В Гърция си добре, ако работиш 6 дни, в Германия - 4 дни, у нас - на 2-3 места

08.07.2024 10:41 Георги Ангелов, старши икономист, “Отворено общество”
Пари Снимка: Пиксабей

В южната съседка просто изкарват на светло нещо, което често се прави и в България

Докато масово на Запад се дискутира въвеждане на 4-дневна работна седмица, Гърция предизвика всеобща изненада, като наскоро въведе възможност за 6-дневна работа за някои индустрии. Целта на закона, който беше приет миналата есен и влезе в сила на 1 юли тази година, е да ускори икономическия растеж и да намали сивата икономика и недекларирания труд. Синдикатите и опозицията в Гърция го заклеймиха и го определиха като връщане към XIX век.

Наистина, шестдневната работна седмица е норма в края на XIX и началото на XX век – при това често се работи по 12 часа на ден, т.е. около 70 часа седмично. Петдневната работна седмица с 40 часа става стандарт в Америка едва през 40-те години и след това се разпространява по целия свят, включително в България в началото на 70-те години. Сега 40-часовата работна седмица е глобален стандарт, а много страни експериментират дори с по-малко часове и/или по-малко работни дни седмично. Това ще си остане така въпреки скорошните промени в Гърция.

Макар че прочетохме шокиращи заглавия за връщане на 6-дневната работна седмица в Гърция, всъщност промените са далеч по-ограничени. Гърция позволява 6-дневна работна седмица само за някои индустрии, които оперират денонощно на 24-часов трисменен режим на работа. При това става въпрос само за изключителни случаи - при неочаквано високо натоварване и краткосрочна липса на достатъчно хора. Но и в тези случаи само по желание на работника и срещу значително по-високо заплащане – 40% надбавка за допълнителния ден работа и 115% добавка, ако се работи в неделя.

Гръцкото правителство твърди, че и сега много хора в Гърция работят извънреден труд, но понеже липсва регламент, доходите не се декларират и остават в сивата икономика, а и не е ясно дали наистина се плащат надбавки за извънреден труд. Тоест идеята на властите е да изсветлят извънредния труд и да наложат по-високи надбавки и права за работника, така че да защитят и неговите права, както и да повишат приходите в държавния бюджет.

Гърция, между другото, не е първата страна, която отиде в тази посока. Спомняме си, че през 2019 г. имаше големи протести в Унгария, когато правителството на Орбан също разреши до 400 часа годишно извънреден труд, но само със съгласие на работника и с високи надбавки. 400 часа годишно е точно един работен ден седмично, т.е. Унгария въведе същото нещо като Гърция преди пет години. Просто не го нарича 6-дневна работна седмица, а извънреден труд.

В България също по изключение е разрешен извънреден труд, по принцип до 150 часа годишно, но с колективен трудов договор може да се достигне до 300 часа годишно. В България ограничението е до 6 часа извънреден труд на седмица, като заплащането е с 50% надбавка, 75% за работа в почивни дни и 100% надбавка за официални празници.

Но тези ограничения за извънреден труд се отнасят само за работа при един работодател. В България обаче няма особени ограничения, ако човек иска да работи на две или повече места – на трудов или граждански договор. Преди години например имаше един професор, който преподаваше в три университета на пълен работен ден и имаше и четвърта работа също на пълен работен ден – той беше уволнен, но съдът го възстанови на работа. Този пример е показателен, че в България няма реални ограничения човек доброволно да работи много повече от 40 часа на седмица, стига да не е при същия работодател. За много хора, особено млади, това е начин да си осигурят по-високо заплащане, за да могат да си купят жилище, например. За други, като медицинските сестри, работата на няколко места е единственият начин да изкарат по-висок доход.

Пандемията направи масов и един друг революционен начин на работа – работата от вкъщи. Много работещи, особено младежи, предпочитат работата от вкъщи, която им дава повече гъвкавост къде и как да работят, кога да почиват – виждаме често такива да работят в някое кафене или в парка; някои работят за работодатели в чужбина, но са физически тук. Някои използват тази гъвкавост да работят по-малко часове, но при други се случва точно обратното – липсата на определено работно време понякога води до преработване и по-дълги работни часове вкъщи. Затова и практиката на работа от вкъщи не е еднозначна и зависи от индивидуалните предпочитания и от вида на работата. Но работодателите все повече трябва да са гъвкави и да предлагат такива форми на работа, иначе губят конкурентност на пазара на труда.

В други страни, като Германия например, се сблъскват с друг проблем – социалните помощи и придобивки са толкова щедри, а данъците върху труда са толкова високи, че човек понякога няма никакъв стимул да започне работа.

По-големият проблем е, че германските работници отработват най-малко часове годишно в сравнение с всички развити страни, и то невинаги доброволно – заради данъчни облекчения и ставки много хора нямат стимул да работят повече, защото допълнителният им доход отива изцяло за данъци (в някои случаи нетният доход на човек спада, ако работи повече!). Неслучайно в проектобюджета на Германия за 2025 г., обявен в петък, се предлагат данъчни облекчения, които да стимулират допълнителни часове труд.

В България масовият проблем все още е относително ниското заплащане – това принуждава много хора да работят допълнителни часове на две и повече места. Но той няма да се реши регулативно, а по-скоро чрез политики за ускорен икономически растеж, включително повече инвестиции и привличане на инвеститори с по-висока добавена стойност. Предвид дефицита на кадри тенденцията е повишението на заплатите да продължи, така че бизнесът няма избор, освен да се адаптира към по-висока производителност.

Други от Анализи

Защо хиляди войници дезертират от руската армия?

Хиляди руски войници са дезертирали от началото на войната срещу Украйна. С това те излагат на риск не само собствения си живот, но и живота на близките си

И на 45 г. да сте, внуците ви викат “баба” и “дядо” - несправедливо, понякога обидно

В повечето чужди езици има различни думи за възрастните и прародителите, защо не и в българския Недостатък на българския език е, че много от възрастните хора – на видима възраст над 70-75 г

Щедростта на политиците направи половината пенсионери еднакво бедни

Вноската догодина няма да се вдига, ръстът ще е по швейцарското правило Щедростта на политиците към пенсионерите стигна своя неизбежен край. Битката за любовта им доведе до това

Го бараме Трамп

Как на Балканите викат духовете на великите сили Един призрак броди из Западните Балкани - призракът на тръмпизма. Този дух тръгва от Вашингтон, спира в Будапеща, пие едно кафе в Белград и разбира се

Радостин Василев: Няма председател на парламента заради ДБ и БСП

След поредния провал в избора на председател на парламента, Радостин Василев от МЕЧ коментира в кулоарите, че причината да няма такъв са "Демократична България" и БСП

>