Съхранението на фигурите от Паметника "1300 г. България" струва 41 хил. лв. - в таен склад са
Преди около 10 години бе премахнат Паметника "1300 г. България" пред НДК в София. През 2017 г. там бе върнат лъвът от съборения през 1977 г. Мемориал на Първи и Шести пехотен полк.
В края на 2014 г. пък Столичният общински съвет взе решение свалените фигури от паметника скулпторните пластики от паметника да бъдат съхранени в тогавашният ОКИ Музей за историята на София и да бъдат предприети необходимите действия за избор на подходящо място за постоянно експониране.
Общинският съветник от "БСП за България" Еньо Савов е отправил питане към кметът на София Васил Терзиев "Къде са експонирани въпросните пластики за посещение от граждани?".
В отговора си кметът обяснява, че през 2018 г. е отправена покана към Министерството на културата елементите да бъдат приети във фонда на Музея за социалистическото изкуство, заради художествената стойност на паната и принадлежността им към мемориален комплекс от епохата на социализма.
Министерството на културата обаче връща отговор на Регионалния исторически музей-София, че "паната не са конкретно свързани с периода на социализма и тематично не отговарят на профила на филиала". И обясняват, че монтирането на паната в отритото пространство на Музея на социалистическото изкуство не е възможно технически.
"За да може скулптурите да бъдат експонирани е необходимо да се изготви проект за изграждането и монтирането им върху постамент, той като елементите не могат да стоят самостоятелно. За целта е необходимо първоначално да се намери и подходящ терен, кaкmo и да се осигурят средства", пише в отговора си кметът. В момента скулптурите се съхраняват временно в РИМ-София на основание решение от 18 декември 2014 г. на СОС, а то не предвижда експозиционна дейност, а има за цел съхраняването на обектите до намиране на трайно решение.
Демонтираните скулптурни елементи от паметника са общо осем, с много големи размери.
След свалянето им през 2017 г. те са предадени за временно съхранение на Регионален исторически музей-София. В периода 2017-2022 г. се съхраняват на открито, на територията на охраняем частен терен в село Требич. През 2022 г. се налага преместването им на друг, отново частен терен в близост до София.
Периодично реставратори от музея пък правели оглед на елементите и следят състоянието им.
"Достъпът до тях и разгласяването на местоположението им са ограничени, поради съображения за сигурност. Разходите за тяхното съхранение от ноември 2017 до май 2024 г. възлизат на 41 000 лв. Разбираме, че темата със съхраняването на паметниците е важна и буди интерес, особено В контекста на дискусията около съдбата на паметника на Съветската армия, но моля и вue ga проявите разбиране и да уважите желанието ни да не разпространяваме информация, относно местосъхранението на фигурите от Паметника "1300 г. България, с цел тяхната сигурност", пише още в отговора си Терзиев.