпити, са придобили III степен на професионална квалификация.
Петима випускници от "Електрообзавеждане на производството" са придобили правоспособност по заваряване. Двама от "Компютърна техника и технологии" взели и втора специалност "Приложно програмиране" по програма "Обучение за IT умения и кариера".
Над 56% от завършващите ученици продължават за висше образование. Всеки 4-и започва работа по специалността, а 13% учат и работят. Увеличава се броят на учениците от дуалната система, които продължават да работят във фирмите от стажа.
Гимназия "Ломоносов" в Горна Оряховица е едно от първите училища в страната, лицензирана организация към Международната награда на херцога на Единбург. Вече 10 г. над 40 ученици са постигнали различни нива на наградата.
"Изключителни постижения имат нашите ученици в спорта. През тази година от група VIII-X клас придобиха право за световните ученически игри в Бахрейн", гордее се инж. Димитрова.
В училището по жп транспорт обучават с холограми машинисти как се управлява влак
С холограмни изображения бъдещи машинисти и техници по жп автоматизация ще изучават спецификата на професиите си в гимназията по жп транспорт "Никола Вапцаров" в Горна Оряховица. На 15 септември ще бъде открит STEM център, специализиран в областта на жп транспорта.
Проектът е на стойност 180 хил. лв. по програма на МОН за изграждане на STEM среда в учебните заведения, финансиран от плана за възстановяване и устойчивост.
На втория етаж от основния учебен корпус ще се обособят две зали, в които ще има симулатор за управлението на системата, на който ще се задават начален час на тръгване на влаковете, маршрут, направление.
Холограмен апарат за симулиране на управлението на локомотив ще показва 3D изображение на устройството на влака, както и сигналите в железницата.
"Поръчали сме си специални пакети софтуери, с които чрез холограмно изображение да се представя самата техника. Ще бъдат обзаведени и 3 високотехнологични класни стаи. С интерактивни дисплеи ще са кабинетите по история и география, локомотиви и вагони и български език или математика", казва директорът Иван Чолаков.
70 ученици се подготвят в гимназията, създадена през 1977 г. като професионално училище към Министерството на транспорта.
"Две са специалностите за тази учебна година - "Осигурителни и комуникационни системи в железопътната инфраструктура" с професия "Техник по автоматизация" и "Локомотиви и вагони", в която учениците получават професия техник по железопътна техника.
Бъдещите железничари получават правоспособност за помощник-машинисти, заварчици, ревизор вагони. В "Осигурителни и комуникационни системи" пък имат безплатен шофьорски курс за категория В. Освен цял учебен корпус със специализирани работилници учениците трупат умения в реална работна среда.
"Гимназията има партньорски споразумения с "БДЖ - Пътнически превози" и НКЖИ, което ни прави иновативни. Всички ученици след X клас провеждат часовете по практика в поделенията на "БДЖ - Пътнически превози", секциите по сигнализация, "Управление движението на влаковете и гаровата дейност" към НКЖИ", обяснява директорът.
Професиите са защитени и учениците получават стипендии независимо от успеха. Също така компаниите предлагат стипендиантски програми в XI и XII клас. Отпускат се от 140 до 180 лв. на месец, като условието е завършващите да работят при тях.
Безплатно пътуване, ученически стол и обновено общежитие, което също е безплатно, са сред бонусите.