Илияна Йотова в Пловдив: Несериозно се подходи към участието ни в срещата на върха на НАТО
Все още нямам отговор дали ГЕРБ иска да направи правителство или ще ходи на избори, каза вицепрезидентът
Много несериозно се подходи към участието на България в срещата на върха на НАТО. Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова при закриването на международния форум "Азбука. Език. Идентичност“ в Пловдив. Двудневната конференция се състоя по нейна инициатива, като вторият ден от форума бе в Регионалния исторически музей. Йотова изрази своята амбиция форумът да се организира за трети път през 2026 година.
"Нашата задача е да пазим българския език и да го развиваме. Не очаквах толкова интересен и богат форум. Считам, че за ден и половина направихме опит за синтез на ролята на България, на българската книжовност и култура от 9-и до 21-ви век. Едно начинание, което заслужава голямо уважение", заяви Йотова. По думите ѝ "българистиката има много голямо бъдеще". Опитът и желанието ни да обвържем тази тема с темата за идентичност се оказа много интересна и ползотворна, подчерта още вицепрезидентът.
Тя благодари на всички учени, които взеха участие във форума, като открои ролята им за по-сериозното изучаване на българистиката на повече места по света и изрази надежда, че българистиката ще си върне значението, което е имала преди години.
Вие сте най-добрите посланици на България, посвещавайки се на изучаването на българистиката, обърна се Йотова към учените и изрази надежда, че следващият форум ще разшири още повече своята проблематика.
Българите зад граница са около 2 милиона и половина нашата задача е да пазим българския език и да го развиваме, допълни още Илияна Йотова, цитирана от БТА.
В двудневния форум "Азбука. Език. Идентичност“ взеха участие над 30 известни учени слависти от 11 държави, заедно със свои български колеги, които дискутираха значението на буквите, думите, езика, културата и мъдростта за славянското наследство, неговото опазване и разпространение в съвременния свят, както и значението на езика и идентичността в процесите на глобализация.
Изглеждаме като периферна държава в очите на нашите партньори от НАТО, каза Йотова. Тя коментира въпроса с отказа на държавния глава Румен Радев да застане начело на българската делегация на срещата на върха на НАТО.
"Не мога да коментирам този въпрос по съдържание, защото не познавам текста на Министерското решение. Не знам дали някой друг го познава освен самите автори на текста. Трудността според мен възникна от това, че в момента ние имаме служебен кабинет, за който президентът на страната, според последните конституционни изменения, не носи отговорност. Тоест има някаква позиция на Министерски съвет, която трябва да стане достояние на всички и да получи своята санкция. Държа да подчертая, че ние сме парламентарна република, а решенията, които ще бъдат взети на тази среща във Вашингтон са изключително важни. Много е сериозен градусът на напрежението и не е сериозно ние да не бъдем запознати с тази позиция", коментира вицепрезидентът Илияна Йотова.
"Много несериозно се подходи към участието на България в срещата на върха на НАТО. Това съмнение, което беше създадено - дали ще ходи президентът, дали трябва да ходи министър-председателят и като какъв отива той - като министър-председател или като външен министър. Само си представете как изглеждаме в очите на нашите партньори. Изглеждаме като периферна държава и затова аз смятам, че час по-скоро трябва да има стабилно правителство, за да се сложи край на тези експерименти. Обидно ми е, че самите ние се поставяме в подобна ситуация. Така че се надявам всички да видим какво пише в този текст и да разберем защо той по никакъв начин не беше консултиран предварително с президента, защо има резерви да бъде представен и пред Народното събрание. Ние преди всичко като български граждани, имаме право да знаем с каква позиция отива българското правителство на тази толкова важна среща", каза още Йотова.
Илияна Йотова коментира също така и връчването на първия мандат и евентуалното съставяне на правителство в близкото бъдеще. "Доколкото разбрах, президентът е насрочил връчването на първия мандат за понеделник, така че от тук нататък, когато първата политическа сила вземе мандата, тя ще има по Конституция една седмица, за да вземе своето решение. Ако питате за моето лично мнение и наблюдение, аз все още нямам отговор за себе си дали ГЕРБ иска да направи правителство или ще ходи на избори. В първата политическа сила определено има някакви колебания, ако човек съди по изявленията, които медиите предават", каза вицепрезидентът.