Забавено лечение ли уби Личкана в ареста - въпросът виси от година

12.07.2024 15:10 Ваня Драганова Никола Михайлов
Ангел Личканов в съда в Пловдив след последното си задържане
Затворът в Пловдив, в който е и арестът.

20 юли 2023 г., 11 ч. Добре познатият още от 90-те години пловдивски ъндърграунд герой Ангел Личканов-Личкана е изведен от пловдивския арест, където бе задържан в края на юни заради хулиганство. Закаран е на преглед при кардиолог в медицинския център “Св. Иван Рилски Чудотворец” със съмнения за прекаран инфаркт. Дни преди това е споделил на близките си, че е прекарал две последователни нощи с много силни болки в гръдната област, сърдечни смущения и силен и продължителен задух.

Лекарят констатира остър инфаркт на миокарда и препоръчва болният незабавно да се хоспитализира в реанимация. Медицинските документи са предадени на охраната и на близките на Личкана, но въпреки това той е върнат в ареста. В 13,10 ч адвокатът на задържания Стоян Донков изпраща молба клиентът му да бъде настанен в болница на електронната поща на прокуратурата, звъни и на секретаря там.

Ангел Личканов обаче не е хоспитализиран. В 16,40 ч дежурният командир на отделение отваря вратата на килията и вижда Личкана на леглото с вестник в ръка и диоптрични очила на лицето. Задържаният не реагира, извикан е медик, който

установява, че няма сърдечна и дихателна дейност, а зениците му са разширени

В 16,45 ч е подаден сигнал на тел. 112 и екипът на Спешна помощ установява смъртта на арестанта вследствие на втори инфаркт в 17,19 ч.

Година по-късно въпросът имат ли вина за фаталния му край служители на ареста и на прокуратурата остава висящ, макар че майката на Личкана Васка, съпругата му Рени и двете му дъщери Христина и Васка заведоха дело и поискаха обезщетение от общо 800 000 лв. за тежката загуба. Те са убедени, че ако му беше оказана навреме нужната лекарска помощ, той би могъл още да е жив.

Искът е по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди, ответници са Главна дирекция “Изпълнение на наказанията” и прокуратурата. В него се твърди, че е налице незаконосъобразно бездействие на началника на ареста в Пловдив и на органите на прокуратурата, които не са изпълнили законовите си задължения да осигурят навременно лечение на пациента.

В разпитите пред Административния съд в Пловдив фелдшерът на ареста твърди, че са чакали разпореждане от прокуратурата, за да транспортират Личкана до болница, и че състоянието му не е било животозастрашаващо.

“Личканов никога не е имал оплаквания, навеждащи на сърдечносъдови заболявания. Познавам го отпреди, защото не за първи път е при нас. При приемането му го питах как е, той каза, че е пушка, че е здрав. Той за тези 20 дни (от задържането до смъртта му – б. р.) мина три-четири пъти преглед и нито веднъж не се е оплаквал, че е имал сърдечни проблеми, че е ходил при кардиолог или да е имал някакви оплаквания. По-скоро

се оплакваше, че не му стига въздухът в килията, страдал от клаустрофобия”,

разказва той. Един от надзирателите пък свидетелства, че фелдшерът му казал, че на Личкана са предписани медикаменти и трябва да бъде настанен в здравно заведение, не било обаче крайно наложително. “Той ми обясни, че след като кардиологът не го е приел по спешност, това означава, че трябва да се изпълнява терапията, която е изписана в амбулаторния лист, и

да се настани за лечение с прокурорско разпореждане

Звъннах на наблюдаващия прокурор Бригита Байрякова, която ми съобщи, че в 13,14 ч в системата на прокуратурата е депозирано такова искане за настаняване на лечение на г-н Личканов. Тя не ми каза какво отношение е взето, в момента била в заседание в съда”, описва случилото се служителят на ареста.

Друг надзирател пък разказва, че във фаталния ден Личкана правел лицеви опори, преди да бъде заведен на лекар. След връщането си в килията разговарял по телефона близо половин час, което било запечатано от камерите, после чел книга и нито медицинският специалист, нито дежурният командир на отделение повикали Бърза помощ - според тях това не се налагало към този момент.

Делото вече е разгледано от първата инстанция - Административния съд в Пловдив, решението не е в полза на близките на Личкана. Това произнасяне обаче не е след разглеждане на случая по същество. Исковете са отхвърлени на формалното основание, че Главна дирекция “Изпълнение на наказанията” не може да е ответник по делото, защото става дума за медицинска дейност, а здравните центрове към арестите и затворите са лечебни заведения към Министерството на правосъдието.

“Съдът приема, че фелдшерът не си бил свършил работата и искът трябва да е насочен срещу неговия работодател, който не е дирекция “Изпълнение на наказанията”, а самото Министерство на правосъдието. Съдията смята, че началникът на ареста не е бил длъжен да се произнася, защото не бил сезиран. А по делото са събрани категорични доказателства, фелдшерът го е информирал за ситуацията и за документите, издадени за спешна хоспитализация. Няма кой повече да го сезира. И това, при положение че фелдшерът признава, че е уведомил началника си, който заявява: “Аз му казах, че няма да предприемаме нищо, защото изчакваме прокуратурата.” Тези думи ги има в протоколите по делото и е ясно, че

началникът е бил надлежно информиран за належащата хоспитализация

преди смъртта на арестанта. Няма как да говорим, че фелдшерът не си е свършил работата. Но това е само първата инстанция и със сигурност ще обжалвам”, категоричен беше пред “24 часа” адвокатът на близките на Личкана Стоян Донков. Впрочем преди година, когато наш репортер му се обади да пита какво става с клиента му, първоначално той твърдеше, че Личкана е жив.

Замерил с паве шофьор на автобус, затова го прибрали

56-годишният Ангел Личканов беше задържан на 25 юни 2023 г., защото на участък на бул. “Христо Ботев” в ремонт се спречкал с шофьор на автобус. Мерцедесът му пречел на рейса да мине и водачът два пъти надул клаксона. 

Личкана се ядосал, счупил шофьорския прозорец и замерил с паве водача. Не успял да го уцели, взел микрофона от автобуса и ударил шофьора в слепоочието.

Три дни преди това нападнал 23-годишна шофьорка на червен светофар в Пловдив. Пред съда, който гледаше мярката му за неотклонение, той отричаше. “Кажете просто, че съм Ангел Личканов и затова съм в ареста. Гледа се не какво съм направил, а само името ми. Всичко е измислено, ако трябва, ще се боря докрай”, казваше той.

Известността на Личкана е още от 90-те години, когато името му се свързваше с групировката ВИС-2. Осъждан е за изнудване на бизнесмена Васил Пиронков, от когото искал 200 хил. долара, за да няма проблеми с него. Първоначално е осъден на 10 г., впоследствие наказанието е намалено на 2. През февруари 2015 г. блъсна с колата си 12-годишно дете на бул. “Цар Борис Трети Обединител”, което почина. Личкана беше задържан, но после стана ясно, че момчето е изскочило внезапно на платното, а водачът не се е движил с висока скорост.

Личкана има в биографията си и друго пътно хулиганство – ударил брат и сестра, позволили си да му свирнат с клаксон. През лятото на 2020 г. пък беше хванат заедно със съучастник в опит да пренесат през зелена граница от България в Турция 8,4 кг марихуана.

Срещу Ангел Личканов е имало 2 опита за атентат – стреляли по него, подпалван е и джипът му. Оцелява и двата пъти. Инфарктът в ареста обаче го уби.

Други от От Пловдив

1000 лв. плаща млад водач, не спрял на палка в Пловдив, блъснал друга кола и хукнал пеш

Книжката му била отнета за отказ от тест за наркотици няколко месеца преди гонката Глоба в размер на 1000 лв. договори шофьор, попречил на младши автоконтрольори от пловдивския сектор "Пътна полиция"

Кметът на Пловдив дари на пожарната дрон без аналог

Пловдивската пожарна вече разполага с професионален дрон от най-ново поколение, който ще осигури  възможности. Чрез заснемане от въздуха той ще дава на огнеборци и спасители ценно предимство

Пловдивчанката, убила приятеля си с гира, се отказа да обжалва присъдата си от 20 г. затвор

ВКС пък отказа да образува производство по оспорването на близките на умъртвения Божан Пловдивчанката Красимира Лалева, която на 21 октомври 2021 г. уби приятеля си Божан Иванов

ГДБОП разби канал за цигари без бандерол в Пловдив, има арестувани

Голямо количество цигари без бандерол е пресякла в Пловдив ГДБОП, съобщи прокуратурата. Има задържани и предстои държавното обвинение да излезе с повече подробности

Eдиният от обвинените за кражба на 201 хил. лв. в Белозем бил на маса с пострадалия

11 хиляди лева били натъпкани в малка детска касичка в къщата на Стоян Какачоров Защитниците на обвиняемите се съмняват дали това е сумата 42-годишният Георги Тиклев

>