Ректорът на НХА: За да се създаде паметник решават няколко комисии, важно е как се вписва
Три съвета, две комисии, а при необходимост Министерството на културата и главният архитект на Столичната община - всички тези институции са нужни, за да получи един паметник мястото си в София или в страната. Писмено становище дава и Експертният художествен съвет (ЕХС), начело на който е ректорът на Националната художествена академия проф. Георги Янков.
Експертният художествен съвет (ЕХС) има задачата да даде или не съгласие за това доколко е удачно местоположението на един паметник, художествен елемент и пр. на територията на Столична община, но не и да дава разрешение дали те да бъдат създадени. Слава богу, нямаме задачата да преценяваме историческата им значимост и дали паметници да бъдат премахнати, обясни проф. Янков пред “24 часа”. По думите му процесът е доста тромав, докато отделни ентусиасти или инициативни комитети получат “Да” и бъдат направени паметници, възпоменателни плочи или художествени елементи за “естетизация на територията на София”. Паметник не може да бъде поставен, ако преди това не е съобразено къде точно ще бъде позициониран той и как “ще се върже с околната среда”. Затова в Художествения съвет влизат експерти от различни области - изкуствознание, архитектура, история, социология, градоустройство, културология, туризъм, пластични изкуства и пр.
Подобен беше казусът с паметника на Стефан Данаилов, за който “24 часа” писа. Инициаторката - актрисата Ирен Кривошиева, искаше да е в градинката пред Народния театър, но от съвета не разрешиха, защото там вече има доста паметници и ще стане претрупано. А и самата градинка е паметник на културата. Предлагат да се разположи близо до дома на Ламбо, където има градинка с неговото име. “Посъветвахме да помислят и за други решения. В комисията сме длъжни внимателно да прецизираме къде да се постави нещо и то да не бъде прекалено. Както и да поемем негативите от тази наша дейност”, допълни Янков.