Денят, в който политиката в България умря

28.06.2024 09:30 Диляна Ценова
Протестите през 2020 г. в триъгълника на властта в София. СНИМКА: РУМЯНА ТОНЕВА

4 години по-късно драматурзите са изчерпани. Вместо тенденции умните глави на партийните централи забъркват слухове и клевети Народни представители в пленарната зала на парламента

В политическите анализи вече изобщо не става дума за политика – сигурен знак, че демокрацията е в опасност.

Вместо да жонглират с вечните интереси, стратегическите позиции, пресичащите се точки, европейските и световните тенденции, умните глави, излъчени от партийните централи да разясняват процесите, разбъркват енергично в дълбок съд клетви, закани, слухове и клевети, гарнирайки манджата с щипка достоверност, от сутрешни блокове и радиоинтервюта.

Аудиторията на турските и индийските сериали се задоволява с опростенческия прочит на сложната реалност, останалото население, отегчено и затоплено, нехайно се излежава на сянка. Никъде не се срещат изрази като “правосъдна реформа”, “привличане на инвестиции”, “национална сигурност”, “оттегляне на държавата от бизнеса”, “план за възстановяване и развитие”…

Засенчват ги нови, нетрайни, но високо рейтингови сюжети

за снайперисти върху горещи покриви, раздори между Полковника и Вожда на дебелокожите, блянове за трета цедка, разобличена любов между русофили и галеници на Чичо Сам. Същинско surf and turf меню!

При внезапна проверка, каквито правят за оборудвана аптечка в багажника, само една-две политически сили са в състояние да извадят адекватни програми за управление, някакви работещи схеми и разумни компромисни доводи. Всичко останало натиска клаксоните, усилва чалгата и дава газ към следващата челна катастрофа.

Следвайки хронологията на провалените правителства, не е трудно да се забележи, че трайната политическа нестабилност в България започва на 9 юли 2020 г с първия от дълга серия протести срещу Бойко Борисов и Иван Гешев. Невероятният куриоз е, че

в същия ден страната ни влиза в световния мейнстрийм

с новината, че е приета в т.нар. чакалня на еврозоната. Направена е огромна крачка напред към интеграцията в свободния свят, епохален пробив, който само у нас никой не забелязва.

Ето какво съобщава в онзи паметен летен ден “Капитал”: “България официално е приета във валутния механизъм ERM II, а БНБ влиза в т.нар. тясно сътрудничество с ЕЦБ, което представлява достъпа до банковия съюз за страни извън еврозоната. По правилата на механизма страната трябва да поддържа валутния си курс в диапазон от плюс-минус 15% около централния курс, който за България ще е 1.95583 лв. за евро. Това е курсът, при който левът е фиксиран от 1997 г. насам, а в официалното съобщение от Франкфурт изрично се подчертава, че България запазва едностранно режима си на валутен борд”.

Вестникът помества още топло поздравление от шефката на Европейската централна банка Кристин Лагард, в което тя припомня, че “еврото е част от нашата споделена идентичност и осезаема връзка между над 340 милиона души в цяла Европа”.

Но тук шампанско не гърми, с неистовия блясък в очите на камикадзе тълпи затискат триумфа с викове “Оставка”.

Светът смаяно наблюдава

как българите маршируват след вдигнатия юмрук на своя разгневен президент. В опит да надвика истерията и да развее знамето на победата, Борисов привиква под прозорците на кабинета си стотици гербаджии, излиза и им съобщава, че скоро ще сменяме парите.

Протестиращите обаче ги разгонват с ругатни, погват подплашени лели ГЕРБ по улиците, преследват ги чак до автобусите им “Случаен превоз” и крещят в лицата им, че са слуги на мафията.

Политиката умира на 9 юли 2020-а и започва циркът: по площадите носят ковчези, мятат яйца и вадят жълти павета, двама прогресивни бойци се прославят, акостирайки с лодка на брега на Сарая.

В следващите сезони на подправената реалност вечерното шоу става първа сила, идват нови звезди от Харвард, тъпчат конституцията, обещават електрически коли и камиони, по върховете се завихря любовен триъгълник, арестуват Бойко Борисов, чегъртат “бивши хора”…

И в суматохата вратата към еврозоната се захлопва пред България също толкова незабелязано за поданиците ѝ, както и когато се е отворила.

Потъването сега продължава по план, за четири години сме допуснати в Шенген само по въздух. Драматурзите са с изчерпан творчески потенциал, главните герои се мъчат да разнообразяват сюжета с героични пози и дебелашки шеги в условията на

главоломно падащ рейтинг,

а онези от лодката вече ги няма.

Преди много години, пак във времена на упадък, премиерът Иван Костов галеше по главата един от фигурантите си и го утешаваше с думите: “Рано ти беше, Христо!”. Но след това дойде царят.

Днес, за жалост, вече никого не чакаме.

Други от Анализи

Защо хиляди войници дезертират от руската армия?

Хиляди руски войници са дезертирали от началото на войната срещу Украйна. С това те излагат на риск не само собствения си живот, но и живота на близките си

И на 45 г. да сте, внуците ви викат “баба” и “дядо” - несправедливо, понякога обидно

В повечето чужди езици има различни думи за възрастните и прародителите, защо не и в българския Недостатък на българския език е, че много от възрастните хора – на видима възраст над 70-75 г

Щедростта на политиците направи половината пенсионери еднакво бедни

Вноската догодина няма да се вдига, ръстът ще е по швейцарското правило Щедростта на политиците към пенсионерите стигна своя неизбежен край. Битката за любовта им доведе до това

Го бараме Трамп

Как на Балканите викат духовете на великите сили Един призрак броди из Западните Балкани - призракът на тръмпизма. Този дух тръгва от Вашингтон, спира в Будапеща, пие едно кафе в Белград и разбира се

Радостин Василев: Няма председател на парламента заради ДБ и БСП

След поредния провал в избора на председател на парламента, Радостин Василев от МЕЧ коментира в кулоарите, че причината да няма такъв са "Демократична България" и БСП

>