Димитър Недялков: Вече ще има сигурен контрол дали кандидатите за шофьори се учат да карат по скоростен път, в тъмното и в натоварен трафик

25.06.2024 13:17 Марияна Бойкова
Димитър Недялков

Проучваме в няколко държави полигоните за екстремно шофиране, казва зам.-министърът на транспорта и съобщенията 

Голям проблем е претоварването на камионите, рамките на толсистемата трябва да го засичат

- Г-н Недялков, министерството прави важни промени в обучението и изпитването на кандидатите за шофьори. Първият опит преди няколко години не успя заради протести на инструкторите. Какви са сега реакциите им, какво предлагат?

- Работим по наредба 37 - за обучението, и  наредба 38 - за провеждане на изпитите, надяваме се този път да успеем да доведем процеса докрай. Искаме шофьорите, които получат книжка,

да са добре подготвени и така да намалим

жертвите и травматизма

Реакциите на промените са разнопосочни, в момента тече общественото обсъждане. Готови сме да реагираме, никоя от промените не е на всяка цена. Събираме мненията на всички, но отговорността е наша, на министерството. 

- Една от основните промени, която беше обявена от министъра на транспорта Георги Гвоздейков на дискусия на “24 часа”, бе за съкращаване на сроковете за явяване на изпит до 4 пъти в рамките на 6 месеца. Това до какво би довело?

- В момента кандидатите за шофьори могат да се явяват в рамките на година безброй пъти. Ако в рамките на 6 месеца и при 4 явявания въпросният кандидат не успее да вземе изпита, значи нещо не е наред и той наново трябва да се обучи. Това е стъпка към максимално гарантиране на подготвени шофьори.

- По-рано се дискутираше увеличаване на часовете за шофиране. Не го виждаме сега, защо?

- Не сме го обсъждали сега, има и други мнения, като например по време на обучението да бъдат изминати минимални километри.

- С какви механизми ще постигнете тези минимални изисквания, на които да отговаря един курсист, който иска книжка?

- Изискванията са записани - кандидатът да може да кара в натоварена градска среда, в тъмната част на деня, както и по скоростен път,  да може да извършва маневри, да паркира. Всичките тези неща ще бъдат вписвани в софтуер, който да следи дали елементите са изпълнени по време на обучението. Ако не е минал през тези модули,

кандидатът за книжка няма

да може да се яви на изпит

Всичко това се отразява в електронния дневник, слагаме край на хартията.

- А в момента как се отчита обучението?

- Сега в края на деня инструкторът пише на хартия, че е обучил курсиста да кара в тъмната част и той трябва да се разпише. С електронния дневник началото и краят на обучението се идентифицират електронно. Фактът, че е карал по скоростен път, ще бъде автоматично въведен в електронна таблица, която ще отметне, че този елемент от обучението е преминат. 

- Автомобилната администрация ще следи обучението, така ли?

- Да, ще има видимост. Целият дневник с всичките детайли ще се запазва в системата 24 месеца. Ако в това време има ПТП и съдебно производство, срокът спира да тече до завършването му. Всички детайли от обучението на шофьора ще се пазят, докато приключи съдебното производство, ако не дай боже има инцидент.

Другата полза е достъпът на обучавания до данните, за да знае на какъв етап е от курса и как се справя.

- Друго кое е важно в наредбата за обучението?

- Премахваме административни изисквания към автошколите - каква да е квадратурата, осветлението, отоплението и други подобни. Идеята е да има равен старт и свободната конкуренция да е определяща. Предлагаме да отпадне и таванът на броя на обучаваните курсисти в един поток.

- А има ли промени при изпита за книжка?

- Там нищо не променяме в момента, защото преди няколко месеца въведохме системата “Навигатор”, с която компютризирано се определя маршрутът на изпита.

- Много противници имаше тази идея, защо?

- С нея

премахваме субективния

фактор

- да няма човешка намеса, да се избира маршрут електронно, а не от изпитващия на база на това дали  някой му е по-симпатичен, или не.

Примерно след 5 минути каране изпитващият му казва - слизай, взе си изпита. Както при  обучението, така и на изпита има задължителни елементи - леви и десни завои, кръстовище и други неща, накрая и паркиране, които трябва да се изпълнят, за да се вземе изпитът. Системата гарантира, че курсистът реално ги е направил. Защо има брожения, само можем да гадаем.

- Може ли ръчно да се променя маршрутът?

- Няма как да стане. Може да не се следва стриктно маршрутът на таблета, когато системата не се е обновила и не е отразила, че някъде има ремонт. Това е навигация, когато има проблем на пътя, ще пренасочи колата, това може да го направи и изпитващият, но ще бъде отразено в системата. Когато често има такива пренасочвания, можем да видим от видеосистемата как е протекъл изпитът.

- Разказахте на дискусията ни, че сте били в едно училище и там сте разбрали, че тези, които са взели книжка или се обучават, не са карали извън града, в тъмната част и т.н. Как си го обяснявате?

-  Имаме сигнали, че някои школи не излизат с курсисти от квартала. Това е процес, в който има три заинтересовани страни - школата, обучаваният човек и родителите, ако  е млад. Интересът на родителите е детето им да се обучи добре. С електронния дневник ще е ясно, че кандидатът не е минал тези елементи, което означава, че не е изкарал курса.

- Колко са автошколите у нас?

- Около 1000. Вярвам, че на пазарен принцип те ще бъдат регулирани и по-стриктните правила, които въвеждаме, ще ги принудят да провеждат обученията съгласно всички изисквания.

- Възможна ли е категоризация със звезди?

- Ако въведем критерии в тази насока, ще е сложно да са справедливи. Мислили сме за такива -  успеваемост, брой причинени ПТП-та от шофьори, завършили определена школа, но при катастрофи влияят и много други фактори. Мисля, че конкуренцията е тази, която ще направи категоризирането и по-стриктните правила, които въвеждаме.

- Трябва ли да се върне обучението на полигон?

- В момента обследваме идеята за полигони за екстремно шофиране. В Австрия те са задължителни. Там между третия и шестия месец след  вземане на книжка новият шофьор е задължен да кара с автоинструктора си, за да прецени той поведението му на пътя. От шестия до деветия месец трябва да кара един път на полигон, който е с по-екстремни условия, минава през няколко препятствия - вода, хлъзгава повърхност. В третото тримесечие отново се връща в школата и го следят дали шофира икономично.

В Хърватия полигонът също има задължителен характер.  Проучваме опита в няколко държави, но не можем да приложим изцяло чужд модел тук, трябва да го адаптираме за нашите условия. На тези полигони биха могли да се обучават шофьори на МВР, на линейки, на пожарни. Но още е рано да предлагаме решение.

-  До 22 юли пунктовете за технически преглед трябва да бъдат вързани със системата на “Автомобилна администрамобилна администрация”. Колко са го направили вече?

- До момента половината са свързали системите си към тази на “Автомобилна администрация”. На 23 юли онази част от

пунктовете, които не са го направили, няма

да работят,

защото не могат да издават сертификат за преминат годишен технически преглед. 

- По какво друго работите?

- Голям проблем са претоварените камиони.  Излязат ли извън страната ни, никой не си позволява и с 5 кг повече. А у нас се гоним по пътищата, слагаме кантари да ги мерим. Ако към този контрол се включат и рамките на толсистемата, които могат да мерят и тегло, ще намалим и тези нарушения, които съсипват пътищата.  

Други от Интервюта

Малолетни сами се снимат голи в Онлифенс за пари

Георги Еленков е юрисконсулт на Национална мрежа за децата (най-голямото обединение на граждански организации и експерти в България, работещи за деца и семейства) и координатор на Мрежата за правна

Адриан Николов, ИПИ: В Северозапада плюс още 6 области училищата са с лоши резултати. Но гладът за работници расте

Трябва да говорим за числова грамотност - тя е важна колкото езиковата По-добро образование дава 30 млрд. лв. повече богатство у нас до 2045 г. За пръв път в историята заетите над 55 г

Йонко Мермерски: Описват Доналд Тръмп като неадекватен, а той си е съвсем на място

С ракетите от Украйна срещу Русия Байдън или прави капан на Тръмп, или му дава коз за преговори Когато бизнесът работи на принципа на меритокрацията, а не на квотите

Камен Колчев: Съветвам да не инвестирате в имоти, при влизане в еврозоната цените ще паднат с 10-20%

Ако имахме добре работеща държава,  икономическите ни показатели щяха да са като на Естония и на Полша, казва председателят на Съвета на директорите на "Елана финансов холдинг" В САЩ 50%

Стоян Чапразов, преводачът на "Оръжията и човекът": Очаквах протести. Свободата в изкуството не може да бъде победена с юмруци и крясъци

Лесно се затварят театри. Артистите, които отстояха правото си продукцията им да бъде гледана, заслужават награда, казва в първо интервю след скандала Стоян Чапразов

>