Прокуратурата няма доказателства Евелин Банев - Брендо да е ползвал самолета беглец
Няма доказателства, че Евелин Банев-Брендо е влязъл в България с малкия самолет, който през юни 2022 г. наруши въздушното пространство на поне 7 държави и кацна на изоставеното летище Буховци край Търговище. Това съобщава "Сега".
В МВР има информация, според която Банев е влязъл на територията на България в периода от края на март до началото на юни 2022 г. Това съобщи по време на изслушване в парламента служебният министър на вътрешните работи по време на парламентарно изслушване по темата на 28 юни. Той конкретизира, че тази информация в МВР е свързана с обстоятелствата, които са покрай самолет, преминал през няколко европейски държави, кацнал временно и за малко на едно летище до Видин, презаредил е и е кацнал в района на Търговище.
"Установени са двамата човека, които са били в близост до това летателно средство. Събрани са достатъчно доказателства за тях, повдигнати са им обвинения и нашата информация е, че те търсят вариант за споразумение. Успоредно с това в ГДБОП започна разследване и по отношение на престъпна група, която се занимава с такива незаконни прелитания, предимно с цел контрабанда. И тези двама човека са част от тази група", коментира Калин Стоянов и добави, че са задържани преди месец.
Делото за самолета се води от Районната прокуратура във Видин, тъй като на нейна територия той влиза в страната. Досъдебното производство е за влизане през границата на страната без разрешение на надлежните органи на властта с въздухоплавателно средство.
"В хода на разследването са събрани доказателства за виновността на две лица - граждани на България, които са привлечени в качеството на обвиняеми. Същите са обявени за общодържавно издирване, поради неустановеното им местонахождение", коментираха от Софийската апелативна прокуратура, в чийто район е Видин.
За това, че двама българи са обявени за общодържавно издирване по делото за малкия самолет.
"На този етап на досъдебното производство са извършени разпити на свидетели и разпознавания на лица, назначени са и са изготвени дактилоскопни и ДНК експертизи, изпратени са Европейски заповеди за разследване до компетентните органи в Унгария и Литва, като същите са върнати изпълнени", информира тогава Софийската апелативна прокуратура.
Според събраните доказателства самолетът е законно придобит. Тъй като е веществено доказателство, той се съхранява от органите на полицията.
Известно е, че самолетът е навлязъл във въздушното пространство на България на 8 юни около 19,09 часа. Преди това е бил прехванат от унгарските военновъздушни сили, a в Румъния от румънски и американски самолети F-16, базирани в авиобаза Фетеш. 60-годишният Piper PA-23-250 Aztec е с литовска регистрация.
По обява в британски сайт за продажбата на самолета OFFnews успя да се свърже с предпоследния му собственик - 72-годишният летец капитан Брониус Заронскис, бивш командир на авиационната ескадрила в Паневежис, а впоследствие ръководител на аероклуба в града. Заронскис заяви пред изданието тогава, че е продал самолета на фирма от София.
"Категорично става дума за нарушаване на въздушното пространство. Дали има заплаха или не - това е предмет на нашето разследване. Ако такава действително се установи в зависимост от превозван товар, от превозвано гориво, дали самият самолет би могъл да застраши инфраструктурата или населението на нашата страна - това ще стане в хода на наказателното производство", обясни през юни 2022 г. Борислав Сарафов, който тогава ръководеше националното следствие. Дали има отговори на тези въпроси за публиката остава неизвестно и до момента.