7 или 9 г. е мандатът на Атанасова и Белазелков, решава КС
Възможно е още другата седмица да има произнасяне за служебния премиер, двойното гражданство и другите промени в основния закон
След почти седем месеца очакване Конституционният съд ще се произнесе на 9 юли за избора и мандата на двамата конституционни съдии Десислава Атанасова и Борислав Белазелков. А според неофициални данни това ще предхожда много кратко във времето очакваното с нетърпение решение за последните промени в основния закон, приети в края на декември м.г. Не е изключено КС да каже за тях още другата седмица.
Нагласите са, че за противоконституционни ще бъдат обявени текстовете за служебния премиер и двойното гражданство
Юристи обаче не съзират проблем, ако между връчването на втория и третия мандат съдът каже, че е незаконен текстът президентът да избира служебен премиер измежду няколко души.
По отношение на Атанасова и Белазелков КС няма да се произнася само за мандата им, а за избора им в цялост. Двамата са съдии от 19 януари т.г., когато 49-ото народно събрание ги избра с гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. Атанасова беше номинацията на ГЕРБ, а пенсионираният съдия от ВКС - на ПП-ДБ. За него гласуваха 154 депутати, а за нея - 159. В решенията за избор на двамата обаче депутатите записаха, че Атанасова и Белазелков са с мандат от 9 години, и посочиха на чие място отиват в КС. Атанасова - на Гроздан Илиев, чийто мандат изтече през февруари 2022 г., а Белазелков - на Анастас Анастасов, чийто мандат приключи още през ноември 2021 г. Това предизвика много въпросителни, защото само дни по-рано (на 11 януари) КС даде тълкуване на основния закон за мандата на избраните със закъснение конституционни съдии. В него се казва, че избраните или назначените след предвиденото обновяване на състава упражняват правомощията си само за оставащия срок от мандата. Тоест Атанасова и Белазелков трябва да са конституционни съдии под 7 г., но депутатите записаха категоричното “9 години”.
Това даде повод президентът и народните представители от БСП, “Възраждане” и ИТН да сезират съда. Но поискаха произнасяне за избора в цялост, защото според депутатите процедурата била ускорена и народните представители не могли да се убедят в качествата на кандидатите. Румен Радев пък застъпи виждането, че процедурата по избор на Атанасова и Белазелоков само формално била открита, публична и прозрачна, но това “не е достатъчно, за да се спази буквата и духът на закона”.
Очакванията са, че КС няма да отмени целия избор,
но ще обяви за противоконституционно решението в часта за продължителността на мандата.