Втори независим още на старта на 50-ото събрание - ДПС изгони зам.-шефката си Айсел Руфад (Обзор)
- Бившата зам.-кметица на Нови Пазар сяда с Калоян Методиев в дъното на залата. Свиленски пробва да разрешат отцепниците да се събират в нови групи
- Депутатите без залата и коли по време на кампании
Изненадващ ход от групата на ДПС доведе до втори независим депутат на втората седмица на 50-ото НС. Заместник-председателката на партията Айсел Руфад бе изключена от групата в четвъртък.
Това е първият ѝ депутатски мандат, след като през март влезе в ръководството на ДПС. Преди това бе 5 мандата зам.-кмет на Нови пазар с ресори екология, земеделие и еврофондове. Руфад е била свалена и от поста си на областен председател на движението в Шумен с обяснението, че по устав няма право да е депутат и лидер на структура едновременно.
Местни активисти търсят причина във вота на ДПС от чужбина, за който отговаряла - резултатът е незадоволителен. Други свързват отстраняването ѝ с Нови пазар и допускат евентуално разследване за работата ѝ като зам.-кмет.
Явно Руфад е отказала да подаде оставка като депутат и да пусне следващия в листата, затова бе изключена от ПГ. За разлика от другите групи, в ДПС дисциплината е желязна и рядко се случва подобно нещо, но не е прецедент. През 2017 г. още със старта си групата изключи Ангел Исаев, защото влезе с преференции, а това не се толерира в партията. През 2014 г. така бяха изключени и Гюнай Хюсмен и Муса Палев, също отказали да освободят местата си в парламента, въпреки че имали “джентълменско споразумение” за това.
Изключването на Айсел Руфа е втора рокада в ДПС тези дни след оставката на Филиз Хюсменова във вторник. Тя обяви, че я подава заради слабите изборни резултати във Варна. На следващия ден пък бе арестуван бившият областен лидер на ДПС във Варна Сали Табаков, обвинен с тъста си за пране на пари.
Руфад ще е втори независим депутат заедно с изгонения от БСП Калоян Методиев, ще седят на последния ред. За малко те да се сдобият с повече права, когато започна прекрояването на правилника на парламента. Георги Свиленски от БСП искаше да отпаднат забраните, според които депутати от разпаднали се групи няма право да отидат в друга или да направят своя, както и че групите не могат да се сливат или разделят. Но всичко това бе отхвърлено от комисията.
Неочаквано обаче се прие депутатите да нямат парламентарни коли и заплата по време на предизборна кампания.