Разкаянието е по-силно от самопризнанието: Защо Адриан, който прегази Ани и Явор, получи само 6 г.

09.07.2024 07:30 Цветелина Танкинска
Бащата на Явор държи снимка на влюбените, които Адриан помете.

Продължават протестите на близките на Ани и Явор, прегазени на пешеходна пътека на 8 май 2023 г. на софийския бул. “Сливница”.

Родителите на влюбените годеници са твърдо решени да обжалват пред Софийския апелативен съд присъдата на Адриан Антонов - 6 г. при първоначален общ режим. Категорични са, че ще продължат битката си за по-строги наказания заедно с други роднини на деца и младежи, загинали на пътя.

Делото срещу 18-годишния Адриан се гледа по съкратената процедура, защото младежът се призна за виновен и прие изцяло обвинението на прокуратурата. Автотехническата експертиза показа, че той е шофирал по булеварда в посока от центъра към кв. “Люлин” с два пъти над разрешената скорост – 106 км/ч.

Ани и Явор избраха България, но България не избра Ани и Явор - коментира майката на момичето Десислава Малчева, след като чу присъдата на Антонов. - Децата ни имаха възможност да продължат живота си извън България, но избраха да го направят тук. Искаха да създадат семейство, да имат деца и да се реализират в родината си.

Бащата на Явор допълни, че за същото престъпление във Франция давали 30 години, а в други страни - дори доживотна присъда.

Роднините на Анна-Мария Малчева и Явор Стоянов поискаха максималната присъда по нашите закони. Съдебният състав заключи, че има несъмнени доказателства за извършено престъпление, за което законодателят предвижда от 5 до 15 г., средното на което е 9 г., тъй като Адриан призна вината си. Магистратите обаче я намалиха с 1/3 и тя стана 6 г. Съставът мотивира решението си с “баланс” между утежняващите и смекчаващите вината обстоятелства. Прие за смекчаващо обстоятелство не самопризнанието, а разкаянието на задържания, тъй като е “предпоставка за превъзпитание”. Също и това, че е млад, неосъждан и с добра характеристика. Съдът прие три характеристики - от класната на Адриан, по местоживеене и от църквата, в която е свирил на китара.

На последното заседание бе призован и познат на младежа, който се е возил в колата му. Той го определи като внимателен шофьор, а превишаването на скоростта с 56 км/ч - като прецедент за крехкия му тримесечен стаж зад волана.

Сред утежняващите вината обстоятелства магистратите отчетоха превишената скорост, както и младата възраст на загиналите.

Съдебният състав е наясно с чудовищната мъка на близките на загиналите, както и с чудовищната вина, която изпитва подсъдимият, заключи съдия Биляна Вранчева. Адриан получи и забрана да шофира автомобил за 9 г.

Съжалявам, срам ме от себе си - каза той от подсъдимата скамейка. - Не мога да погледна семействата на загиналите в очите. Искрено се разкайвам за това, което съм направил.

Адвокатът на близките на жертвите - Илия Тодоров, обясни, че след катастрофата са въведени законови промени - вдига се долната граница на предвиденото наказание от 5 години, вместо 3, както беше досега, а горната граница е 15 години лишаване от свобода. Това увеличение обаче не може да се ползва в настоящото дело, тъй като се случи впоследствие.

По-ниската присъда на Адриан за причиняването на катастрофата, в която загинаха Ани и Явор, не е прецедент. На 6 години и 6 месеца беше осъден 28-годишният Филип Михайлов, който на 11 август 2015 г. със 122 км/ч с “Ауди 80” блъсна ученици и причини смъртта на 16-годишната Велислава Цанкова и връстника ѝ Марино Цветанов. 15-годишната Петя Божкова оцеля с тежки наранявания. Мотивите за присъдата му бяха, че престъплението е по непредпазливост, а не умишлено. Също и защото не е правил опити да се укрива.

За тежки катастрофи на пътя има и условни присъди. На 13 януари шофьорът, който м. г. блъсна и уби съдия Емилия Петкова от закрития Апелативен специализиран наказателен съд, беше осъден условно на 3 г. затвор с 6-годишен изпитателен срок. Той е причинил по непредпазливост смъртта на Петкова, като не контролирал колата си и е карал с несъобразена скорост.

Делото приключи само за 3 месеца. Петкова загина на магистрала “Тракия”, докато шофира “Тойота Ярис” в крайна лява лента с много ниска скорост от 18-20 км/ч заради силно задимен участък от пожар. В същата лента се движи и подсъдимият, който не намалява. Заради влошената видимост не успява да забележи колата на съдийката и я удря в задната част. Петкова загива на място.

Други от От страната и света

Пеевски изключи от ДПС Кючюк и 22-ма на Доган. Той му върна с кмета на Кърджали и депутати (Обзор)

Съдът отказа на жената на арестувания депутат Джейхан Ибрямов да запази името "Алианс за права и свободи" Десетки членове на ДПС, сред които евродепутатът Илхан Кючюк, народни представители

След 14 дела в съда екоорганизации с нов опит да спрат "Струма", но отвън (Обзор)

Магистратите отхвърлиха всички искания да не се строи последният участък от магистралата, за него има действаща екооценка След 14 неуспешни опита за спиране на магистрала “Струма” през Кресненското

Осъдиха на 8 години затвор рускиня, призовала за убийството на Путин

Военен съд в Москва осъди днес 43-годишна рускиня на осем години затвор в наказателна колония за публикуване в интернет на антивоенни коментари, в няколко от които призовава за убийството на

Борис Бонев предлага и 3 януари да е неучебен ден в София

"Спаси София" предлага и 3 януари да бъде неучебен ден в столицата. Причината е, че ваканцията за учениците е от 21 декември до 2 януари. 3 януари обаче се пада в петък и така децата трябва да отидат

За първи път ЕС ни дава пари да си купим оръжие (Обзор)

Два F-16 кацат у нас през март Военните ще закупят модерни зенитно-ракетни комплекси IRIS-T SLM (“Ирис”) в съвместна поръчка с още пет държави - Германия, Словения, Австрия, Естония и Латвия

>