Неизгоден договор от 2021 г. ощетява община Пазарджик с близо 6 млн. лева

12.07.2024 17:25 Диана Варникова
Кметът на Община Пазарджик Петър Куленски е категоричен, че ще сезира прокуратурата за неизгодния договор

Неизгоден договор, сключен от предишното общинско ръководство, за сепариране на отпадъците се опитва да ощети община Пазарджик с 5 780 000 лв. Това оповести на нарочна пресконференция днес кметът на Пазарджик Петър Куленски. Заедно с екипа си той допълни, че ще сезира прокуратурата, за да направи проверка, тъй като подписаният договор ощетява и гражданите на Пазарджик.

Повод за спешното изявление на кмета е иск на стойност 5 780 000 лв., който вчера е предявен към Община Пазарджик. Само дневната неустойка по скандалното споразумение възлиза на 115 000 лв. на ден.

Договорът е подписан малко след като през 2020 г. местната община изгражда инсталация за сепариране и компостиране на отпадъци, която се намира в непосредствена близост до Регионалното депо. След приключването ѝ следва обществена поръчка и на 16 септември 2020 г. Общината сключва договор за управление на сепариращата инсталация с едно обединение от фирми, които са обединени в Център за рециклиране в Пазарджик – ЕКОР ЕООД, Томов Трейд и Екобулсорт ЕООД. Договорът е за срок от пет години, като прогнозната му стойност за 23 млн. лв.

Новото общинско ръководство недоумява кой е подписал през 2020 година договор с неустойка от 115 000 лева на ден и кой не е извършил плащане по този договор 4 месеца, за да се натрупа сумата от 6 000 000 лева.

„Общината, сключвайки този договор, се е съгласила при просрочие в това число и при забавяне на плащания по фактури да заплати неустойка от 0.5% но не от фактурираната сума, а от цялата стойност на договора, а това е 115 000 лв. на ден. Това е лудост, „но не е луд този, който яде баницата, а този, който му позволява", коментира кметът на Пазарджик Петър Куленски. Той недоумява и кой е подписал анекс през 2021 година към съществуващия вече договор и е подменил клаузата евентуални неуредици между двете страни да не се разглеждат от български съд, а от Арбитраж, чието решение е окончателно, попита чрез медиите кметът Петър Куленски.

Парадоксалното е, че община Пазарджик не получава нищо за извлечените от отпадъка материали за рециклиране – хартия, стъкло, метали, пластмаса. Те се продават от фирмата и съответно добавят още суми към тази, която по договор плаща ежемесечно Община Пазарджик. По думите на Петър Куленски става дума за тонове от материали за рециклиране годишно, които са собственост на Общината и от които в общинската хазна не постъпва нищо.

Други от От страната и света

Еколози, местни и прокуратурата срещу завода на Гайтански до Павликени, щял да мърси почвата и водата (Обзор)

ВАС гледа делото и ще се произнесе вероятно след повече от месец Екозащитници, граждани и прокуратурата се обединиха срещу изграждането на завода за боклук край павликенското с

Няма да махат командири заради падналия самолет, първо чакат експертизи (Обзор)

Радев избухна: Самозванци, които не са рискували живота си за България, манипулират Пеевски продължава да им иска оставките, “ако в тях е останало воинско достойнство” Черната кутия на учебния

Земетресение със сила 4,1 удари Източна Турция

Земетресение с магнитуд от 4,1 по Рихтер беше регистрирано днес окръг Тунджели, Източна Турция, съобщи правителствената Дирекция за управление при бедствия и извънредни ситуации (АФАД)

Васил Терзиев: Отделихме рекорден бюджет от 5 300 000 лева за граждански проекти

Рекорден бюджет от 5 300 000 лева за граждански проекти е отделила Столична община, написа кметът на София Васил Терзиев в профила си във Фейсбук. „Независимо дали имате предложение за нова детска

Институции в Русе обсъдиха мерки за намаляване на трафика на ГКПП Дунав мост

Предлагане на мерки за регулиране нормалното изчакване и преминаване на тежкотоварните автомобили през ГППК „Дунав мост - Русе/Гюргево", без да се допуска образуването на опашки от неправомерно

>