Учени: Птичият грип се разпространява бавно, но това може да се промени за един миг
Специалисти, които следят разпространението на птичия грип, са все по-загрижени, че пропуските в наблюдението могат да ги държат няколко стъпки назад от нова пандемия, предаде Ройтерс.
Много от тях наблюдават новия подтип на птичия грип H5N1 при мигриращите птици от 2020 г. Но разпространението на вируса в 129 млечни стада в 12 американски щата сигнализира за промяна, която може да го доближи до възможността да се предава между хората. Инфекции са открити и при други бозайници - от алпака до домашна котка.
"Изглежда почти като пандемия, която се развива на забавен каданс", каза Скот Хенсли, професор по микробиология в Университета на Пенсилвания. "В момента заплахата е доста ниска ... но това може да се промени за един миг."
Колкото по-рано се получи предупреждението за прескачането на вируса към хората, толкова по-скоро здравните служители по света могат да предприемат мерки за защита на хората, като започнат разработването на ваксини, широкомащабни тестове и мерки за ограничаване на разпространението.
Наблюдението на млечните крави в САЩ засега се ограничава до тестване на стадата, преди да преминат границите на щата. Усилията на щатите за тестване са непоследователни, а тестването на хора, изложени на болни говеда, е оскъдно, казаха пред Ройтерс държавни здравни служители и експерти по пандемичен грип.
Някои пандемии, включително COVID-19, пристигат с малко предупреждение. При последната грипна пандемия, причинена от H1N1 през 2009 г., вирусът и неговите предшественици първо се разпространиха сред животните за няколко години, казва Хенсли, но по-голямо наблюдение би могло да помогне на здравните власти да се подготвят.
Трима души в САЩ са дали положителни проби за птичи грип H5N1 от края на март след контакт с крави, като са имали леки симптоми. Един човек в Мексико е бил заразен с отделен H5 щам, който не е бил наблюдаван преди при хора. За него не е известно да е бил изложен на контакт с животни. Други случаи бяха съобщени в Индия, Китай и Австралия, причинени от различни щамове, пише БТА.
Според Световната здравна организация рискът от H5N1 за хората е нисък, тъй като няма доказателства за предаване на вируса на човек. Някои инструменти са на разположение, ако това се промени, включително ограничени количества от съществуващата ваксина срещу H5N1 и антивирусни лекарства като Тамифлу.