Работилница за можещи
Или как младите да разгърнат потенциала си
Кои са най-модерните и интересни професии за младите хора днес? Еднакви или различни са интересите на учениците, студентите, младежите в неравно положение? Проектът „Работилница за можещи" потърси отговори на тези въпроси като срещна млади хора от различни райони на София с експерти и популярни лица, които се занимават с най-новите професии.
Работилниците гостуваха на столични училища, на студенти от Нов български университет, на центрове за култура и спортни клубове. Възпитаниците на Специализираното училище за ученици с увреден слух „Проф. Дечо Денев" имат опит в кулинарията, защото като иновативно училище изучават професията готвач и декорация на сладкарски изделия. Съобразена с интересите им бе лекцията и практическата демонстрация на Виктория Станимирова, студент в престижната академия Le Cordon Bleu в Лондон. Тя организира работилница за здравословни рецепти и показа различни нови техники за приготвяне на сладкиши без захар и на пролетни рулца. Участниците в работилницата показаха добри умения и приготвиха здравословни бонбони, които после опитаха с удоволствие.
В 94-то средно училище "Димитър Страшимиров" в квартал „Христо Ботев" в София „Работилница за можещи" започна с ревю на еко дрехи, ушити от хартиени отпадъци. Красивите гимназистки са направили тези еко рокли като част от обучението си за опазване на околната среда. Съучениците им, които се интересуват от „постване" в социалните мрежи получиха ценни съвети как по-професионално да монтират и подготвят своите видеоклипове. Учители им бяха Анета Дешова и Диляна Трайкова, които работят в БНТ и всеки ден създават видео съдържание. Футболният отбор на училището е с много добри изяви и съвсем естествено срещата със спортния журналист от Нова телевизия Ивайло Пампулов привлече много участници. Някои от тях влязоха в ролята на коментатори на епизоди от италианското футболно Калчо, представени от журналиста.
Една от най-популярните форми в новите медии днес е подкастът. А водещият на сутрешния блок на БНТ Симеон Иванов е добър във воденето на подкаст. Срещата с него в „Центъра за изкуства, култура и образование „София" в квартал „Надежда" привлече много млади хора от района. Той показа съвременни технологии и устройства за запис на подкасти, включително пулт за подкаст и висококачествени микрофони. Симеон демонстрира как се записва и продуцира подкаст, като обясни значението на импровизацията и свободата в този модерен медиен формат. Преди демонстрацията, Иванов разказа за своя кариерен път, който е пример как да успееш в новите професиии в днешно време.
Спортът продължава да е заниманието, което привлича младите хора и осмисля свободното им време. В боксовия клуб на олимпийската шампионка Стойка Кръстева на стадион „Локомотив" тренират и момчета, и момичета. Спортният журналист от БТВ Илия Илиев им разказа и показа, как се прави интервю с олимпийски шампион. В работилницата се включи и проф. Сергей Игнатов, който от години се занимава любителски с бокс. Той разказа на младите как спортът може да изиграе важна роля в професионалното израстване на човек.
В район Банкя се намира 78 СУ „Христо Смирнески", което със своите 15 906 кв.м. площ се определя като най-голямото училище на Балканския полуостров. В залата на музея на това училище единадесетокласниците, които се подготвят за изпълнители на термални процедури в балнеологични и възстановителни центрове се срещнаха с двама млади и успели лекари. Интересът към темата "Здраве и възможности за развитие в здравеопазването" беше голям. Доктор Наталия Картулева, кардиолог от болница „ Пирогов" и доктор Лорис Папазян, стоматолог привлякоха вниманието на присъстващите не само с интересните си истории, но и с демонстрацията на модерни уреди, които подпомагат тяхната диагностична работа. В работилницата учениците сами провериха състоянието на кръвоносните си съдове с портативен доплер, а на един от участниците бе направена моментална снимка на зъбите с интраорален скенер.
Какво е рекрутинг, кои са „ловците на глави", как фирмите намират своите служители, дори и шефове ли се търсят чрез разузнаване? Тези и други въпроси поставиха студентите от Нов български университет на Ирена Жотева, която управлява една от най-големите фирми за подбор на персонал. Студентите питаха „как да се представя добре на интервю за робота, как търсите специалистите, от които фирмите имат нужда, отразяват ли се политическите промени на пазара на труда". Ирена Жотева отговори на всички и разговорите продължиха дълго след края на работилницата.
„Работилница за можещи" е проект по Програмата за изпълнение на младежки дейности на Министерството на младежта и спорта, който подкрепя и насърчава творчеството и инициативите на младите хора за развиване на личностните им умения и компетенции. Най-интересните моменти от работилниците са публикувани във фейсбук страницата „Работилница за можещи" и в книга „Книга на компетенциите".