ДАЗД ще разяснява риска при употреба на алкохол, тютюн и райски газ от деца
Заради зачестилите случаи на продажбата и употребата на алкохол, тютюневи изделия и райски газ от страна на малолетни и непълнолетни лица, включително по време на организирани детски дискотеки в цялата страна, предстои да бъдат разработени програми за разясняване на рисковите фактори, водещи до увреждане на здравето и нравственото развитие, съобщиха от Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД).
Внимание ще бъде насочено и към изискването за придружаване на децата на обществени места, информиране на родителите по темата, както и към търсенето на административна и наказателна отговорност за липса на родителски надзор и контрол върху поведението на децата им, допълват от ДАЗД.
На среща в агенцията с представители на Главната дирекция „Национална полиция“, Столичната дирекция на вътрешните работи, Софийската районна прокуратура, Агенцията за социално подпомагане, Столичната регионална здравна инспекция и Столичната община бяха обсъдени възможностите за координирани действия между институциите за упражняване на стриктен контрол за противодействие и превенция на употребата на алкохол, тютюневи изделия, диазотен оксид (райски газ) и наркотични, и вредни за здравето вещества от лица под 18 години, както и върху пропускателния режим в увеселителните заведения, посещавани от деца.
Вчера на изслушване в парламента служебният министър на здравеопазването Галя Кондова обяви, че ведомството обмисля какви са възможностите в законодателството да се създаде списък на опасни за здравето вещества, за да се ограничи разпространението и употребата на райски газ само до допустимите от закона цели и да бъде повишена ефективността на контрола.
Диазотният оксид е под активно наблюдение от Европейския мониторинг център по наркотици и наркомании, и при наличие на данни, че причинява зависимост, ще бъдат предприети действия за поставяне под контрол чрез въвеждането му в действащото законодателство в областта на наркотичните вещества, каза Кондева. Тя обясни, че райският газ не отговаря на критерия за възникване на зависимост и не може да бъде класифициран като наркотично вещество.
По-рано през седмицата 18 хил. флакона с райски газ, продавани на различни места по Южното Черноморие, бяха иззети при специализирана полицейска операция на служители от отделите „Икономическа“ и „Криминална полиция“ към ОДМВР – Бургас, съобщиха от пресцентъра на полицията.
Установени са общо 15 души, продаващи балони с райски газ, на които са съставени предупредителни протоколи за спазване на изискванията - да не се продава за ползване в затворени пространства и на непълнолетни.